2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
Zatímco v moderní době se hrozba epidemií řeší pozavíráním chrámů a drastickými pokutami pro kněze i věřící, kteří by se odvážili zúčastnit bohoslužeb za odvrácení nákazy, naši moudří předkové k věci přistupovali naprosto jinak.

Když v roce 1714 v českých zemích zuřil mor, a jen v průběhu dubna, května a června ve Velkém Meziříčí zemřelo 327 lidí (Meziříčí mělo tehdy zhruba dva tisíce obyvatel), zavázali se obyvatelé města ke společnému slibu velké prosebné pouti k netínské Panně Marii.
Netín je malá vesnička nedaleko Velkého Meziříčí, kde nejen v novogotické lesní kapli odpočívají příslušníci majitelů velkomeziříčského panství – členů rodů Podstatzkých, Lichtensteinů a Lobkowitzů, ale výjimečný je v Netíně především monumentální chrám Nanebevzetí Panny Marie. Tento stavební skvost, dílo jednoho z žáků slavného stavitele Giovanni Santiniho, je významným poutním místem. A to nejen v případech, když hrozí nějaká epidemie:
Před necelými třiceti roky, v roce 1993, se totiž do Netína vydali na prosebnou pouť poutníci z nedalekého Tasova i se svým knězem P. Karlem Moštěkem prosit za příznivé počasí. Když během pouti byla tato jejich vroucná prosba skutečně vyslyšena, pan farář Moštěk prohlásil, že „Panna Maria se na nás usmívala“. Od té doby věřící v okolí nazývají netínskou Madonu Pannou Marií Usmívající.
Podle pověsti si navíc Netín ke stavbě svého chrámu vybrala ve 12. století Panna Maria sama. Stavba kostela byla totiž původně zamýšlena na kopci Stráž u Olší, ale zasáhl zázrak. Veškerý materiál na stavbu byl prý během jediné noci zázračně přesunut na nynější místo do Netína…
A onoho zmíněného morového roku ve svátek navštívení Panny Marie – 2. července 1714 – bylo tedy vypraveno z Velkého Meziříčí první procesí. Ve chvíli, když poutníci za zpěvu mariánských písní došli ke Třem křížům, zemřel na morovou nákazu v Meziříčí úplně poslední nemocný.
Tak šťastní poutníci téhož dne před oltářem v Netíně slavnostně slíbili pro všechny příští časy každoročně v tento den držet zvyk poutí do netínského chrámu.
Poutníci rok co rok vycházeli z Meziříčí brzy ráno, s knězem a zpěváky. Stoupali vzhůru ke Třem křížům a po děkovných modlibách zde došli přes samotu Loupežník do Laviček.
Odtud pokračovali přes rybníky Závist a Netínský až k Netínu. Zde již na procesí čekal netínský kněz i s ministranty a poté se v chrámu Nanebevzetí Panny Marie konala slavné poutní mše svatá. Tato tradice netínských poutí nebyla dodnes přerušena, a to ani komunistickým režimem. Jen v těch temných letech chodili poutníci ilegálně, soukromě.
Tak se děje rok co rok na paměť záchrany od morové rány, ke které došlo na přímluvu Přesvaté Bohorodičky Panny Marie v pondělí 2. července 1714.
Leo ŠVANČARA
Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
Tradiční Cyrilometodějskou pouť v kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově, místní části Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku zahájí v pátek 5. července v 10 hodin slavnostní mše svatá. Celebrovat bude P. Miloslav Kabrda, duchovní ze Žďáru nad Sázavou. Poutníci mohou přijít pěšky, přijet na kole, pro motoristy bude připraveno parkování před obcí, takže je třeba počítat s docházkovou dobou ke kostelu.

Kostel svatého Michaela byl postaven ve 13. století na místě někdejšího pohanského pohřebiště. Raně gotický kamenný kostelík s románskými prvky je obklopen hřbitovem, který ohraničuje kamenná zeď, a patří mezi kulturní památky České republiky. Přístupný veřejnosti bývá ojediněle, například právě začátkem července u příležitosti místní vyhlášené poutě.
Kostel sv. Michaela byl podle legendy vystavěn z popudu svatého Metoděje, který jej měl osobně vysvětit. Prý na místě, kde se ujala borovice zasazená kořeny vzhůru. Býval označován jako kostelík „U Sedmi borů“ právě podle stromů, které zde rostly zdánlivě kořeny vzhůru. Poslední z nich vzal ovšem za své v roce 1976.
Švédové měli v roce 1645 v kostele upálit kněze. Pod podlahou chrámu se našlo 13 koster v presbytáři a dalších 40 v lodi, jedna měřila 210 cm! Kostel byl opravován roku 1661 a důkladně pak v roce 1967. Nejcennějšími památkami uvnitř kostelíku jsou kamenná křtitelnice z poloviny 13. století a menza z původního kamenného oltáře, která je dnes zazděna za křtitelnicí. Fresky asi z poloviny 14. století představují Vjezd do Jeruzaléma, Poslední večeři Páně, Ježíšovo umučení a Zmrtvýchvstání, Nanebevstoupení Páně, Poslední soud, Krista vševládnoucího a další výjevy z pašijí.
- red -
Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek
Policisté objasnili krádež notebooku, ke které došlo v polovině června na zahrádce zábavního podniku ve Žďáru nad Sázavou. Podezřelý muž odcizil ze stolu notebook značky HP, čímž způsobil jeho majiteli škodu přes deset tisíc korun. Když majitel krádež zjistil, přijali policisté oznámení a případ začali prověřovat. Podezřelého třicetiletého muže se jim podařilo dopadnout. Muž byl v minulosti již za různorodou trestnou činnost opakovaně soudně trestán. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Krádež věcí ze sklepní kóje
Policisté pátrají po pachateli, který v době od sobotního večera 29. června do nedělního dopoledne v ulici Modřínová v Třebíči vnikl do sklepní kóje v bytovém domě a ukradl rybářské vybavení. "Ve sklepě ukradl dva kompletní rybářské pruty v hodnotě kolem pěti tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.
Policisté dopadli zloděje hodinek
Policisté objasnili krádež z druhé polovině června v prodejně v centru ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Podezřelý muž využil chvilkové nepozornosti obsluhy, když z krabičky, která byla položena na pultě, odcizil hodinky a z prodejny odešel, čímž způsobil škodu za téměř tisíc korun. Policistům se po přijatém oznámení podezřelého třiašedesátiletého muže podařilo vypátrat a dopadnout. Muž byl v minulosti již za majetkovou trestnou činnost soudně trestán", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže.
Opilý zloděj skončil na záchytce
V pondělí 1. července po jedné hodině odpoledne byli policisté přivoláni k obchodnímu domu v ulici Bělohradská v Havlíčkově Brodě, kde došlo ke krádeži. Šestatřicetiletý muž v prodejně ukradl různé zboží za více než tisíc korun, které si uschoval do batohu a prošel prostorem pro vstup do prodejny ven bez zaplacení. "Muže před prodejnou zastavil pracovník obchodního domu, avšak podezřelému se podařilo utéct. Přivolaní policisté zjistili popis podezřelého a po muži začali okamžitě pátrat. Muže nalezli nedaleko obchodního domu na ulici Plovárenská, kdy neuposlechl výzev a nespolupracoval, proto ho policisté zajistili. Provedená dechová zkouška u muže vykázala hodnotu 1,97 promile alkoholu. Muž byl převezen na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Šestatřicetiletý muž je podezřelý z přestupkového jednání proti veřejnému pořádku a proti majetku.
Opilí muži skončili na záchytce
V pondělí 1. července byli policisté v Jihlavě po jedné hodině v noci přivoláni na ulici Kosmákova, kde se nacházel zjevně opilý muž, který se choval hlučně, nesrozumitelně pokřikoval a povaloval se po chodníku. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Jednalo se o šestačtyřicetiletého muže z Táborska, který nebyl schopen samostatné chůze a postarat se sám o sobe. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. V objektu ještě kopnul do dveří, které tím poškodil. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků proti veřejnému pořádku a proti majetku.
Dalšího opilého muže zajistili policisté v Jihlavě po jedenácté hodině večer na ulici Žižkova. Na základě přijatého oznámení vyjeli na místo a provedli šetření. Jednatřicetiletý muž z Prachaticka obtěžoval kolemjdoucí a obsluhu čerpací stanice, byl vulgární a odmítal prostor opustit. Policisté ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.
V pondělí 1. července přijali policisté v Telči oznámení o značně opilém muži, který se nacházel na ulici Masarykova. Nekoordinoval své pohyby, padal na zem a nevnímal své okolí. U pětapadesátiletého muže z Českobudějovicka policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu čtyři promile alkoholu. Odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
Jana Kroutilová
Dopravní nehoda
V pondělí 1. července jela po jedné hodině odpoledne po silnici ve směru od Starého Hobzí devětatřicetiletá řidička auta Škoda Karoq. "U obce Pálovice na Třebíčsku předjížděla jiné vozidlo v době, kdy jel v opačném směru řidič automobilu VW Golf, který ve snaze vyhnout se střetu strhl řízení mimo komunikaci, kde vozidlo narazilo do mostku, převrátilo se přes střechu a poté skončilo zpět na komunikaci na kolech. Ke střetu jedoucích aut nedošlo. Při nehodě utrpěl jednadvacetiletý řidič zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. U obou řidičů policisté provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za čtyřicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)
Střet vozidel
V úterý 2. července došlo kolem osmé hodiny dopoledne na silnici mezi obcemi Hodice a Studenice u odbočky na obec Třeštice na Jihlavsku ke střetu dodávky s osobním autem. "Oba řidiči utrpěli zranění, jeden z nich byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do brněnské nemocnice. Policisté u jednoho z řidičů provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili, u druhého nebylo možné zkoušku provést vzhledem k jeho vážnému zranění, byl zajištěn odběr krve", uvedla Jana Kroutilová. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - dolní obrázek)
Střet nákladních souprav
V pondělí 1. července po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě dvou nákladních souprav na silnici I/19 u obce Věžná na Pelhřimovsku. "Osmatřicetiletý řidič jedoucí od obce Kámen s nákladním vozem Scania s návěsem se plně nevěnoval řízení, pravděpodobně na krátkou chvíli usnul a v zatáčce přejel do protisměru, kde se bočně střetl s protijedoucí nákladní soupravou. Při střetu obou nákladních souprav došlo k odlétnutí částí na osobní auto Škoda, čímž došlo i k jeho poškození", uvedla Michaela Lébrová s tím, že při nehodě nikdo neutrpěl zranění. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 500 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Řidič havaroval
V pondělí 1. července krátce před šestou hodinou večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, k obci Rovečné na Žďársku. "Třiapadesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem BMW k obci Nyklovice se plně nevěnoval řízení, dle vyjádření řidiče usnul a při průjezdu zatáčkou vyjel mimo silnici, střetl se s dopravním značením a následně s kmenem vzrostlého stromu. Poté vozidlo sjelo z travnatého svahu do pole", informovala M. Lébrová. Ke zranění osob nedošlo. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 800 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Eva ŠINKOVSKÁ