Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.7 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
Ve věku osmdesáti let zemřel ve čtvrtek 4. července vysokoškolský pedagog a dlouholetý metodik hokejového svazu Josef Dovalil. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy vychoval řadu hokejových trenérů a během své kariéry na fakultě působil i jako děkan a proděkan.
Doc. PhDr. Josef Dovalil, CSc. se narodil 10. června 1944 v Třebíči, vyrůstal v rodině pedagogů v Kamenici u Jihlavy. Po absolvování gymnázia v Jihlavě vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde od svého absolutoria pedagogicky působil. V roce 1989 se stal prvním porevolučním děkanem. Je autorem a spoluautorem řady uznávaných publikací o metodice sportovního tréninku, což je také hlavním tématem jeho pedagogické činnosti.
V roce 1990 se stal proděkanem fakulty, v roce 1991 byl zvolen jejím děkanem - jako první zvolený děkan po roce 1989, kde zůstal až do roku 1997.
Byl nositelem Stříbrné a Zlaté medaile Univerzity Karlovy za zásluhy o její rozvoj.

V roce 2013 byl za celoživotní práci a přínos českému sportu uveden do Síně slávy českého hokeje. V týmu Československé hokejové reprezentace aktivně působil v letech 1980 - 1985 a 1988 - 1991 a spolupracoval s trenéry Luďkem Bukačem starším, Stanislavem Neveselým a Pavlem Wohlem. Úzce spolupracoval také s Duklou Jihlava.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
Archeologická procházka míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií se bude konat v pondělí 8. července v Telči. Účastníky atraktivními archeologickými lokalitami provede archeolog Stanislav Vohryzek. Sraz je ve 13 hodin na křižovatce ulic Palackého a Hradební.
Trasa vycházky v délce přibližně 120 minut povede k ulici Na Můstku, přes náměstí Zachariáše z Hradce, na zámek a ukončena bude archeologickou expozicí na radnici.

"Během archeologické vycházky se přesuneme v čase do 13. století a připomeneme si počátky osídlení Telče a formování vrcholně středověkého města. V archeologické expozici na radnici si pak prohlédneme nálezy z výzkumů, které proběhly ve 20. a 21. století", prozradil archeolog Stanislav Vohryzek.

Odkaz pro více informací o akci: https://www.arup.cas.cz/arch…
Odkaz pro více informací o vycházce v Telči a pro příp. registraci: Telč - Archeologické léto https://www.archeologickelet…

Kdo se nestihne včas zaregistrovat, může tak učinit ještě dodatečně. Další vycházka se bude konat v pondělí 19. srpna opět od 13 hodin.

O přednášejícím
Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph. D. vystudoval bakalářské studijní programy Klasická archeologie – Historie a Archeologie, navazující magisterský program Historie – Archeologie a doktorský program Historie – české dějiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2017 pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako archeolog. Odborně se zaměřuje na problematiku dějin šlechty, osídlení, kasteologii a monasterologii. Aktivně se podílí na publikační a přednáškové činnosti Národního památkového ústavu.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
Při vyslovení značek Pfaff a Singer je každému jasné, že pozornost tentokrát zaměříme mimo jiné na šicí stroje. Vynechat ale nemůžeme ani ryze ruční práce v podobě výšivek, které bylo možné tvořit třeba díky výšivkovým tiskátkům a trukařkám neboli tiskařkám, které s těmito razítky uměly zručně zacházet.
Stejně jako dnes i v minulosti měly ženy krabici, kam ukládaly šicí potřeby. Ve sbírkách nalezneme hned dvě kazety, obě jsou zdobeny sametovou látkou. Jak si můžeme všimnout, zdobení se meze nekladly, a tak byly k dekoraci krabičky použity například i mušle uspořádané do ornamentálních vzorů. V muzejních expozicích si návštěvníci mohou prohlédnout také stoleček s odklopnou deskou, kde bylo možné šicí potřeby ukládat.

Nepostradatelnou součástí výbavy byl i vyšívací bubínek sloužící k natažení látky, který se upínal speciálním držákem k desce stolu. Mezi sbírkovými předměty je uložen mosazný držák ve tvaru vodní příšery či draka, kdy k upevnění vyšívacího rámu sloužila pohyblivá rozevíratelná tlama.

Jako pomůcka k vyšívání sloužily různé vzorníky, kterých se v depozitáři nachází hned několik. Na vzorníku z roku 1826 si můžeme prohlédnout modře vyšité číslice od 1 do 21, hnědá velká písmena tiskací a černá velká písmena psací. Ve spodní polovině látky jsou pak vyšity jednotlivé motivy, jako jsou křížky, květy se stonky a listy a čajové konvice. Několik vzorníků z první poloviny minulého století darovala muzeu Kamila Chlubnová, která se v květnu 1889 narodila místnímu obuvníkovi Josefu Chlubnovi a jeho ženě Marii. Stala se učitelkou domácích nauk, později pracovala jako školní inspektorka.

V muzejním depozitáři nalezneme jak německou pfaffku vyrobenou v Kaiserslauternu, tak i malou americkou singrovku. Zajímavým exponátem je ale beze sporu šicí stroj vyrobený francouzskou firmou Avrial Legat. Litinový stroj zdobený zlatými vegetabilními motivy a umístěný na dřevěné desce byl totiž poháněn ručním stlačováním pístu.

V oblasti šití se dívky mohly ve Velkém Meziříčí vzdělávat na dvouleté škole ženských povolání, jak se dočteme v ročence Světlé ze školního roku 1934/1935. Mimo jiné se v prvním ročníku vyučovalo šití a střihům prádla, ve druhém ročníku zase šití a střihům šatů a základům modistství. Při dalším studiu se mohly zdokonalovat ve vyšívání či nauce o látkách a krojích.

Výšivková tiskátka
Zajímavými předměty, které dnes již většina z nás nezná, jsou formy na předtištění výšivek, takzvaná výšivková tiskátka. Byla využívána na přelomu 19. a 20. století k přenesení motivu výšivky na látku. Na látku se tisklo modřidlem či indigem, po vyšití a následném vyprání motiv zmizel. Trukařky, jak se tiskařkám také říkalo, měly výborně zvládnuté postupy a uměly motivy dobře kombinovat. V depozitáři nalezneme celý soubor 13 razítek, z nichž některá jsou označena jménem Čermáková a letopočty 1921, 1922 a 1927. Jsou vyrobena z březového dřeva, samotný motiv je vytvořen pomocí kovových plíšků. Do muzea se tiskátka dostala darem Z. Čermákové v roce 1929.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.cz/

Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů
Koupání ve vodní nádrži Sedlice na řece Želivce na Pelhřimovsku hygienici zakázali. Ve vodě je masivní výskyt sinic a chlorofylu-a, alergenů a toxinů. Koupajícím se lidem zde hrozí akutní poškození zdraví. Uvedla to mluvčí hygieniků na Vysočině Jana Böhmová.
Při koupání ve vodě s masivním výskytem sinic se mohou u člověka objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma a další alergické projevy. Sinice také mohou produkovat jedovaté látky. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, jsou odlišné i projevy. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, případně s opakovaným koupáním. A samozřejmě se míra rizika poškození zdraví odvíjí od množství sinic ve vodě.

"Voda ve vodní nádrži Trnávka u Městské pláže Červená Řečice i Pilské nádrži oproti minulému týdnu vykazuje zlepšení a došlo k poklesu množství sinic. Obě koupací plochy jsou nyní zařazeny do zeleného stupně hodnocení", informoval Milan Brychta, ředitel odboru hygieny obecné a komunální KHSV.
Zelený stupeň znamená vodu nezávadnou s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. Voda má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Po koupání je doporučováno osprchovat se.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: řezbář Josef Šilinger
• Adapta Odlehčovací služba pořádá na Roštejně Květinový den
• V pelhřimovském muzeu rekordů jsou k vidění sluneční hodiny ve tvaru páva
• Na staveništi Horácké multifunkční arény v Jihlavě zemřel při práci muž
• Z dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí spadl muž, zemřel na místě
• Na silnici I/38 na Třebíčsku po srážce zemřela řidička a dalších sedm lidí utrpělo zranění

Pátek   30. 8. 2024

• Z policejního deníku: dva cyklisté havarovali, jeden utrpěl zranění; převrácený kamion zablokoval u Velkého Meziříčí dálnici

Čtvrtek   29. 8. 2024

• Magdalena Křenková představí v Telči své dosud nevystavované obrazy
• Rozloučení s prázdninami v jihlavské zoo třeba s největším českým turistickým razítkem či největšími nůžkami
• Vlci arktičtí z táborské zoo už nedočkavě vyhlíží první sníh
• Kraj Vysočina přispěje lůžkovému hospici částkou pět a půl milionu korun
• Z policejního deníku: kupce zachránil nedostatek peněz na účtu; lidé stále přicházejí o peníze, věří falešným telefonátům i "investičním" pobídkám

Středa   28. 8. 2024

• Na pelhřimovské náměstí přijede rodačka a olympionička Dominika Hronová, historicky první česká taekwondistka
• Projížďka Na kole dětem Vysočinou v čele s Josefem Zimovčákem na vysokém kole
• Na Vysočině žijí netopýři na půdách, ve špičce kostelní věže i na Roštejně za okenicemi Erbovního sálu
• Z policejního deníku: neznámý zloděj na Bystřicku ukradl smírčí kameny, policie žádá o pomoc veřejnost

Úterý   27. 8. 2024

• Slavnosti ve Velkém Meziříčí připomenou třicetiletou válku, přijede i Albrecht z Valdštejna
• Prázdniny končí, policisté budou dohlížet po celé Vysočině na plynulost silničního provozu
• Z policejního deníku: zloděj v obchodním domě ukradl záložní zdroj a poškodil elektroinstalaci
• Netopýří nod na hradě Orlíku nad Humpolcem
• Jihlavský dopravní podnik od 1. září výrazně rozšíří provoz, vrátí se třeba linka D

Pondělí   26. 8. 2024

• Replika středověké pece ve Vlkovsku se o víkendu rozpálí a vydá první výrobky z rukou sklářského mistra
• Spolek Dvě tváře zoo upozorňuje na zabíjení mláďat i kriticky ohrožených zvířat v zoologických zahradách
• Kraj Vysočina podporuje lidi, kteří doma pečují o své blízké
• Z policejního deníku: silně opilý cyklista boural; řidička motorky spadla i se spolujezdcem do řeky

Neděle   25. 8. 2024