Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 9.7 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
Patřil k nejoblíbenějším zvířatům táborské zoologické zahrady. Nejen mezi návštěvníky, ale také mezi ošetřovateli. Bavil je svými kousky, kterými lákal od ošetřovatelů své oblíbené jídlo. Posadil se na zadní a přední tlapky opřel o sebe tak, že to vypadalo, že o jídlo doslova prosí. Nejraději měl šťavnaté melouny a hroznové víno. Nepohrdnul však ani jiným ovocem či zeleninou a čas od času si dopřál i ryby a maso. Lidé, kteří ho při jídle sledovali, obdivovali, jak způsobně ho jí. Za to se jim vždy odvděčil zajímavými pózami pro fotografy. Žádná další fotka už ale nevznikne, žádný další meloun nespořádá. Medvěd baribal Geňa v pondělí 8. července ve věku 28 a půl let bohužel zemřel.
„Geňa patřil do naší zvířecí rodiny od samého počátku od záchrany zoo. Byl naprosto nekonfliktní a velmi milý. Komentovaná krmení s ním byla i díky jeho povaze velice oblíbená, rádi ho měli i naši ošetřovatelé a ošetřovatelky. Geňova náhlá a nečekaná smrt nás proto velmi zasáhla. Utěšovat nás může jen to, že jsme mu dopřáli komfortní život v těch nejlepších možných podmínkách. I díky tomu se dožil vyššího věku, než jakého se tento druh medvědů běžně dožívá ve volné přírodě,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
Pořadatelé Vysočina Festu v pondělí 8. července odpoledne donesli na jihlavský magistrát několik pytlů s nalezenými věcmi návštěvníků festivalu. Pytle obsahovaly oblečení, boty, brýle, deštníky, ale i kabelky a peněženky s doklady.
Ztráty a nálezy na jihlavské radnici jsou bohatší o ztracené věci z Vysočina Festu. Vedle znečištěného a mokrého oblečení a bot většinou bez páru, jsou také peněženky s doklady. Špinavé a mokré oblečení a další poškozené věci zůstanou ve ztrátách a nálezech až do konce prázdnin pro případ, že by se majitel dostavil k jejich vyzvednutí.

Nalezené poškozené a špinavé věci nejsou považovány za nálezy, pracovnice ve ztrátách a nálezech je nemusí vůbec přijmout. Další cenné věci, jako jsou kabelky či peněženky zde zůstanou zákonné tři roky, poté přechází vlastnické právo k nalezeným věcem na obec.

Co se týká nalezených dokladů, ty se předávají vydávajícím organům, tedy občanské průkazy na pracoviště občanských průkazů a cestovních dokladů ke zneplatnění, řidičské průkazy odboru dopravy a Jihlavské karty na Dopravní podnik města Jihlavy.

Při vyzvednutí nalezené věci je nutné prokázat vlastnické právo k této věci např. popisem věci a je nutné předložit průkaz totožnosti. Bližší informace o nalezených věcech Vám poskytne pracoviště evidence obyvatel Masarykovo nám. 97/1, Jihlava, kancelář č. 13, tel. 565 593 411.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM) funguje pod Oblastní charitou Třebíč již 24 let a pracuje zejména s romskou mládeží ve věku od sedmi do jednadvaceti let. Ve čtvrtek 20. června se Komunitní centrum Moravia v Třebíči stalo dějištěm výjimečné události. Na taneční přehlídce, která se uskutečnila pod záštitou AMBRELY, se představili nejen místní klienti, ale i hosté z Denního a týdenního stacionáře v Jihlavě.
Odpoledne plné tance a zábavy zahájila vedoucí Střediska sv. Dona Bosca Mgr. Marie Pořízová. Všem účastníkům poděkovala za jejich nasazení a přípravu, které do svých vystoupení vložili. "Je úžasné vidět, jak tanec spojuje lidi bez ohledu na věk či zdravotní stav. Tato přehlídka je důkazem, že tanec může být formou vyjádření, zábavy, a především radosti," uvedla.

Program otevřely mladé tanečnice z NZDM moderní street dance choreografií, jež sklidila bouřlivý potlesk. Následovala skupina z jihlavského stacionáře s elegantním tancem, který dojal diváky jemností a půvabem.

Romská taneční skupina předvedla tradiční romské tance plné energie a vášně. Přinesly do sálu živou atmosféru plnou barev, rytmů a spontánního potlesku. Diváci byli uneseni jejich autentickým projevem a nadšením tanečníků.

Jedním z vrcholů programu bylo bubnové vystoupení skupiny DRUMBAND DTS Jihlava. Rytmické bubnování přeneslo diváky do světa pulsující hudby. Výkon DRUMBANDu nadchl přítomné natolik, že se sami přidávali k rytmům a spoluvytvářeli nezapomenutelnou atmosféru.

Závěr přehlídky patřil pěveckému číslu starších klientů NZDM, které nenechalo nikoho klidně sedět na židli. Jejich emotivní provedení písní rozpohybovalo celé publikum a parket se zaplnil tančícími lidmi. Všichni se bavili a sdíleli radost z hudby a tance.

Přítomní diváci, mezi nimiž byli rodinní příslušníci, přátelé a zaměstnanci obou zařízení, nešetřili chválou a povzbuzením. Velké poděkování patří vedoucí odboru sociálních věcí Martině Leitnerové za podporu, díky níž byly pořízeny odměny pro účinkující a drobné občerstvení.

Taneční přehlídka v Komunitním centru Moravia poskytla klientům obou zařízení příležitost ukázat své dovednosti a zároveň byla oslavou přátelství a vzájemné podpory. Událost svědčí o tom, že tanec je univerzálním jazykem spojujícím lidi bez ohledu na jejich odlišnosti.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
V červnu 2024 pokračoval klesající trend v celkovém počtu uchazečů o zaměstnání evidovaných v Kraji Vysočina. Počet klesl o 89 lidí na 9 709, počet hlášených volných pracovních míst se mírně snížil na 8 261 a podíl nezaměstnaných osob zůstal stejný jako minulý měsíc, tedy 2,7 procenta. Ze všech krajů České republiky má Kraj Vysočina nejnižší podíl nezaměstnaných osob, a těsně tak porazila i hlavní město Prahu.
Pracovní trh je dynamický a neustále se vyvíjí, což vyžaduje, aby jak jednotlivci, tak firmy, byli schopni pružně reagovat na nové technologické požadavky a trendy. Díky úsilí Úřadu práce a projektu Národního plánu obnovy (NPO) mohou lidé z různých profesních oblastí získat potřebné dovednosti pro práci v průmyslu 4.0, který je charakterizován automatizací, digitalizací a integrací moderních technologií do průmyslové výroby a služeb. To je klíčové především pro udržení konkurenceschopnosti jednotlivců na trhu práce.

„Úřad práce v Kraji Vysočina zaznamenal v prvním pololetí roku 2024 značný úspěch v poskytování vzdělávacích kurzů a rekvalifikací v rámci Národního plánu obnovy. Zatímco v prvním pololetí loňského roku se projekt rozbíhal pomalu a pouze 12 osob úspěšně dokončilo vzdělávací kurzy, letos se situace dramaticky zlepšila. V prvním pololetí roku 2024 úspěšně absolvovalo vzdělávací kurzy 439 osob. Tento výrazný nárůst ukazuje na pozitivní vývoj a efektivitu projektu NPO v našem kraji, což přispívá k lepším pracovním příležitostem na trhu práce,“ říká Ing. Lenka Nováková, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR v Jihlavě. A k tomuto tématu ještě dodává: „Digitální kurzy jsou dostupné přímo na webu Úřadu práce, který nabízí široký výběr přes tisíc kurzů. Tato nabídka zahrnuje jak velmi odborné kurzy, které jsou určeny pro pokročilé uživatele či odborníky v dané oblasti, tak i kurzy vhodné pro začátečníky, kteří se teprve seznamují s digitálními dovednostmi. Velký nárůst byl také u rekvalifikací, kde na konci 1. pololetí 2024 bylo 2 217 podpořených osob, zatímco v prvním pololetí minulého roku jich bylo pouze 713.“

K 30. 6. 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce ČR v Jihlavě celkem 9 709 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl opět nižší oproti předchozímu měsíci, konkrétně o 89 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je počet vyšší o 736 lidí.

V průběhu června do evidence uchazečů o zaměstnání přibylo 1 158 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 71 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 165 osob méně.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 1 247 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 297 osob méně než v předchozím měsíci a o 571 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 992, tj. o 309 osob méně než v předchozím měsíci a o 398 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. 869 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 248 méně než v předchozím měsíci a o 192 více než ve stejném období minulého roku.

Všechny okresy Kraje Vysočina vykazují dlouhodobě nižší nezaměstnanost, než je celorepublikový průměr.

Nezaměstnanost v červnu ve většině okresů Kraje Vysočina zůstala shodná s minulým měsícem, pouze v okrese Havlíčkův Brod se podíl nezaměstnaných osob snížil o 0,1 p.b. na 2,4 %.

Podíl nezaměstnaných osob (počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let k obyvatelstvu stejného věku) k 30. 6. 2024 zůstal shodný s předchozím měsícem, a to na úrovni 2,7 %. Podíl nezaměstnaných žen se rovněž nezměnil a zůstal na hodnotě 3,1 %, zatímco podíl nezaměstnaných mužů klesl o 0,1 p.b. na hodnotu 2,3 %.

Ke konci června bylo evidováno na krajské pobočce Úřadu práce ČR v Jihlavě 5 328 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 54,9 %. V evidenci bylo také 1 598 osob se zdravotním postižením, což představovalo 16,5 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 401 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 57 osob; ve srovnání s červnem 2023 bylo na rajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 6 absolventů škol méně. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,1 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 327 uchazečů o zaměstnání, tj. 34,3 % všech uchazečů vedených v evidenci.

V červnu 2024 nedošlo na trhu práce v Kraji Vysočina k žádným výrazným změnám. Celkový podíl nezaměstnaných zůstal na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Trh práce v kraji je tedy stabilní, s mírným poklesem počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst.

Kraj Vysočina evidoval k 30. 06. 2024 celkem 8 261 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 56 nižší než v předchozím měsíci a o 270 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,2 uchazeče, nejvíce v okrese Žďár nad Sázavou (2,5) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 440 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,6 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 536, na jedno volné místo připadalo 0,2 uchazeče z této kategorie. Z celkového počtu 8 261 volných pracovních míst bylo 2 869 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 392 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

Během měsíce června 2024 docházelo převážně k uzavírání dohod financovaných z operačního programu Zaměstnanost plus. Z nově uzavřených dohod, které jsou financované z národních finančních zdrojů, lze zmínit např. veřejně prospěšné práce na pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“ a „uklízeči veřejného prostranství“. Během minulého měsíce došlo i k uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce na dobu neurčitou.

Společensky účelná pracovní místa byla uzavírána napříč projekty. V projektu Záruky pro mladé např. „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“ a „pracovníci odvozu a recyklace odpadů“. V projektu Nová etapa např. „pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor“, „revizní technici ve strojírenství, technici STK“, „obsluha zemních a příbuzných strojů“, „průvodci v kulturních zařízeních“, „úředníci ve skladech“ nebo „odborní pracovníci v oblasti správy průmyslu a dopravy“. Díky projektu Věk není překážkou nalezli uchazeči o zaměstnání uplatnění jako „pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby)“ a „ostatní uklízeči a pomocníci“. A v neposlední řadě díky OZP II projektu, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“, „lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků“, „pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor“ nebo „pomocní pracovníci ve sběrných surovinách“.
Martin BUŠOZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, ke které došlo v pondělí 8. července po druhé hodině odpoledne na ulici Arch. Janáka v Pelhřimově. Padesátiletá žena přecházela silnici po přechodu pro chodce, kdy došlo ke střetu s projíždějícím červeným autem Toyota Yaris. Chodkyně po střetu upadla na vozovku a utrpěla zranění, které si vyžádalo přivolání zdravotnické záchranné služby.
Přítomnost alkoholu policisté u ženy i řidiče osobního vozidla vyloučili za pomoci dechové zkoušky.

Po přijatém oznámení o dopravní nehodě provedli policisté šetření, místo nehody ohledali a zadokumentovali.

Policisté uvítají svědectví osob, které střet chodkyně s projíždějícím vozidlem viděly a mohly by tak poskytnout důležité informace k dopravní nehodě. Svědky žádají, aby se přihlásili na tísňové lince 158 nebo přímo na dopravní inspektorát Pelhřimov 735 784 362. Zároveň se obracejí také na řidiče, kteří místem projížděli a mají ve vozidle palubní kameru, která průběh dopravní nehody zaznamenala, aby se přihlásili.

Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali
Policisté objasnili krádež, ke které došlo o uplynulém víkendu v Jihlavě na ulici Na Stoupách v prostoru určeného ke stanování. Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý šestačtyřicetiletý muž, který byl v minulosti již opakovaně potrestán za různorodou trestnou činnost. V nočních hodinách vnikl po rozepnutí zipu do jednoho ze stanů, který prohledal a ukradl z něho oblečení a tašku, do které si ukradené věci dal. Způsobil tak škodu přibližně za deset tisíc korun. Poté muž z místa odešel, jeho podezřelého jednání si ale všimly další náhodné osoby v okolí, které informaci předaly, a následně muže zastavil pracovník ostrahy. Přivolaní policisté podezřelého zajistili a vzhledem k jeho opilosti vedla mužova další cesta na protialkoholní záchytnou stanici. Odcizené věci předali zpět jejich majiteli. Muži po vystřízlivění sdělili policisté podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý řidič ujel od nehody, nadýchal přes tři promile a skončil na záchytce
V neděli 7. července krátce před devátou hodinou večer přijali policisté oznámení od svědka dopravní nehody, ke které došlo na ulici Na Valech ve Velké Bíteši na Žďársku. Řidič jedoucí s osobním vozem Renault Modus nezvládl řízení a při vyjíždění z kruhového objezdu vyjel mimo vozovku a narazil přední částí vozidla do sloupu veřejného osvětlení. Řidič dopravní nehodu neoznámil a pokračoval v jízdě. "Krátce poté policisté přijali několik dalších oznámení, že po ulicích jezdí rozbité auto, na kole mu chybí plášť a létají od něj jiskry. Policisté ihned vyjeli na místo a řidiče krátce poté vypátrali na ulici Nová Čtvrť, jak sedí v havarovaném vozidle. Policisté dále šetřením zjistili, že celé situaci předcházela dopravní nehoda, ke které došlo na ulici Návrší, kde jednatřicetiletý řidič s vozidlem vycouvával z parkovacího stání a při tom neodhadl boční odstup od zaparkovaného auta Renault Espace, došlo ke střetu a řidič od nehody ujel", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Ke zranění osob nedošlo. Policisté provedli ohledání a nehody zadokumentovali. U muže provedli dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní hodnotu, která činila 3,27 promile alkoholu. Opakovanou dechovou zkoušku řidič odmítl, stejně tak i lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu. Policisté muže zajistili a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 80 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. (Foto - horní obrázek vlevo)

Havárie nákladní soupravy
V pondělí 8. července po čtvrté hodině odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo na silnici I/38 mezi obcemi Kámen a Habry na Havlíčkobrodsku. "Osmapadesátiletý řidič jedoucí s nákladním vozem Daf s návěsem sjel vpravo mimo silnici a následně na louku, kde se nákladní souprava převrátila na pravý bok. Ke zranění osob nedošlo", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem havárie došlo k předběžné škodě za více než 200 tisíc korun. Policisté dopravní nehodu s řidičem nákladní soupravy vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - horní obrázek vpravo)

Řidič skončil s autem v poli
V pondělí 8. července přijali policisté po osmé hodině večer oznámení o havarovaném autě, které stálo prázdné na poli u obce Kralice nad Oslavou na Třebíčsku. Na místo vyjeli policisté a provedli šetření. "Následně se jim podařilo vypátrat řidiče a zjistili, že s automobilem havaroval předchozího dne. S vozem Škoda Fabia jel dvacetiletý muž, který vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy vyjel mimo komunikaci, automobil se přetočil přes střechu a zůstal stát na kolech v poli. Při nehodě nedošlo ke zranění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, která byla negativní. Při nehodě vznikla škoda přibližně za třicet tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy (Foto - spodní obrázek)

Opilý řidič srazil cyklistu
V pondělí 8. července došlo krátce před druhou hodinou odpoledne na náměstí ČSA v Moravských Budějovicích na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič vozidla Škoda Fabia se při vjíždění na silnici z parkovacího pásu přiléhajícího rovnoběžně ke komunikaci střetl s cyklistou, který v tu dobu jel na jízdním kole ve směru od ulice Tyršova. Cyklista po nárazu havaroval. Řidič vozidla nejprve zastavil a šel nehodu řešit, poté ale odjel. Zraněného sedmačtyřicetiletého cyklistu odvezla zdravotnická záchranná služba na ošetření do nemocnice. Přivolaní policisté zjistili dostupné informace o vozidle a začali jej hledat. Krátce nato vozidlo vypátrali a provedli u řidiče dechovou zkoušku. Pětačtyřicetiletému muži naměřili hodnotu 1,26 promile alkoholu, také opakovaná zkouška u něho byla pozitivní s hodnotou přes jedno promile. Policisté řidiči vozidla další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala Jana Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou u cyklisty požití alkoholu vyloučili. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu prověřují.

Havárie cyklisty
V pondělí 8. července jel kolem půl šesté večer po silnici v obci Jackov na Třebíčsku třiašedesátiletý muž na jízdním kole ve směru od Moravských Budějovic. "Při jízdě z kopce zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy havaroval a při nehodě se zranil. Cyklista byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do třebíčské nemocnice", informovala Jana Kroutilová. Policisté u muže provedenou dechovou zkoušku požití alkoholu vyloučili.

Řidič naboural do sloupu veřejného osvětlení
V sobotu 6. července před osmou hodinou večer přijali policisté oznámení o nehodě v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Padesátiletý řidič vycouvával s osobním vozem Peugeot z parkovacího místa, chtěl se rozjet ve stoupání, přičemž s vozidlem couvnul a narazil zadní částí vozidla do sloupu veřejného osvětlení. Po střetu chtěl pokračovat v jízdě dál, ale byl zastaven svědkem dopravní nehody. Ke zranění osob nedošlo", uvedla M. Lébrová. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 2,60 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná zkouška. Policisté muži další jízdu zakázali. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za sedm tisíc korun. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu policisté prověřují.

Řidička nadýchala téměř dvě promile, skončila na záchytce
V pondělí 8. července před osmou hodinou večer odhalili policisté řidičku, která měla téměř dvě promile alkoholu v dechu. "Policisté zastavili na silnici mezi obcemi Vlásenice a Proseč - Obořiště na Pelhřimovsku auto Škoda Fabia a provedli u pětašedesátileté řidičky dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 1,94 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly přes dvě promile. Žena se následně podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté ji následně zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Řidičský průkaz byl ženě zadržen. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz