Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.7 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
Nejlepší je pohled z výšky, říká se. Obraz, který je od přírody dán jen ptákům, si můžete v Pelhřimově vychutnávat takřka denně. Stačí, když vystoupáte na vyhlídkovou věž kostela sv. Bartoloměje. Tento zážitek může být ale ještě znásoben. Hned dvakrát, a to ve čtvrtek 11. července a ve čtvrtek 15 srpna vždy od 20.30 do 22.30 hodin, bude v průběhu léta na věži otevřeno večer, takže si můžete vychutnat i atmosféru stmívajícího se Pelhřimova.
„Večerní prohlídky se uskuteční 11. července a 15. srpna. Kouzelnou atmosféru umocní hudební doprovod, který připravuje ZUŠ Pelhřimov,“ zve na věž Nela Štěpánková, vedoucí oddělení cestovního ruchu Kulturních zařízení města Pelhřimova.

Ve zmíněné dny nebude otevřeno jen na věži. V netradičních večerních časech od 20.30 do 22.30 hodin bude možné navštívit i Muzeum Strašidel, MÚZYum Lipských a Pelhřimovské peklo.

Kostel sv. Bartoloměje postavený po roce 1300 byl dříve zasvěcený Panně Marii „ve zdech“. Původně trojlodní gotický kostel byl v 16. století přestavěn renesančně a vně ozdoben sgrafity. Tato sgrafita byla v nehistorické červené barvě obnovena v první polovině 20. století. Definitivní vzhled získal kostel v baroku (1796 věž) a klasicistní úpravou průčelí ve 30. letech 19. století. Interiér kostela je převážně barokní. Na hlavním, raně barokním oltáři, který byl nově zrestaurován (2002-2006), jsou umístěny sochy sv. Bartoloměje, sv. Vojtěcha, sv. Prokopa, sv. Víta a sv. Václava.
Přibližně 51 metrů vysoká kostelní věž bývala až do třicátých let 20. století sídlem hlásného. Nyní je její ochoz ve výšce 27 metrů) zpřístupněn veřejnosti k vyhlídce na město.

Muzeum strašidel v podzemí budovy na Masarykově náměstí představuje v životní velikosti bludný kořen, bludičky, meluzína, kostlivec, hejkal a další. Součástí muzea jsou i informace o očitých svědectvích o zmíněných strašidlech a také informace o jejich chování. V expozici je možné odehrát dětskou poznávací hru a složit tak zkoušku ze "strašidlologie".

Kdo by neznal "Jouzu" z filmu "Ať žijí duchové" nebo třeba "Cibulku a šest medvědů". Ano řeč je o Lubomírovi Lipském, který společně s bratrem Oldřichem Lipským, jsou nejznámějšími rodáky města rekordů. Proto zde mají své muzeum, kde zavzpomínáte na nejznámější české filmy, které režíroval Oldřich nebo v nich hrál Lubomír, či snad naopak anebo dokonce oboje... Až se projdete procházkou filmů od "Ať žijí duchové, přes "Jáchyme hoď to do stroje" až třeba po "Limonádového Joeho" a připomenete si opravdové klasiky české kinematografie, můžete si prohlédnout ocenění, kterých rodina Lipských dosáhla. K vidění je zde i cena Thalie, kterou obdržel Lubomír Lipský, exponáty z filmů či rodinné fotografie.

Pelhřimovské peklo, interaktivní muzeum v Pelhřimově je umístěno je v tzv. Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí čp. 10. Dům byl postaven někdy kolem roku 1614, později sloužil jako měšťanský dům, v 80. letech 20. století došlo k rekonstrukci. Později byly do prostoru domu přesunuty některé organizace jako Turistické a informační centrum, Síň Lipských a Pelhřimovské peklo. Pelhřimovské peklo je interaktivní expozicí, kde lze vyzkoušet expozice na téma čertů a pekla, lze zjistit, jak fungovaly zápisy do tzv. Knihy hříchů, zkusit pocit v pekelném kotli, Záhořova lože či případně pekelný trůn
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
Legendární hokejista Jiří Holík se narodil 9. července 1944 v Havlíčkově Brodě. Za svoji hokejovou kariéru získal čtyři olympijské medaile a jedenáct medailí z mistrovství světa, z toho třikrát zlatou (1972, 1976 a 1977).
Jiří Holík, mladší bratr hokejisty Jaroslava Holíka, získal čtyři medaile z olympijských her. V 70. letech se stal třikrát mistrem světa. Dodnes je rekordmanem v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci. Společně s Duklou Jihlava získal sedm titulů mistra Československa. K jeho jubileu mu proto pogratuloval i vysočinský hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek společně s primátorem Jihlavy Petrem Ryškou. „Popřál jsem mu do dalších let hlavně zdraví a poděkoval mu za to, že pomohl naše město zviditelnit,“ řekl primátor.

Roku 1999 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IHF). Jiří Holík se stal v roce 2023 čestným občanem Jihlavy. Získal tak nejvyšší poctu, kterou může město udělit. „Už když jsme byli s bráchou malí kluci, učila nás maminka za všechno děkovat. A já na to pamatuji i teď, proto vám všem děkuji,“ řekla hokejová legenda po převzetí Čestného občanství.

Vzpomínky Jiřího Holíka:
https://www.youtube.com/watc…
- red -Zpět nahoru na obsah...

O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
Zlomeniny stehenních kostí, operace, zkažené letní prázdniny. I to je obrázek letních dní některých dětských pacientů. Důležité je proto dodržovat pravidla a předcházet úrazům. Ty letní se stávají podle statistik nejčastěji v domácím prostředí a chlapcům. Strašákem traumatologů zůstávají trampolíny a skákací hrady.
„Trampolíny a skákací hrady jsou nebezpečné tehdy, pokud na místě skáče více dětí", upřesňuje traumatolog z jihlavské nemocnice Roman Pavlas. Týdně na dětské traumatologické ambulanci ošetří až desítky zraněných dětí.

Opatrní buďte u vody, kde může dojít k poranění hlavy nebo krční páteře: „Nejdříve bychom si měli zjistit, jaká je ve vodě hloubka a co je na dně,“ upozorňuje lékař Roman Pavlas s tím, že další časté letní úrazy jsou na kole, nebo koloběžce: „Rozhodně zásadní je helma na hlavě. Neříkejte si, že když jedu jenom o ulici dál, mít ji nemusím. To je omyl, který přivádí pacienty k nám.“

Lékaři apelují na používání helem také při bruslení, kde jsou důležité třeba i chrániče kolen a loktů, které zabrání odřeninám, ale pomůcka, která je velmi důležitá, jsou chrániče zápěstí. Ty mohou zabránit obávaným zlomeninám a hospitalizacím.

Důležité je před létem zkontrolovat technický stav kol, koloběžek, nebo bruslí. I to může pomoci předejít létu strávenému v nemocnici. Traumatologové také vídávají úrazy po pádu z koní. Méně časté jsou zranění, které bývaly běžné před dvaceti lety. Třeba po práci se sekyrkou, nebo pádu ze stromů.

Jak dodává traumatolog Roman Pavlas, opravdu základem je používat ochranné pomůcky, třeba helma o stupeň snižuje závažnost poranění: „Dokáže zachránit život.“
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při prověřování nešťastné události, ke které došlo u plynulém víkendu v rámci konání hudebního festivalu Vysočina Fest v amfiteátru v Jihlavě. V nafukovacím stanu se kolem půlnoci ze soboty na neděli shromáždil velký počet návštěvníků a když byli nuceni prostor opustit, kdy se rovná střecha stanu začala pod tíhou vody bortit, došlo k mnoha zraněním.
Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Již od začátku provádějí šetření, výslechy množství zraněných, svědků i dalších návštěvníků festivalu, které zároveň aktivně vyhledávají. Věnují pozornost zveřejněným informacím na sociálních sítích a kontaktují další poškozené. Shromažďují široké množství informací vztahujících se k nešťastné události a důkazní prostředky.

"V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí, aby se na tísňovou linku 158 přihlásili další návštěvníci hudebního festivalu, kteří dosud nejsou v kontaktu s policií a mohli by poskytnout informace k situaci, která ve stanu nastala. Přihlásit se mohou jak lidé, kteří utrpěli nějaké zranění, tak osoby, které byly uvnitř stanu a dostaly se ven bez újmy. Policisté by zároveň uvítali, pokud by se přihlásili návštěvníci festivalu, kteří situaci uvnitř stanu při nešťastné události natočili, a záznam by poskytli", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně na třicet osob, z toho dvě zranění jsou vážná. Problém způsobila noční bouřka. Zejména prudký déšť a následný výpadek proudu. Střecha stanu se začala pod tíhou vody prohýbat a padat k zemi. Pořadatelé vyzvali lidi, aby stan opustili, ale v místě došlo k davové panice a všichni se hromadně snažili dostat ke vchodu,
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat
Neznámý zloděj ukradl v úterý 9. července přibližně během pěti minut před osmou hodinou večer v ulici Masarykova v Havlíčkově Brodě elektrokoloběžku značky Cory Ultra, kterou majitel odstavil před prodejnou a šel nakoupit. Krádeží vznikla majiteli škoda kolem dvaceti tisíc korun. Policisté po pachateli a odcizené elektrokoloběžce pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od nedělního večera 7. července do úterního dopoledne v obci Bačice na Třebíčsku vloupal do objektu u novostavby a způsobil škodu přibližně za dvacet tisíc korun. "Pachatel se vloupal do plechové garáže u novostavby domu, ze které odcizil příklepovou vrtačku, okružní pilu, nivelační přístroj, křovinořez a další ruční nářadí a příslušenství", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Zloděj potravin se snažil uplavat
V pondělí 8. července krátce po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o muži, který v obchodním domě na ulici Tyršovo nábřeží v Havlíčkově Brodě ukradl potraviny za více než devět set korun a z prodejny odešel bez zaplacení. "Toho si všimla pracovnice prodejny, která se za ním vydala a běžela za ním až k řece Sázavě, kde byl muž zastaven přítomnými rybáři. Při příjezdu policistů se muž rybářům vysmekl, skočil do řeky a začal plavat po proudu k druhému břehu, kde muže z řeky vytáhl další rybář. Policisté muže následně zajistili a převezli ho na policejní oddělení k provedení nezbytných úkonů", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Osmadvacetiletý muž z Českokrumlovska je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.

Hledaný muž putoval do vězení
V úterý 9. července kolem jedenácté hodiny dopoledne vypátrali policisté v obci Rožná na Žďársku devětadvacetiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů, neboť na muže byl vydán okresním soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté budou zjišťovat, zda se muž nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič utrpěl při nehodě vážná zranění
Ve středu 10. července přijali policisté krátce po půlnoci oznámení o dopravní nehodě v ulici Hradební v Jihlavě. "Padesátiletý řidič automobilu Fiat Ducato jedoucí od ulice Brněnská zřejmě na chvilku usnul, přejel s vozem do protisměru a dále mimo silnici, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení, který automobil přelomil. Následně pokračoval v jízdě po travnaté ploše a narazil ještě do vzrostlého stromu. Při nárazu došlo k odlétnutí částí havarovaného vozidla na projíždějící automobil Škoda Fabia a došlo tak k jeho poškození", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při nehodě utrpěl vážné zranění řidič vozidla Fiat, který byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do nemocnice v Brně. Dechovou zkoušku nebylo možné u řidiče vzhledem k jeho zdravotnímu stavu provést, byl nařízen odběr krve. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 160 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)

Řidička havarovala
V úterý 9. července před sedmou hodinou večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě osobního vozidla Peugeot, ke které došlo u obce Pacov na Pelhřimovsku. "Dvaadvacetiletá řidička jedoucí s osobním vozem směrem na obec Eš najela s vozidlem na krajnici a při snaze udržet vozidlo na vozovce dostala s vozidlem smyk, který nezvládla a havarovala do příkopu", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Řidička utrpěla zranění, se kterým ji záchranáři převezli do pelhřimovské nemocnice. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidičky vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než sto tisíc korun. Řidička je podezřelá z přestupku na úseku dopravy. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
V úterý 9. července před druhou hodinou odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo mezi obcemi Rodkov a Dolní Rožínka na Žďársku. "Šestadvacetiletá řidička jedoucí s osobním vozem Peugeot křižovatce začala odbočovat vlevo ve chvíli, kdy v protisměru jel řidič auta Volkswagen, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění tří osob, které byly převezeny zdravotnickou záchrannou službou do novoměstské nemocnice.", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na vozidlech za 250 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilý řidič
Ve středu 10. července zastavili policisté auto Škoda Superb, jehož řidič jel před druhou hodinou ráno po silnici ve směru od Telče na Hostětice na Jihlavsku. "U dvaatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,86 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u řidiče ukázala také opakovaná zkouška. Policisté mu zakázali další jízdu a na místě muži zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Jihlavska, který řídil v Třebíči vozidlo, i když to má soudem zakázáno. "V úterý 9. července jel s automobilem Opel po ulici Hrotovická, kde ho po půlnoci zastavila policejní hlídka. Policisté provedli kontrolu a zjistili, že má řidič soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2030. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté odvezli muže na oddělení a ve zkráceném přípravném řízení mu sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz