Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
Nejlepší je pohled z výšky, říká se. Obraz, který je od přírody dán jen ptákům, si můžete v Pelhřimově vychutnávat takřka denně. Stačí, když vystoupáte na vyhlídkovou věž kostela sv. Bartoloměje. Tento zážitek může být ale ještě znásoben. Hned dvakrát, a to ve čtvrtek 11. července a ve čtvrtek 15 srpna vždy od 20.30 do 22.30 hodin, bude v průběhu léta na věži otevřeno večer, takže si můžete vychutnat i atmosféru stmívajícího se Pelhřimova.
„Večerní prohlídky se uskuteční 11. července a 15. srpna. Kouzelnou atmosféru umocní hudební doprovod, který připravuje ZUŠ Pelhřimov,“ zve na věž Nela Štěpánková, vedoucí oddělení cestovního ruchu Kulturních zařízení města Pelhřimova.
Ve zmíněné dny nebude otevřeno jen na věži. V netradičních večerních časech od 20.30 do 22.30 hodin bude možné navštívit i Muzeum Strašidel, MÚZYum Lipských a Pelhřimovské peklo.
Kostel sv. Bartoloměje postavený po roce 1300 byl dříve zasvěcený Panně Marii „ve zdech“. Původně trojlodní gotický kostel byl v 16. století přestavěn renesančně a vně ozdoben sgrafity. Tato sgrafita byla v nehistorické červené barvě obnovena v první polovině 20. století. Definitivní vzhled získal kostel v baroku (1796 věž) a klasicistní úpravou průčelí ve 30. letech 19. století. Interiér kostela je převážně barokní. Na hlavním, raně barokním oltáři, který byl nově zrestaurován (2002-2006), jsou umístěny sochy sv. Bartoloměje, sv. Vojtěcha, sv. Prokopa, sv. Víta a sv. Václava.
Přibližně 51 metrů vysoká kostelní věž bývala až do třicátých let 20. století sídlem hlásného. Nyní je její ochoz ve výšce 27 metrů) zpřístupněn veřejnosti k vyhlídce na město.
Muzeum strašidel v podzemí budovy na Masarykově náměstí představuje v životní velikosti bludný kořen, bludičky, meluzína, kostlivec, hejkal a další. Součástí muzea jsou i informace o očitých svědectvích o zmíněných strašidlech a také informace o jejich chování. V expozici je možné odehrát dětskou poznávací hru a složit tak zkoušku ze "strašidlologie".
Kdo by neznal "Jouzu" z filmu "Ať žijí duchové" nebo třeba "Cibulku a šest medvědů". Ano řeč je o Lubomírovi Lipském, který společně s bratrem Oldřichem Lipským, jsou nejznámějšími rodáky města rekordů. Proto zde mají své muzeum, kde zavzpomínáte na nejznámější české filmy, které režíroval Oldřich nebo v nich hrál Lubomír, či snad naopak anebo dokonce oboje... Až se projdete procházkou filmů od "Ať žijí duchové, přes "Jáchyme hoď to do stroje" až třeba po "Limonádového Joeho" a připomenete si opravdové klasiky české kinematografie, můžete si prohlédnout ocenění, kterých rodina Lipských dosáhla. K vidění je zde i cena Thalie, kterou obdržel Lubomír Lipský, exponáty z filmů či rodinné fotografie.
Pelhřimovské peklo, interaktivní muzeum v Pelhřimově je umístěno je v tzv. Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí čp. 10. Dům byl postaven někdy kolem roku 1614, později sloužil jako měšťanský dům, v 80. letech 20. století došlo k rekonstrukci. Později byly do prostoru domu přesunuty některé organizace jako Turistické a informační centrum, Síň Lipských a Pelhřimovské peklo. Pelhřimovské peklo je interaktivní expozicí, kde lze vyzkoušet expozice na téma čertů a pekla, lze zjistit, jak fungovaly zápisy do tzv. Knihy hříchů, zkusit pocit v pekelném kotli, Záhořova lože či případně pekelný trůn
Eva ŠINKOVSKÁ
Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
Legendární hokejista Jiří Holík se narodil 9. července 1944 v Havlíčkově Brodě. Za svoji hokejovou kariéru získal čtyři olympijské medaile a jedenáct medailí z mistrovství světa, z toho třikrát zlatou (1972, 1976 a 1977).
Jiří Holík, mladší bratr hokejisty Jaroslava Holíka, získal čtyři medaile z olympijských her. V 70. letech se stal třikrát mistrem světa. Dodnes je rekordmanem v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci. Společně s Duklou Jihlava získal sedm titulů mistra Československa. K jeho jubileu mu proto pogratuloval i vysočinský hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek společně s primátorem Jihlavy Petrem Ryškou. „Popřál jsem mu do dalších let hlavně zdraví a poděkoval mu za to, že pomohl naše město zviditelnit,“ řekl primátor.
Roku 1999 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IHF). Jiří Holík se stal v roce 2023 čestným občanem Jihlavy. Získal tak nejvyšší poctu, kterou může město udělit. „Už když jsme byli s bráchou malí kluci, učila nás maminka za všechno děkovat. A já na to pamatuji i teď, proto vám všem děkuji,“ řekla hokejová legenda po převzetí Čestného občanství.
Vzpomínky Jiřího Holíka:
https://
www.youtube.com/watc… - red -
O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
Zlomeniny stehenních kostí, operace, zkažené letní prázdniny. I to je obrázek letních dní některých dětských pacientů. Důležité je proto dodržovat pravidla a předcházet úrazům. Ty letní se stávají podle statistik nejčastěji v domácím prostředí a chlapcům. Strašákem traumatologů zůstávají trampolíny a skákací hrady.
„Trampolíny a skákací hrady jsou nebezpečné tehdy, pokud na místě skáče více dětí", upřesňuje traumatolog z jihlavské nemocnice Roman Pavlas. Týdně na dětské traumatologické ambulanci ošetří až desítky zraněných dětí.
Opatrní buďte u vody, kde může dojít k poranění hlavy nebo krční páteře: „Nejdříve bychom si měli zjistit, jaká je ve vodě hloubka a co je na dně,“ upozorňuje lékař Roman Pavlas s tím, že další časté letní úrazy jsou na kole, nebo koloběžce: „Rozhodně zásadní je helma na hlavě. Neříkejte si, že když jedu jenom o ulici dál, mít ji nemusím. To je omyl, který přivádí pacienty k nám.“
Lékaři apelují na používání helem také při bruslení, kde jsou důležité třeba i chrániče kolen a loktů, které zabrání odřeninám, ale pomůcka, která je velmi důležitá, jsou chrániče zápěstí. Ty mohou zabránit obávaným zlomeninám a hospitalizacím.
Důležité je před létem zkontrolovat technický stav kol, koloběžek, nebo bruslí. I to může pomoci předejít létu strávenému v nemocnici. Traumatologové také vídávají úrazy po pádu z koní. Méně časté jsou zranění, které bývaly běžné před dvaceti lety. Třeba po práci se sekyrkou, nebo pádu ze stromů.
Jak dodává traumatolog Roman Pavlas, opravdu základem je používat ochranné pomůcky, třeba helma o stupeň snižuje závažnost poranění: „Dokáže zachránit život.“
Monika ZACHRLOVÁ
Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při prověřování nešťastné události, ke které došlo u plynulém víkendu v rámci konání hudebního festivalu Vysočina Fest v amfiteátru v Jihlavě. V nafukovacím stanu se kolem půlnoci ze soboty na neděli shromáždil velký počet návštěvníků a když byli nuceni prostor opustit, kdy se rovná střecha stanu začala pod tíhou vody bortit, došlo k mnoha zraněním.
Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Již od začátku provádějí šetření, výslechy množství zraněných, svědků i dalších návštěvníků festivalu, které zároveň aktivně vyhledávají. Věnují pozornost zveřejněným informacím na sociálních sítích a kontaktují další poškozené. Shromažďují široké množství informací vztahujících se k nešťastné události a důkazní prostředky.
"V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí, aby se na tísňovou linku 158 přihlásili další návštěvníci hudebního festivalu, kteří dosud nejsou v kontaktu s policií a mohli by poskytnout informace k situaci, která ve stanu nastala. Přihlásit se mohou jak lidé, kteří utrpěli nějaké zranění, tak osoby, které byly uvnitř stanu a dostaly se ven bez újmy. Policisté by zároveň uvítali, pokud by se přihlásili návštěvníci festivalu, kteří situaci uvnitř stanu při nešťastné události natočili, a záznam by poskytli", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.
V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně na třicet osob, z toho dvě zranění jsou vážná. Problém způsobila noční bouřka. Zejména prudký déšť a následný výpadek proudu. Střecha stanu se začala pod tíhou vody prohýbat a padat k zemi. Pořadatelé vyzvali lidi, aby stan opustili, ale v místě došlo k davové panice a všichni se hromadně snažili dostat ke vchodu,
Eva ŠINKOVSKÁ
Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat
Neznámý zloděj ukradl v úterý 9. července přibližně během pěti minut před osmou hodinou večer v ulici Masarykova v Havlíčkově Brodě elektrokoloběžku značky Cory Ultra, kterou majitel odstavil před prodejnou a šel nakoupit. Krádeží vznikla majiteli škoda kolem dvaceti tisíc korun. Policisté po pachateli a odcizené elektrokoloběžce pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od nedělního večera 7. července do úterního dopoledne v obci Bačice na Třebíčsku vloupal do objektu u novostavby a způsobil škodu přibližně za dvacet tisíc korun. "Pachatel se vloupal do plechové garáže u novostavby domu, ze které odcizil příklepovou vrtačku, okružní pilu, nivelační přístroj, křovinořez a další ruční nářadí a příslušenství", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli a odcizených věcech pátrají.
Zloděj potravin se snažil uplavat
V pondělí 8. července krátce po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o muži, který v obchodním domě na ulici Tyršovo nábřeží v Havlíčkově Brodě ukradl potraviny za více než devět set korun a z prodejny odešel bez zaplacení. "Toho si všimla pracovnice prodejny, která se za ním vydala a běžela za ním až k řece Sázavě, kde byl muž zastaven přítomnými rybáři. Při příjezdu policistů se muž rybářům vysmekl, skočil do řeky a začal plavat po proudu k druhému břehu, kde muže z řeky vytáhl další rybář. Policisté muže následně zajistili a převezli ho na policejní oddělení k provedení nezbytných úkonů", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Osmadvacetiletý muž z Českokrumlovska je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.
Hledaný muž putoval do vězení
V úterý 9. července kolem jedenácté hodiny dopoledne vypátrali policisté v obci Rožná na Žďársku devětadvacetiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů, neboť na muže byl vydán okresním soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté budou zjišťovat, zda se muž nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Řidič utrpěl při nehodě vážná zranění
Ve středu 10. července přijali policisté krátce po půlnoci oznámení o dopravní nehodě v ulici Hradební v Jihlavě. "Padesátiletý řidič automobilu Fiat Ducato jedoucí od ulice Brněnská zřejmě na chvilku usnul, přejel s vozem do protisměru a dále mimo silnici, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení, který automobil přelomil. Následně pokračoval v jízdě po travnaté ploše a narazil ještě do vzrostlého stromu. Při nárazu došlo k odlétnutí částí havarovaného vozidla na projíždějící automobil Škoda Fabia a došlo tak k jeho poškození", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při nehodě utrpěl vážné zranění řidič vozidla Fiat, který byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do nemocnice v Brně. Dechovou zkoušku nebylo možné u řidiče vzhledem k jeho zdravotnímu stavu provést, byl nařízen odběr krve. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 160 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)
Řidička havarovala
V úterý 9. července před sedmou hodinou večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě osobního vozidla Peugeot, ke které došlo u obce Pacov na Pelhřimovsku. "Dvaadvacetiletá řidička jedoucí s osobním vozem směrem na obec Eš najela s vozidlem na krajnici a při snaze udržet vozidlo na vozovce dostala s vozidlem smyk, který nezvládla a havarovala do příkopu", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Řidička utrpěla zranění, se kterým ji záchranáři převezli do pelhřimovské nemocnice. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidičky vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než sto tisíc korun. Řidička je podezřelá z přestupku na úseku dopravy. (Foto - spodní obrázek)
Střet vozidel
V úterý 9. července před druhou hodinou odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo mezi obcemi Rodkov a Dolní Rožínka na Žďársku. "Šestadvacetiletá řidička jedoucí s osobním vozem Peugeot křižovatce začala odbočovat vlevo ve chvíli, kdy v protisměru jel řidič auta Volkswagen, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění tří osob, které byly převezeny zdravotnickou záchrannou službou do novoměstské nemocnice.", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na vozidlech za 250 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.
Opilý řidič
Ve středu 10. července zastavili policisté auto Škoda Superb, jehož řidič jel před druhou hodinou ráno po silnici ve směru od Telče na Hostětice na Jihlavsku. "U dvaatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,86 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u řidiče ukázala také opakovaná zkouška. Policisté mu zakázali další jízdu a na místě muži zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ prověřují.
Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Jihlavska, který řídil v Třebíči vozidlo, i když to má soudem zakázáno. "V úterý 9. července jel s automobilem Opel po ulici Hrotovická, kde ho po půlnoci zastavila policejní hlídka. Policisté provedli kontrolu a zjistili, že má řidič soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2030. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté odvezli muže na oddělení a ve zkráceném přípravném řízení mu sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁ
Zpět nahoru na obsah...