Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 11.7 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
V České republice každoročně přibývá lidí s rakovinou kůže. K včasnému odhalení a léčbě pomáhá osvěta a preventivní prohlídky. Příčinou onemocnění kůže může být silné sluneční záření, fototyp či genetika. Dermatoložka Lucia Mansfeldová z pražské kliniky Health+ vysvětluje, jak si naše kůže roky ukládá informace a co nám mohou způsobit silné alergie.
„I když se někdo tři roky nevystavuje slunci, kůže má paměť a právě pod vlivem UV záření dochází ke změnám v DNA kožních buněk, což může vést k rakovině. Navíc, v letních měsících přibývají nezhoubné projevy jako pigmentové skvrny a bradavičky,“ uvádí dermatoložka Lucia Mansfeldová a dodává: „Proto je důležitá vhodná ochrana před sluncem a opalování s mírou. Děti do jednoho roku by neměly být vůbec vystaveny slunci a měly by používat minerální krémy. Při cestách do exotických destinací je důležité mít i pohotovostní balíček obsahující silné opalovací i protizánětlivé krémy a léky.“

Jak odhalit melanom?

Nebezpečný melanom lze částečně odhalit i pouhým okem. V tomto případě platí několik jednoduchých pravidel. Je důležité sledovat asymetrii, nepravidelné ohraničení a různé barevné odstíny skvrn. Pigmentová znaménka větší než pět až šest milimetrů by měla být zkontrolována lékařem. „Známkou toho, že něco není v pořádku je i to, že se znaménko začne měnit, například zvětšovat, měnit tvar, svědit nebo krvácet,“ říká dermatoložka.

Genetika a pihy

Počet pih a znamének je ovlivněn genetikou. Lidé s mnoha pihami by měli častěji kontrolovat svá znaménka. Těch existuje více druhů, některá mohou být neškodná, zatímco jiná mohou signalizovat povrchově se šířící melanom. V tomto případě většinou stačí projev chirurgicky odstranit a pacienta dál sledovat. Nebezpečnější je takzvaný nodulární melanom, který roste do hloubky kůže a má horší prognózu.

„Vystouplé pihy většinou nejsou nebezpečné a také souvisí s genetickou predispozicí a věkem. Existuje mnoho druhů vystouplých znamének, jako je histiocyt, který může vzniknout například po poštípání hmyzem. Bradavice vznikají působením HPV viru a mohou být odstraněny tekutým dusíkem nebo laserem,“ říká Lucia Mansfeldová.

Alergické reakce

Během léta přibývá případů solární alergie či alergických reakcí na jídlo a poštípání hmyzem. Sluneční alergie se může objevit i v pozdním věku. Fototoxické reakce mohou být způsobeny kombinací léků nebo kontaktem s fotosenzibilizujícími rostlinami. Časté jsou i alergie na parfémy, které obsahují silice reagující na sluneční záření nebo na nikl, z něhož se vyrábí bižuterie či knoflíky.

„Ať už se jedná o alergické reakce, nebo vypozorování nebezpečného melanomu, často se nám v létě stává, že pacienti konzultují své problémy na dálku, posílají fotografie a lékaři se snaží určit diagnózu a léčbu. Teledermatologie má určitě budoucnost, ale vyžaduje více informací pro správnou diagnózu,“ uzavírá Lucia Mansfeldová.
Adéla LELKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
Celý svůj život zasvětil medicíně a biochemii. Emeritní primář MUDr. Karel Kalla je nejdéle sloužícím primářem v historii pelhřimovské nemocnice, kde neuvěřitelných 46 let vedl oddělení klinické biochemie (1963 – 2009, pozn. autorky). MUDr. Kalla pochází z rodiny lékařů – jeho otec byl uznávaným internistou taktéž v pelhřimovské nemocnici. Po absolvování základní a střední školy v Pelhřimově nastoupil na lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou úspěšně dokončil v roce 1960. Svou kariéru zahájil v NsP Humpolec, kde pracoval na různých odděleních včetně interního, chirurgického a oddělení pro tuberkulózu a respirační nemoci.
V roce 1963 byl v pelhřimovské nemocnici jmenován primářem ústřední laboratoře, která se později stala oddělením klinické biochemie. Během své kariéry zde zavedl řadu inovativních metod, včetně parenterální výživy na ARO.
Kromě své primářské role zastával MUDr. Kalla také řadu funkcí, včetně ředitele nemocnice (1966-1978), náměstka ředitele OÚNZ pro LPP a zároveň působil jako vědecký sekretář a později předseda České společnosti klinické biochemie. Jeho odborné znalosti potvrzují atestace z vnitřního lékařství, sociálního lékařství a organizace zdravotnictví a klinické biochemie. V roce 2017 získal titul Vynikající lékař Pelhřimovska a v roce 2023 obdržel Pamětní medaili Nemocnice Pelhřimov za mimořádné zásluhy a přínos nemocnici.
I dnes, ve svých 87 letech, zůstává aktivním a vede v nemocnici lipidovou ambulanci. Je hrdým otcem tří dcer a dědečkem pěti vnoučat. Ve volném čase se věnuje literatuře, sportu a zahrádce. Pojďme se společně podívat na život a kariéru tohoto uznávaného lékaře a inovátora, který svou prací formoval obor klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici.

Pane primáři, prozraďte, co Vás přivedlo k rozhodnutí stát se lékařem?

Že chci být lékařem, jsem věděl už od dospívání. Naše rodina se scházela vždycky v sobotu s rodinou pana primáře Pujmana a také s rodinou pana doktora Kuncka. Páni kouřili, pili víno, hráli karty a bavili se o medicínských věcech. To mě vždycky bavilo a fascinovalo. Takže jsem se rozhodl, že chci jít na medicínu a nakonec se mi to podařilo.

Váš tatínek byl Brňák, jak se dostal do Pelhřimova?

Tatínek začínal svoji kariéru v Jihlavě na interním oddělení a tam taky začínal na chirurgii pan primář Pujman. V Jihlavě se seznámili, večer se scházeli, popíjeli, a když odešel pan Pujman do Pelhřimova dělat ředitele, volal tatínkovi, zda by za ním nechtěl přijít, že by v nemocnici rád otevřel ještě interní oddělení. Tatínek tehdy musel jet do Bohumína, a když si tam šel do trafiky pro cigarety, povídá trafikantovi: „Tady je to takový divný.“ No a trafikant mu řekl: „Víte, tady je to prdel světa.“ Otec nezaváhal ani chvilku. Otočil se, šel na vlak a jel zpátky do Jihlavy, zavolal panu Pujmanovi a řekl mu: „Jarku, já tam půjdu.“ No a tak přišel, někdy v roce 1935, do Pelhřimova. Nejprve pracoval jako konziliář, protože primáře musela jmenovat městská rada. V roce 1937 se stal prvním primářem osamostatněného interního oddělení v nemocnici.

Vy už jste rodilý Pelhřimák…

Měl jsem to štěstí, že jsem se nenarodil v Jihlavě. Maminka, která byla v pokročilém stádiu těhotenství, tehdy byla na návštěvě u svých rodičů v Jihlavě. Když u ní začaly první porodní bolesti, volala tatínkovi, ten hned panu Pujmanovi, který byl chirurg a porodník. Pan Pujman maminku vyšetřil, vzal auto a řekl: „Karle, to ještě stihneme do Pelhřimova.“ Tak jsem se narodil v Pelhřimově.

Vraťme se k Vašemu studiu medicíny. V roce 1954 jste byl přijat na lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Tehdy, kdo měl samé jedničky v ročníku a samé jedničky z maturity, byl automaticky přijatý. Nemusel dělat zkoušky, což byl i můj případ. Když ostatní studenti psali dopoledne písemnou práci, já a ještě jedna studentka, jsme šli pryč. Odpoledne jsme pak měli pohovor na fakultě. Pamatuji si, že pohovory probíhaly v místnosti, která byla zahulená, protože tam všichni tři zkoušející kouřili. Tehdy se mě zeptal asistent, později profesor Hrazdira, kolik má člověk leukocytů. To já vůbec nevěděl. On mi na to řekl: „Musíme tě vzít, máš samý jedničky.“ A když jsem byl potom na stáži na praktikách na experimentální patologii, tak si mě asistent Hrazdira, zavolal a řekl: „Ukaž, Kalla, index. Máš to pěkný, pěkný. Neudělali jsme chybu, tak jenom tak dál.“ Promoval jsem s vyznamenáním. Velmi rád vzpomínám na studentská léta. Měli jsme například študáckej spolek, kterému jsme říkali APIA= amatérská pivní internacionála akademiků. Chodili jsme jednou za 14 dní v Brně ke Stupkům na pivo a přítel Kralert - Pelhřimák, studoval v ročníku s primářem Lemanem, vždy, když nám přinesli pivo, říkal Via a my APIA, a říkali jsme: „Až bude křemen lítat.“ Byly to krásné časy.

Po promoci jste nastoupil do OÚNZ Pelhřimov, NsP Humpolec, ale nabídnuta Vám byla i Ostrava ….

No právě. Já pořád váhal, kam nastoupím. Až kolegyně z kroužku, která byla svazačka a seděla v komisi, mi řekla: „Hele, člověče, rozhodni se. Už je jenom Humpolec a Ostrava.“ Já ji tehdy řekl: „Josefko, prosím tě, Ostravu nechci, napiš mi Humpolec.“ Tak jsem se dostal v roce 1960 do Humpolce, kde jsem byl na interně, na plicním a na chirurgii, kde se sloužily noční směny společně s gynekologií. Tam jsem zažil svůj první a poslední porod. Paní byla připravená, ale porod nějak nešel. Tak jsem ji nastřihl tak, jak nás to učili a porodili jsme pěkného kluka. Když jsem ji zašíval, paní mi říká: „Pane doktore, musím Vám říct, že máte zlaté ruce.“ Já jsem jí řekl: „Prosím Vás, jak jste na to přišla?“ Ona mi odpověděla: „Já jsem prvně rodila v Pelhřimově císařským řezem a řekli mi, že nikdy nebudu rodit přirozeně a Vám se to povedlo.“ Já jí odvětil: „Paní, Vy máte velké štěstí, že jste mi to řekla až teď, jinak bych utekl a nechal bych Vás tady (smích).“ Za 15 let na támhlety dveře (ukazuje směrem ke dveřím ambulance) někdo klepe. Přišel mladík a povídá: „Pane primáři, já se Vám jdu představit. Vy jste mě porodil v Humpolci.“ Odvětil jsem mu: „Tak to seš ty, takovej pěknej kluk, to mám z tebe radost.“ Měl jsem upřímnou radost a slzy v očích. Toto byl můj první a poslední porod.

Primářem jste se stal v 26 letech…

No to bylo totiž tak, že když jsem byl na interně v Humpolci, přijel za mnou jednou doktor Havlas, který dělal léčebného náměstka ředitele OÚNS a povídá: „My bychom chtěli v Pelhřimově otevřít laboratoř.“ Tenkrát se to jmenovalo Ústřední laboratoř. Před tím tato laboratoř patřila pod internu, kam můj táta chodil odečítat mikroskopicky sedimenty. Vedoucím laborantem byl pan Drbal. Vzal jsem si týden na rozmyšlenou, kdy jsem si řekl, že mě biochemka baví. Nakonec jsem kývnul. Každý, kdo chtěl tehdy dostat vyšší místo, musel jít na obvod. Tak jsem šel ještě na měsíc do Lukavce, kde jsem se střídal s Karlem Křikavou. Jmenován primářem Ústřední laboratoře jsem byl 1. listopadu 1963.

Jaké to tehdy bylo stát u zrodu nového oddělení a jak laboratoř vypadala? Jak po odborné, personální, tak i prostorové stránce.

Sídlili jsme v současné hlavní budově tam, kde je nyní pokladna. Měli jsme 1 a půl místnosti, dva hematologické laboranty, dva biochemické laboranty a mě. Řekl jsem si, že laboratoř nepadne, i kdybych se měl rozkrájet. Byl jsem tehdy svobodnej, takže jsem pracoval třeba do 22 hodin, připravoval jsem chemikálie, to nebylo jako dneska, kdy se všechno koupí, dá do mašiny a celý proces jede. Za mých začátků jsme museli navažovat, rozpouštět, filtrovat. První roztok si pamatuji jako bych ho dělal teď. Tehdejší laborantka Monika mi řekla: „Pane doktore, dochází nám thymol. Pan Drbal ho vždycky dělal přes noc.“ Řekl jsem jí: „Tak ho uděláme.“ Vzal jsem knížku, nalistoval, pročetl, následně navážil, přidal destilovanou vodu, nechal vykrystalizovat a ráno filtroval. To bylo jednoduchý, ale byly další jako transaminázy, které se dělají do dneška. Všechno jsem se naučil a školil jsem se. Prvně jsem byl u pana primáře Vyhnánka v Českých Budějovicích v laboratoři. Pak byla výborná předatestační průprava v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví na Katedře klinické biochemie, kterou vedl primář Mašek z Bulovky, a jako školitel se mě ujal asistent, později profesor, Miroslav Engliš. Byla to vynikající škola. Jezdil jsem tam každý čtvrt rok, na 14 dní po dobu dvou let.

Co považujete za svůj největší profesní úspěch v oblasti biochemie? Můžete popsat nějaký významný projekt, na kterém jste pracoval?

Pamatuji, jak jsem přišel za panem primářem Kubíkem a zavedli jsme v Pelhřimově v období let 1973 až 1974 kompletní parenterální výživu na ARO. To byla nejkrásnější léta medicíny. S primářem Kubíkem jsme také zavedli peritoneální dialýzu. To tady ještě nebylo hemodialyzační středisko. Pacientům se výborně dařilo, což byla ta největší odměna za práci.

Proto, aby oddělení fungovalo je potřeba nejen zázemí, přístrojové vybavení, ale zároveň i kvalifikovaný kolektiv.
Na své spolupracovníky jsem měl většinou štěstí. Mí spolupracovníci byli šikovní, vzdělaní a spolehliví lidé. Jsem hrdý na to, že jsem získal jako chemika a analytika pana inženýra Kalinu. Taky Pelhřimáka. Byl mým výborným spolupracovníkem, a tím jsme také velmi poskočili nahoru. Naše pracoviště patřilo ke špičkovému oddělení. Zavedli jsme troponii, což je nejspolehlivější diagnostika infarktu myokardu, která se používá do dneška. Po zavedení této diagnostiky mi za tři, čtyři měsíce volali z Vojenské pojišťovny v Českých Budějovicích a ptali se mě: „Prosím Vás, co je to troponie? To je divné, od rakouských hranic až k Vám tuto metodu nikdo nedělá!“ A já jim řekl: „Počkejte, budou dělat a budete se divit, kolik toho budou dělat.“ Vždycky jsem vyhledával nové věci, protože jen tak se může člověk dál posouvat a posouval jsem tak i nemocnici. Zastával jsem názor, že pokud se účastním kongresu, musím vždy aspoň jednu věc zavést u nás.

Co třeba?

Třeba jsme začali dělat jedno ze základních screeningových vyšetření - elektroforézu bílkovin. Na to jsme sem vlastně přilákali pana primáře Kesslera. Ještě, když pracoval v Jihlavě, posílal krve do pelhřimovské laboratoře na vyšetření a spolupracoval s námi, protože v Jihlavě nic takového neměli. Jednou mi říkal: „Člověče, že jste tady dělali takové bezvadné věci, tak jsem šel do Pelhřimova.“ A já jsem mu řekl, jak jsem rád, že ho tu máme.

Jaký vliv měla rodina na Vaši kariéru?

Rodiče mi byli velkou oporou. Stejně tak manželka. Pocházela z Vlašimi a přišla do Pelhřimova na interní oddělení na umístěnku. Naše první seznámení bylo shodou náhod v areálu nemocnice. Já jsem šel od pana ředitele, potkali jsme se a pozdravili. Za mnou šel chirurg, Jura Tomanů, a říká: „Pěkná holka, viď? Ta by stála za hřích.“ Jednou jsem za ní zajel do Humpolce, kde pracovala na stejném oddělení – interně, jako já dříve. Dali jsme řeč, pozval jsem ji na lékařský ples, který se konal v Pelhřimově. Druhý den jsem ji vzal na oběd, táta mi půjčil auto, škodovku Populár, protože já jsem v té době auto ještě neměl. Jeli jsme na oběd na Křemešník, a tehdy přeskočila jiskra. Vzali jsme se a vychovali tři dcery.

Jaké vzpomínky máte na dobu, kdy Vaše nejstarší dcera, současná úspěšná primářka OKB, začínala svoji kariéru v klinické biochemii? Jak jste ji podporoval?

S manželkou jsme své děti vždy podporovali ve všem, co dělaly a potřebovaly. Martina studovala velmi dobře, takže její vzdělávání bylo bez problémů. Stejně jako já, začínala na interně a nakonec jsem ji přesvědčil, že by měla dělat klinickou biochemii a dělá ji velmi dobře. Od roku 2009 je primářkou tohoto oddělení.

Pane primáři, letos oslavíte 88. narozeniny. Prozradíte nám, jak to děláte, že jste takhle neuvěřitelně vitální, plný energie?

Mám to v genech, po mámě. Byla velmi čilá, dokonce mi v novinách zaškrtávala články, které si mám přečíst. Jenže, když jí bylo 85 letech, zlomila si krček. Tehdy koukala na televizi, zdálo se jí, že někdo zvoní, vstala, zakopla o koberec, upadla a zlomila si krček. To byl její konec. I když byla hned operovaná, nohu rehabilitovala, po pár dnech jsem za ní přišel, seděla na posteli, nepřítomně koukala před sebe a já si hned řekl: „Tak to je konec, to je ateroskleróza.“ Základem pro spokojený život je podle mě to, aby člověk dělal práci, která ho baví. Já se třeba rád učím novým věcem a aplikuju je do praxe. Mám rád lidi a tady jsem mezi svýma (na oddělení klinické biochemie). Cítím se tu jako doma.

Jaké jsou Vaše koníčky mimo medicínu? Jak relaxujete a odpočíváte?

Jako kluk jsem hodně jezdíval na kole. Denně jsem jezdil okruhy za kamarády do Křelovic, pak do Humpolce a domů. Mým velkým celoživotním koníčkem je fotbal. Tatínek mě už od mala bral na fotbalové zápasy a moje láska k fotbalu mě vedla k dlouholetému působení v oddílu kopané TJ Spartak Pelhřimov. Předsedou jsem byl od roku 1973 téměř 35 let a skoro 40 let jsem byl ve výboru. Dále velmi rád čtu odborné publikace a pouštím si webináře. Mým dalším velkým koníčkem je cestování. Od roku 1949 jsem s rodiči, každý rok, jezdili na dovolené do Krkonoš, do Pasek nad Jizerou. Pak jsem tam jezdil i já se svojí rodinou a dětmi, které díky mě získaly lásku ke Krkonošům. S dětmi jsme také jezdili k Balatonu. Tím, že jsme se hodně kamarádili s Lemanovými, tak jsme dovolené trávili s nimi. Pamatuji, že nás jednou pustili na západ, tak jsme jeli auty do Švédska. Zážitků bylo za celý život nespočet.

Co byste vzkázal začínajícím lékařům?

Jak říkají Angličani: „Every beginning is difficult.”(Každý začátek je těžký, pozn. autorky). Ať to překonají a budou se mít daleko líp. Já, když jsem začínal jako lékař, měl jsem měsíčně plat 1050 korun čistého. To se nedá srovnat, doba byla samozřejmě úplně jiná, ale ať neklesají na mysli, ať studují, věnují se medicíně, je to krásná věda a peníze přijdou také.

Jak vnímáte současnou pelhřimovskou nemocnici?
Tato nemocnice patří mezi špičkové a já jsem na to patřičně hrdý. Jsem hrdý na to, že můj otec i já, jsme pracovali a já ještě pracuji v pelhřimovské nemocnici, která se neustále rozvíjí a rozrůstá se. Jedná se o moderní a dynamické zdravotnické zařízení, které jde neustále dopředu, aby poskytovalo nejlepší možnou péči pacientům. Nedostatky se najdou vždycky, ale kde nejsou?

Děkuji za rozhovor.

Více foto na:
https://www.hospital-pe.cz/a…
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
Umí otočit vodovodním kohoutkem, zamknout zámek nebo dokonce odpalovat pasti na zvířata. O potravu se nebojí přetahovat dokonce s mnohem silnějším predátorem. Umí vybrat žeton vedoucí k získání pamlsku. Umí řešit logické hlavolamy a zpracovat statistické informace. Jejich inteligenci dokonce pravidelně zkoumají vědci z celého světa. Seznamte se s nejnovějším přírůstkem táborské zoologické zahrady: Nejinteligentnější pták světa - nestor kea jménem Tapu. Do Tábora se stěhuje ze zoo v německém Erfurtu.
„Nestor kea žije ve volné přírodě pouze na jediném místě na světě – na Jižním ostrově Nového Zélandu. Původně zde byl rozšířen velice hojně, bohužel se postupem času stal velkým nepřítelem novozélandských farmářů. Podle mnohých svědectví, která se definitivně potvrdila až v devadesátých letech minulého století nestorové napadali ovce, čímž se dostali do konfliktu s tamními chovateli ovcí. Novozélandská vláda dokonce v 60. letech minulého století vypsala odměnu za každého zabitého jedince. Následky byly katastrofální. V důsledku toho bylo zabito na 150 tisíc papoušků. Došlo to tak daleko, že ho málem zcela vyhubili. Od roku 1986 je proto chráněný a v roce 2017 byl zařazen i na Červený seznam IUCN jako ohrožený druh. Aktuálně jich podle odhadů přežívá jen pár tisíc,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že kea v táborské zoo doplní mimořádnou kolekci velkých vzácných papoušků.

„Chováme velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Máme velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinujeme s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Nestor kea Tapu tak bude ve velmi dobré společnosti,“ doplňuje ředitel táborské zoo Korec.

Nestor kea je pravděpodobně nejinteligentnějším ptákem světa, který navíc umí používat jednoduché nástroje. „Některé historky o inteligenci těchto papoušků zní až neuvěřitelně, přesto jsou věrohodně prokázaná. Například v kempu Aspiring Hut se kea naučil otočit vodovodním kohoutkem. Na setkání v Mueller Hut bude jistě dlouho vzpomínat i horolezec, kterého tento papoušek zamknul na záchodě. Svědci popisují i jeho přetahování s kočkou o mršinu králíka. Pomoc trampa pak jiný kea využil k ochraně před strakami, které ho napadly. Kea se schoval za trampova záda a čekal, dokud člověk útočící ptáky neodežene. Prokázané jsou také případy, kdy odmontoval ventilky od pneumatik. Navíc dokáže pomocí upraveného klacíku spustit nastražené pasti na predátory, aby se dostal k návnadě,“ přibližuje jen některé z těžko uvěřitelných příběhů ředitel zoo Korec.

Právě studie z roku 2018 prokázala, že papoušci kea si umí osvojit používání nástrojů. Pomocí klacíků spustili celkem 227 pastí nastražených v horách Murchison, čímž se dostali k návnadě uvnitř. Nejen že si vybírali klacíky potřebné velikosti, ale ještě je ohlodávali tak, aby ho mohli prostrčit skrz mřížku pasti a dosáhnout tak na její spouštěč. Vědci z Aucklandské univerzity jen o rok dříve popsali, že kea dokáže počkat až 65 vteřin na partnera, který mu pomůže vyřešit úkol. Schopnost počkat více než minutu byla dosud zaznamenána pouze u člověka. Vědci navíc také prokázali, že v řešení kolaborativních úkolů je kea podobně efektivní jako šimpanzi či sloni.

Velice zajímavé je i zjištění z roku 2020, kdy vědci zkoumali šest jedinců z Willowbank Wildlife Reserve v novozélandském Christchurchi. Keové se dokázali naučit, jaké žetony z nabízených musí vybrat, aby získali pamlsek. Stejně zvládli spočítat vyšší šance na pamlsek při výběru správné misky. Tento způsob statistického uvažování byl do té doby prokázán pouze u šimpanzů.

Není divu, že jeho inteligenci a sociální i kognitivní procesy zkoumá Vídeňská univerzita, která ve spolupráci s Vídeňskou univerzitou veterinárního lékařství provozují v rakouském Bad Vöslau unikátní Kea Lab.

Nestor kea je endemit Nového Zélandu, obývá pouze hornaté oblasti západní části Jižního ostrova. Měří okolo 46 centimetrů a váží 800 až 1000 gramů. Jde tak o největšího létavého suchozemského ptáka Nového Zélandu. Jeho peří je olivově zelené, pod křídly a na ocase přechází od žluté a červené až po modravou barvu, což nejvíce vynikne při letu. Velice vzácně byli pozorováni i žlutí albinotičtí jedinci. Pohlavní dimorfismus není výrazný, samci i samice jsou barevně stejní.

Živí se většinou rostlinnou stravou, kterou doplňuje hmyzem, mršinami, larvami a savci. Občas požírá i menší ptáky. U lidských sídlišť, převážně v kempech, vybírá odpadky a vyjídá z nich zbytky jídla. V zimě, kdy je nedostatek zdrojů potravy, vyklovává podkožní tuk uhynulých ovcí a troufne si i na živé ovce.

Kea umí velice dobře létat, přesto si hnízda hledá na zemi v norách pod kořeny či ve skalních dutinách. Samice snáší dvě až čtyři vejce, na kterých sedí pouze ona. Samec pro ni shání potravu. Krmí ji i první měsíc po vylíhnutí mláďat, poté potravu pro mláďata shání oba rodiče. Další dva roky se pomalu osamostatňují. Mladí jedinci si dokáží jídlo obstarat i poměrně neobvykle – vyprosí si ho od dominantních dospělých samcích.

Kea žije v dlouholetých svazcích se stejným partnerem, spekulace o jejich polygamii vědci nepotvrdili. Mediánový věk se odhaduje na pět let, pouze jen každý desátý kea se dožije 20 let. Kvůli špatné přístupnosti potravy v zimě a velmi nepříznivým podmínkám je úmrtnost mladých jedinců vysoká, první rok života přežije méně než 40 procent papoušků. V zajetí se může dožít 30 až 40 let, zaznamenán byl i padesátiletý jedinec.

Jde o společenského papouška, který žije nejčastěji v pěti až patnáctičlenných hejnech. V nich existuje jasně daná hierarchie, která nemusí být jen čistě lineární. Vědci prokázali, že dominantní samec dokáže přinutit subdominantního jedince se spolupráci na úkolu, který je prospěšný jen pro dominantního samce. Nejčastěji se v rámci skupiny soupeří o jídlo. Submisivní jedinci svou podřízenost prokazují přikrčením a ústupem bokem či dokonce odletem.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
Dětská divadelní představení, výstavy hraček z přírodních materiálů, tvořivé dílny nebo zábavné atrakce nabízí až do neděle 14. července tradiční festival Hračkobraní v Kamenici nad Lipou v Pelhřimově.
Pořadatelé festival představují jako neformální, určený pro všechny, kteří si ještě nezapomněli hrát, pro ty, kterým se hračky líbí nebo chtějí trávit příjemný prázdninový čas hraním. O zábavu se letos postará více než třicítka výrobců a animátorů. Vedle nich nechybí ani přehlídka hračkářské tvorby.¨

Festival Hračkobraní se koná na zámku v Kamenici nad Lipou. Původní hrad ze 13. století byl přestavován v polovině 16. století a znovu v letech 1580 – 1583. Zásadní klasicistní přestavbu, která dala zámku současnou podobu, nechal provést v letech 1839 – 1842 Jakub Rudolf Geymüller. Okolo zámku se rozkládá anglický park s památnou lípou velkolistou (stáří 700 – 800 let), podle které dostala Kamenice svůj název.
Lípa měla v minulosti devatenáct dlouhých větví, na nichž byl umístěn taneční parket zámeckého panstva. Dle pověsti si na plošině lípy zatančil i sám Jan Žižka. V těsném sousedství lípy roste její dcera, která se v budoucnosti stane nositelkou rodu.




- red -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
Jihlavským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který se v Jihlavě dopustil série krádeží. Jeho cílem se stala zaparkovaná vozidla a v jednom případě bytový dům. Často využíval toho, že nechal majitel své auto odemčené. Odcizené věci prodával a peníze používal mimo jiné na nákup drog. Muž je obviněn ze spáchání dvou trestných činů, vzhledem k tomu, že měl aktuálně nastoupit do věznice, směřovala jeho další cesta přímo za mříže.
Na přelomu června a července došlo ve městě k několika případům krádeží, u kterých kriminalisté zjistili, že je spojuje stejný pachatel. Prověřování je postupně přivedlo na stopu podezřelého, kterým byl ale muž měnící místo svého aktuálního pobytu. Státní zástupce vydal souhlas s jeho zadržením a policisté po muži pátrali. Dopadnout se ho podařilo o uplynulé neděli na ulici Romana Havelky, kde byl ve večerních hodinách. Podezřelého muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení, kde byl umístěn do policejní cely. Kriminalisté zajistili věci, u kterých vznikl předpoklad, že je muž použil při páchání trestné činnosti.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání pětatřicetiletého muže z Jihlavska. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ řekl mjr. Bc. Josef Dufek, DiS., zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, jedná se o muže, který byl v minulosti již opakovaně odsouzen zejména za majetkovou trestnou činnost a odpykal si i nepodmíněné tresty odnětí svobody.

Muž je obviněn z toho, že se v červnu a červenci dopustil v Jihlavě pěti krádeží, z toho ve čtyřech případech se jednalo o vozidla a v jednom odcizil věci v bytovém domě. Při pohybu ulicemi města muž zkoušel dveře aut a využíval zejména situace, kdy byla zaparkovaná vozidla neuzamčená. Z automobilů si odnášel vše, co v nich našel. Peníze si nechával a odcizené věci se snažil zpeněžit, využíval je pro sebe nebo vyhodil. Z vozidel si bral například nářadí a oblečení. Ve dvou případech přišli majitelé aut o peněženky, ve kterých měli mimo jiné uložené doklady a platební karty. V bytovém domě využil muž neuzamčených dveří místnosti kolárny, ze které odcizil peněženku a nářadí.

Na obviněného muže byl aktuálně vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Po provedení nezbytných úkonů policisté obviněného muže odvezli do brněnské věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště
Ve středu 10. července byli policisté před sedmou hodinou večer přivoláni na hřiště do ulice Kollárova v Jihlavě, kde se dle přijatého oznámení nacházely agresivní osoby. Na místě policisté zajistili dva mladíky, kteří ničili vybavení hřiště, jako lavičky, branky a popelnice. U mladíků naměřili policisté při dechové zkoušce hodnoty přes jedno a půl promile alkoholu. Oba sedmnáctileté mladíky policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění. Informovali jejich blízké a také odbor sociálně právní ochrany dětí. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a poškození cizí věci, případ prověřují. Policisté dále také zjišťují, za jakých okolností se mladiství k alkoholu dostali a kdo jim požití umožnil. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž v podmínce kradl zboží v obchodě
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže osmatřicetiletému muži z Brna, který ukradl zboží v obchodním domě v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "Ve středu 10. července krátce před jednou hodinou odpoledne přišel do prodejny na Masarykově náměstí a odcizil zboží za téměř osm set korun. Se zbožím odešel z obchodu bez zaplacení. Krádež ale nezůstala bez povšimnutí. Přivolaní policisté podezřelého muže odvezli na oddělení. Provedeným šetřením zjistili, že se jedná o muže, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán a v současné době je v podmíněném trestu odnětí svobody", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Žena nadýchala přes tři promile, skončila na záchytce
Ve středu 10. července po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení, že v přilehlém parku na ulici Říčanského v Pelhřimově se nachází žena, které byla odcizena kabelka. "Po přijatém oznámení vyjeli policisté na místo, kdy v parku nalezli jednapadesátiletou značně opilou ženu. Žena policistů na místě tvrdila, že ztratila batoh, přičemž ho měla na zádech. Šetřením policisté nezjistili, že by došlo ke krádeži. Policisté s ženou provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 3,20 promile. Policisté ženu zajistili a převezli ji na záchytku k vystřízlivění, neboť se žena o sebe nebyla schopna postarat, neorientovala se a při chůzi vrávorala a padala", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Řidič havaroval
Ve středu 10. července jel po páté hodině večer po silnici u obce Studénky na Jihlavsku řidič auta SsangYong s přívěsem naloženým fošnami a trámky. "Vzhledem k tomu, že nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem vozidla a nákladu, dostal smyk, který se mu nepodařilo vyrovnat, a havaroval. Dřevo se vysypalo na část silnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při nehodě nedošlo ke zranění. Policisté u řidiče provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - horní obrázek)

Při nehodě utrpěly čtyři osoby zranění, dítě transportoval do nemocnice vrtulník
Ve středu 10. července po osmé hodině večer přijali policisté oznámení o nehodě mezi obcemi Rejčkov a Dolní Město na Havlíčkobrodsku. "Devatenáctiletý řidič jedoucí s osobním vozem Hyundai zřejmě neadekvátně zareagoval na lesní zvěř, dostal se do smyku, který nezvládl a s vozidlem narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění celkem čtyř osob, z toho bylo jedno dítě, které bylo leteckou záchrannou službou transportováno do nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Šetřením policisté zjistili, že dítě nebylo umístěno v dětské autosedačce. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 150 tisíc korun. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
Ve středu 10. července po páté hodině odpoledne vyjížděli policisté k nehoděu obce Čejov na Pelhřimovsku. "Osmatřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Renault směrem na obec Kejžlice začal předjíždět pracovní stroj Merlo ve chvíli, kdy tento odbočoval vlevo, a došlo ke střetu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová.. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za více než 300 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem osobního vozidla vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič elektrokoloběžky havaroval
Ve středu 10. července po osmé hodině večer v ulici Zdislavina v Třebíči havaroval třiačtyřicetiletý řidič elektrokoloběžky. "Přejel do protisměru, následně narazil a poškodil zaparkované auto Hyundai, a poté havaroval. Muž se při nehodě zranil a záchranáři jej převezli na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,74 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Na vozidle vznikla škoda přibližně za pět tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Opilý řidič
Ve středu 10. července kontrolovali policisté auta jedoucí v obci Střítež na Třebíčsku. Kolem páté hodiny odpoledne zastavili auto Škoda Fabia, jehož řidič jel ve směru od Třebíče. "U třiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,41 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u řidiče ukázala také opakovaná zkouška. Policisté dále zjistili, že muž nemá platný řidičský průkaz a dopustil se tak ještě přestupkového jednání. V další jízdě opilý muž již nesměl pokračovat", uvedla J. Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Žena řídila auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelá devětadvacetiletá žena z Jindřichohradecka, která řídila vozidlo, i když to má soudem zakázáno. "Ve středu 10. července jela s autem Citroen po silnici u Želetavy na Třebíčsku, kde ji po druhé hodině odpoledne zastavila policejní hlídka. "Řidička po zastavení začala ihned z vozidla utíkat pryč. Policisté ji dostihli a zadrželi. Při následné kontrole zjistili důvod její snahy zmizet. Řidička má totiž od konce loňského roku soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2026", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Dechová zkouška a test na drogy byl u řidičky negativní. Policisté odvezli ženu na oddělení a ve zkráceném přípravném řízení jí sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   20. 3. 2025

• Výstava Proměny roku: Jaro v jihlavském muzeu představuje jarní tradice i velikonoční zvyklosti
• Loupežná přepadení havlíčkobrodští kriminalisté objasnili, dvěma mužům hrozí až deset let za mřížemi

Středa   19. 3. 2025

• Světový den medvědů v jihlavské zoo s komentovaným krmením a medvědími hrátky
• Semínkovna v Novém Městě na Moravě je v plném proudu, zájemci si mohou odnést třeba divoké rajče nebo astry

Úterý   18. 3. 2025

• Respiračních onemocnění na Jihlavsku přibylo, přesto nemocnice zrušila plošný zákaz návštěv
• Pojďte bránit Jihlavu před zlověstnými rytíři aneb Kapří den
• Nemocnice Jihlava se stává centrem pro resekce karcinomu rekta
• Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“

Pondělí   17. 3. 2025

• Diakonie Broumov míří do Jihlavy. Potřebné oblečení i věci do domácnosti můžete nosit v sobotu 22. března na městské vlakové nádraží
• O lidské krutosti, malosti a zavřených očích i srdcích. Scénické čtení z knihy U severní zdi
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Využívají momentu překvapení a strachu o úspory poškozených

Pátek   14. 3. 2025

• Poznej Vysočinu: Trojice kluků dala znalostní test téměř bez chyby. Pojedou na super výlet
• Charita na Žďársku rozdává balíčky se semínky rostlin, výtěžek pomůže postiženým i seniorům
• Povídání o ostrově Madagaskar v třebíčském zámku

Čtvrtek   13. 3. 2025

• Pelhřimovské Muzeum rekordů láká malé i velké cyklisty
• Veřejná doprava Vysočiny je blíže k cestujícím
• Táborská zoologická zahrada bude ve znamení amerických zvířat
• Klub Oko v Havlíčkově Brodě rozezní Gothick rock v podání XIII. století
• V Moravci odhalí pamětní desku faráři Josefu Valeriánovi, vězni komunistického režimu

Středa   12. 3. 2025

• Přestěhovaná diabetologická ambulance v pelhřimovské nemocnici nabízí moderní vybavení i lepší komfort pro pacienty
• V Jihlavě za loňský rok nezaplatilo odpady téměř třináct tisíc lidí, učinit by tak měli co nejdříve
• V nemocnici v Jihlavě proběhlo klíčové setkání o supervizi s odborníky z Národního centra ošetřovatelství

Pondělí   10. 3. 2025

• Ve Velkém Meziříčí připravují 19. ročník koštu pálenek
• Fotografie Iva Neumana in memoriam doplňují mysteriózní malby Jiřího Havlíka a Zlaty Švandové
• Zájemci si budou moci u příležitosti Dne vody prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešicích
• Žáci z Vysočiny podali přes osmnáct tisíc přihlášek na střední školy, přijímací zkoušky začnou 11. dubna
• U Pelhřimova skončilo auto v rybníku, nikdo neutrpěl zranění
• Nezaměstnanost na Vysočině v únoru zůstala na 3,8 procentech, počet volných pracovních míst stoupl o více než 350

Sobota   8. 3. 2025

• Budoucí chirurgové získávají první zkušenosti v pelhřimovské nemocnici, kemp mediků se bude konat první týden v září
• Výrobce drog je za mřížemi
• V Dukovanech skončila odstávka, blok nabíhá na historicky nejvyšší výkon
• Na dálnici D1 u Velké Bíteše po nehodě dodávky utrpělo zranění pět osob

Pátek   7. 3. 2025