Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 13.7 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
Zákaz koupání v rybníce Ředkovec na Havlíčkobrodsku vydala Krajská hygienická stanice kraje Vysočina kvůli masívnímu množství sinic a chlorofylu-a. Zákaz koupání nadále trvá i ve vodní nádrži Sedlice nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku. Uvedla to mluvčí hygieniků v Jihlavě Jana Böhmová.
„Po vyhodnocení rizika ohrožení zdraví pro koupající se osoby byl pro rybník Ředkovec vydán zákaz koupání", uvedla Kristýna Štěpánová z odboru hygieny obecné a komunální. "Zákaz koupání i nadále trvá ve vodní nádrži Sedlice. Laboratorní výsledky rozboru vody jsou sice v Sedlici již mikrobiologicky v pořádku a množství sinic pokleslo, ale z důvodu přítomnosti toxinů produkovaných sinicemi zůstává zákaz koupání v platnosti", doplnila K. Štěpánová.

Od posledních odběrů se zvýšilo množství sinic a chlorofylu-a v Břevnické nádrži u Chotěboře na Havlíčkobrodsku, která je proto zařazena v oranžovém stupni hodnocení. Platí zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží. Po koupání v Břevnické nádrži hygienici lidem radí se vždy osprchovat.

V ostatních sledovaných vodních nádržích na Vysočině je voda v pořádku a bez zjištěného znečištění.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek
Hmyzí hotel na květnaté louce u "starého" Penny marketu ve Velkém Meziříčí má své první obyvatele. Usadila se tu snad nejpočetnější skupina včel samotářek v České republice. Zabydlený pokoj ve hmyzím hotelu poznáte, že je zacpaný hlínou. Uvnitř dutiny je nakladené vajíčko obalené pylovým těstem a hlína slouží jako zapečetění dutiny, aby se k vajíčku nedostal žádný predátor. Některé druhy samotářek dutinu ucpávají pomocí listů.
V naší krajině můžeme potkat dalších více než 600 druhů včelek, většina z nich žije zcela nenápadně, převážně osamoceně. Do této skupiny patří například hedvábnice, čalounice, ale třeba i mohutná drvodělka fialová.
Včelky samotářky, tato mírumilovná a plachá stvoření nežijí ve společenství, ale v párech. Nestaví si voskové plástve, ani nevytvářejí med. A přesto jsou pro nás životně důležité. Sbírají nektar a pyl z květů a také rostlinný olej. Ke sběru nektaru jim slouží sosák s jazýčkem. Včely nasátý nektar spolknou a v hnízdě vyvrhnou do plodové komůrky, nektar i pyl tak slouží jako potrava pro včelí larvičky i pro dospělé včely. Navíc ještě přenášejí na těle či v těle pyl. Díky tomu máme my i ostatní živočichové co jíst, jelikož pylem se většina rostlin rozmnožuje a rozmnožení velkého množství druhů rostlin je na opylení hmyzem přímo závislé.

Květnatá louka poslouží pro zkoumání genetiky rostlin
V současnosti probíhá projekt Technologické agentury České republiky (TAČR), na kterém spolupracuje Český svaz ochránců přírody, Botanický ústav Akademie věd ČR a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Cílem projektu je zjištění genetické rozmanitosti vybraných vzorků rostlin, které jsou cílové pro tvorbu regionálních směsí osiv. Pro tyto potřeby je třeba mít co nejvíce dat z území celé republiky. V roce 2023 probíhalo mapování vhodných lokalit pro tvorbu regionálních osiv a jedním z navštívených míst byla právě louka ve Velkém Meziříčí, jenž je oproti ostatním lokalitám mimořádná v tom, že se nachází přímo v centru města.
V uplynulých dnech na louce odkvetly kopretiny, v současném čase tu rozkvetly štírovníky, jetele, čičorky, řebříčky, vikve a chrastavce. Hemží se to zde modrásky, drvodělkami a včelami.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 4. 2025

• Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny
• Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře
• Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky

Úterý   15. 4. 2025

• Dětská pohotovost v jihlavské nemocnici čelí zneužívání a problémům s nerovnoměrným rozložením služeb
• Upleťte si pomlázku a najděte velikonoční vajíčko v táborské zoo

Neděle   13. 4. 2025