Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 27.9 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: praní a žehlení
Praní a žehlení patří k neoblíbeným a odkládaným činnostem, ale oproti hospodyňkám z minulých století máme alespoň výhodu moderních technologií a široké škály domácích spotřebičů. Nemusíme tak nahřívat žehličku na plotně ani tlouct prádlo v potoce. Však posuďte sami.
Při nejjednodušším praní se používala čistá voda, ve které se prádlo máčelo a otloukalo o kameny. Později k této činnosti sloužily takzvané tlouky, díky kterým se nečistoty uvolnily a snáze se odplavily. V depozitáři nalezneme tlouk, který má podobu zhruba 40centimetrové štíhlé rukojeti, na jejímž konci je zvonovitá část sloužící k samotnému tlučení.

Další vylepšení pracího procesu představovala valcha, které se říkalo také prací deska. Na počátku se vyráběly valchy dřevěné, později přibyly plechové či porcelánové. Ačkoli valcha dobu praní zkrátila, fyzická práce zůstala.
Později mohla být k praní využívána také jemná terpentýnová mýdla. Dvě kostky byly nalezeny na půdě při opravě jednoho z domu na velkomeziříčském Náměstí. Jedna z nich pochází z rakovnické Ottovy továrny, o čemž svědčí vyražená značka raka.

Velkým pokrokem ovšem bylo používání pracích zvonů, díky kterým si ženy nemusely máchat ruce v horké vodě. Prací zvon se skládal ze dvou kovových zvonových částí, které se proti sobě pohybovaly pomocí pružiny. Prádlo se namočilo do nádoby s vodou a zvonem se pohybovalo tak dlouho, dokud prádlo nepustilo špínu.

Po vyprání pak bylo třeba prádlo vyžehlit. V depozitáři a v expozicích nalezneme zhruba dvacet žehliček, dvě z nich daroval muzeu v září roku 1935 vlastivědný spisovatel a autor velkomeziříčských „Kukátek" Rudolf Dočkal. Žehličky můžeme rozdělit na tři typy, které se od sebe lišily podle způsobu nahřívání.

Nejstarším typem jsou žehličky želízkové, které jsou uvnitř duté. V zadní stěně se nacházejí dvířka, po jejichž otevření se dovnitř vkládalo horké želízko kopírující tvar dutiny uvnitř. Ke každé žehličce patřilo jedno až dvě želízka, která se nahřívala na horké plotně kuchyňského sporáku. Do žehliček uhlových se zase sypalo doutnající dřevěné uhlí. Když začala žehlička chladnout, hospodyňka s ní mávala a vháněla do ní vzduch, aby se dřevěné uhlí udrželo žhavé.

Ve sbírkách se nacházejí také žehličky bez vnitřní dutiny, které se nahřívaly celé. Postavily se na horkou plotnu a rukojeť se jednoduchým pohybem oddělila. Po nahřátí se opět nasunula zpět.

Model mandlu
V depozitáři je uložen model ručního mandlu na prádlo, který má ovšem velmi netypické provedení. Mandl většinou míval podobu dvou válců poháněných klikou, mezi kterými se protahovalo prádlo. V případě tohoto modelu se jedná o stolový stojan se dvěma deskami, na nichž jsou poskládány kameny, aby byla mandlovací plocha dostatečně zatížena. Prádlo určené k mandlování se nejdříve natáčeno na dřevěné válečky, které se následně vkládaly pod mandlovací plochu, díky čemuž se prádlo vyhlazovalo.

Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nevlastní bratři táhli přes Sibiř
Krejčí František Vondruška pocházel z Kúsek z neúplné rodiny. Za císaře dlouho nebojoval a po návratu z legií se usadil trvale v Brně. Jeho nevlastní bratr Antonín Fronc pracoval jako kotlář a taktéž prošel legiemi na Rusi. Pojďme se seznámit s jejich osudy.
František Vondruška se v Kúskách narodil 7. srpna 1884 v domě číslo popisné 13, a to jako nemanželský syn Josefy Vondruškové, která byla dcerou tesaře v Kúskách, Josefa Vondrušky, a jeho ženy Anny rozené Čechové. Jeho matka Josefa se provdala 6. února 1886 za půlláníka ze Lhotek číslo popisné 21, Františka Fronce (narozen 8. srpna 1840 v Horních Borech). Ten ovšem 20. července 1904 zemřel na rakovinu žaludku, a tak se 9. srpna 1909 provdala znovu, a to za Josefa Dvořáka (narozen 25. března 1852 ve Lhotkách), domkáře ve Lhotkách číslo popisné 15. František tak měl čtyři nevlastní sestry a dva nevlastní bratry. Z nich Antonín taktéž vstoupil do legií.

František se vyučil krejčím a odešel do Brna. Bydlel v Zábrdovicích na Husově ulici. Tam se také 15. února 1914 oženil se služkou Eleonorou Stehlíkovou, dcerou domkáře z Přibyslavic Josefa Stehlíka a jeho ženy Barbory rozené Ustohalové.

Do války šel se 14. zeměbraneckým pěším plukem a do ruského zajetí padl už 9. září 1914 u Tomaszówa. Do legií se přihlásil v Bohoslovsku 29. ledna 1917 a přijat byl 13. srpna 1917. Sloužil u 6. střeleckého pluku „Hanácký". S ním prošel boji u Bachmače, Marianovky, Omsku, Tatarsu, Tjumeňu, Kunguru, Jekatěrinburgu, Irkutska a u Bajkalu. Od jara 1919 se pluk podílel na obraně magistrály v úseku Ščaglovska­‑Omsk. Domů se vracel na lodi President Grant, která z Vladivostoku vyplula 27. dubna 1920 a v Terstu přistála 12. června 1920. Demobilizován byl 20. června 1920.

Po válce se vrátil do Brna, kde se natrvalo usadil. Pracoval a žil na Bratislavské ulici číslo popisné 15.
Antonín Fronc se narodil 17. června 1892 ve Lhotkách v domě číslo popisné 21 jako syn půlláníka Františka Fronce, jenž byl synem čtvrtláníka v Horních Borech Františka Fronce a jeho ženy Barbory rozené Matisové. Matkou Antonína byla, stejně jako Františka Vondrušky, Josefa, dcera tesaře v Kúskách Josefa Vondrušky a jeho ženy Anny rozené Čechové.

Do války šel s 10. plukem pevnostního dělostřelectva, který bránil pevnost Přemyšl. Tam také 22. dubna 1915 padl do ruského zajetí. Do legií se dostal 2. června 1918, ale do legie srbské konkrétně k 1. jihoslovanskému pluku. K československým legiím přešel až 1. listopadu 1918 a byl zařazen k 1. lehkému dělostřeleckému pluku.

Domů se s největší pravděpodobností vracel na lodi Mount Vernon, která z Vladivostoku vyplula 13. dubna 1920. V Terstu přistála až 6. srpna 1920, a to proto, že její cesta vedla přes San Francisco na západním pobřeží USA, Panamský průplav a přístav Norfolk na východním pobřeží USA.

Po válce se usadil v Třebíči na Křížkovského ulici v domě číslo popisné 30 a pracoval jako mědikovecký dělník. Dne 27. srpna 1922 se v Brně Zábrdovicích v kostele Nanebevzetí Panny Marie oženil s Ludmilou Hedejovou (narozena 10. listopadu 1898), dcerou domkáře ve Velkém Meziříčí Tomáše Hedeji a jeho ženy Mathildy rozené Suché.

Foto:
horní obrázek: loď SS President Grant
spodní obrázek: Antonín Fronc

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Petr CHŇOUPEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   11. 10. 2024

• Pelhřimovská nemocnice omezila návštěvy, důvodem je nárůst respiračních onemocnění
• Policisté prověřují krádež peněženky, hledají muže z fotografie
• Kurs první pomoci novorozencům ukáže rodičům i dalším zájemcům, jak zachránit život dítěte, které nedýchá

Čtvrtek   10. 10. 2024

• Pseudogotická synagoga ve Velkém Meziříčí zůstane pro veřejnost uzavřená i v příštím roce, město chystá rekonstrukci
• Každý návštěvník Vánoční výstavy betlémů v Třebíči může přinést figurku a přispět k výrobě nového betlému
• Záchranná stanice v Pavlově získá nové léčebné zařízení, rehabilitační voliéry i nové auto pro převoz zvířat

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024