Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 30.9 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Křídlech přemístil jeřáb zvoničku z devatenáctého století
Zvoničku, která váží na pětačtyřicet tun z devatenáctého století v Křídlech na Žďársku vyzdvihl jeřáb a během několika minut ji bezpečně umístil o přibližně osmnáct metrů dále od rušné silnice na nové místo.
Téměř třicet let plánované přemístění zvoničky v obci Křídla kterému předcházela několika měsíční mravenčí práce vícečlenného týmu, protnulo cílovou pásku. Působivému průběhu akce přihlíželo množství zvědavců. Po zdařilém dosednutí kapličky přítomný dav propukl v jásot, v očích více zainteresovaných byla ovšem znát především úleva.

O nevhodném umístění kapličky se mluvilo dlouho. "Obec měla v ruce povolení k přemístění, které vydalo před dvaadvaceti lety ministerstvo kultury. Avšak s ohledem na plánovanou revitalizaci návsi a k nově navrženému způsobu přemístění kaple se staré povolení nedalo využít", uvedl náměstek vysočinského hejtmana Roman Fabeš. Na jaře 2024 se starosta Lukáš Čech, kterého lze po právu považovat za jednoho z hlavních aktérů úspěšného přemístění, pustil do přípravy stavby a odstartoval jednání s příslušným orgánem památkové péče, kterým je krajský úřad.

Po prvotních diskusích bylo jasné, že záchrana zvoničky vyžaduje zapojení širší skupiny odborníků různých profesí. Pro získání povolení krajského úřadu bylo potřebné vypracovat projekt obsahující reálný a bezpečný způsob přemístění kaple. Za dalšího z hlavních aktérů úspěšného přemístění, lze označit prováděcí firmu Jaroslava Bence. Jeho spolupráce se statikem, který všechny návrhy ověřil výpočty a statickým posudkem, byla nezbytností.

Důležitou roli sehrál i projektant, který ve spolupráci s orgánem památkové péče doladil místo a zejména výšku osazení zvoničky. Její stávající podoba totiž neodpovídala záměrům původních stavitelů. „Okolní terén se kolem zvoničky několikrát navýšil a její původní sokl, který spoluutvářel vyvážené proporce kapličky, byl zcela utopen. Po obnově tak bude vzhled kapličky více odpovídat její historické podobě známé ze starých fotografií,“ doplnil Roman Fabeš.

Přípravné i realizační práce zahrnovaly množství konzultačních setkání. Poslední z nich pouhé tři dny před přemístěním, kdy byl statikem i památkáři definitivně odsouhlasen provedený rozsah a způsob zabezpečení kapličky před transportem, tedy venkovní i vnitřní výdřevy.

V té době už byla precizně připravena ocelová konstrukce, která umožnila přenést nadzemní část kapličky. Jednalo se o soustavu nosných ocelových U a I profilů bezpečně svařených s ocelovými pláty vloženými pod zdi kapličky v technicky nejnižší možné úrovni, na hranici cihelného a kamenného zdiva v úrovni soklu. Na tento nosný rošt byla následně navařena přenosná ocelová konstrukce dimenzovaná tak, aby mohla být zvonička přemístěna v celku. Oddělena byla před realizací pouze vrcholová část střechy, takzvaná makovička, která je v současné době souběžně opravovaná.

Souhlas s přemístěním kulturní památky uděluje krajský úřad několikrát ročně. Děje se tak pouze z důvodu fyzického ohrožení kulturní památky. Transfer, kdy je památka vytržena ze svého přirozeného prostředí, je totiž vždy až posledním řešením. Jedná se zejména o přemístění menších věcí, jako jsou křížky či boží muka u silnic

Odbor památkové péče krajského úřadu poprvé za dvacet let své existence řešil takto komplexní a složité přemístění objektu, který požívá památkovou ochranu. Oceňuje všechny, kteří se na tomto složitém procesu podíleli, stejně jako přístup samosprávy kraje, která na její realizaci uvolnila částku 300 tisíc korun.

Kapličku na novém místě čeká ještě oprava střechy, fasády a úprava okolí. Ale už nyní bylo z rozhovorů s přihlížejícími obyvateli Křídel cítit radost ze znovuoživení kaple, která se po letech opět stane součástí společenského a kulturního života obce.

Z historie transferů nemovitých kulturních památek je u nás bezesporu nejznámější přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostu z roku 1975, který byl posunut po kolejích o 841 metrů. Analogií z Prahy je také kaple Máří Magdalény u Čechova mostu, která byla přesunuta v roce 1956, a kromě jiných drobných přesunů nemovitých kulturních památek zaujme nedávný přesun kaple sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie v Ivančicích v roce 2018.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Umělá inteligence pomáhá lékařům v pelhřimovské nemocnici vyhodnocovat RTG snímky
Nemocnice Pelhřimov po půlročním testování úspěšně zavedla využívání umělé inteligence (AI) na svém radiodiagnostickém oddělení. V rámci pilotního provozu se zaměřila na vyhodnocování rentgenových snímků. „Používáme software firmy Gleamer, který nám pomáhá s odečítáním snímků u plic a skeletu. Systém dále hodnotí kostní věk a provádí měření skeletu pro potřeby ortopedů jako je měření objemů, úhlů a dalších hodnot,“ informoval MUDr. Václav Markvart, primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Pelhřimov.
Podpora lékařů, nikoli jejich nahrazení

Umělá inteligence v radiologii neznamená náhradu lékařů, ale poskytuje jim nástroje pro podporu jejich rozhodování. Dokáže analyzovat obrovské množství snímků rychleji než radiolog. „Umožňuje nám soustředit se na složitější aspekty péče o pacienty, zatímco algoritmy AI mohou pomáhat s rutinními úkoly,“ řekl MUDr. Václav Markvart.

Přínos pro přesnost a rychlost diagnóz

Využívání umělé inteligence v praxi vypadá tak, že systém umělé inteligence je zapracován do programů, v nichž si lékaři prohlíží snímky pacientů. Snímek z nemocnice v anonymizované podobě putuje pomocí zabezpečeného datového připojení do společnosti, která systém provozuje. „Umělá inteligence obraz vyhodnotí a predikce zašle zpět do počítače vyšetřujícího lékaře. Umělá inteligence snímky jednotlivých pacientů roztřídí podle míry podezření na patologický nález. Výstupem u každého snímku je grafická lokalizace nálezu spolu s určením typu patologie,“ popsal primář Václav Markvart.

Zavedení AI na radiodiagnostickém oddělení pelhřimovské nemocnice usnadní prvotní hodnocení RTG snímků, především lékařům na urgentním příjmu a v chirurgických ambulancích.
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský architektonický manuál pomůže studentům s přípravou přijímací zkoušky na vysoké školy
Jihlavský architektonický manuál (JAM), který je součástí příspěvkové organizace Brána Jihlavy, nabízí pomoc studentům s přípravou na vysoké školy s architektonickým zaměřením. Poradí s výběrem i přihláškami. První setkání se studenty se uskuteční v badatelně Stříbrného domu na Masarykově náměstí 9. října od 17 hodin a bude bezplatné. Kurzy jsou pak rozdělené na dvě pololetí, od října 2024 do února 2025 a od února 2025 do června 2025. Cena kurzu je 1000 korun na osobu a pololetí (9 setkání).
Studio JAM, které je projektem Jihlavského architektonického manuálu, připravilo kurz pro zájemce o studium na vysoké školy s architektonickým zaměřením. Studentům pomůže při výběru školy, s podáním přihlášky, sestavením portfolia i s přípravou na přijímací zkoušky.

Díky Studiu JAM se studenti dozvědí specifika jednotlivých škol, ať už jde o České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (UMPRUM), Vysoké učení technické v Brně (VUT), Technickou univerzitu v Liberci (TUL)nebo Architectural Institute in Prague (ARCHIP). „Kromě toho, že se společně budeme připravovat na přijímací řízení a sestavovat portfolia, podíváme se i na trendy v současné architektuře, probereme stěžejní témata jihlavské architektury a na programu jsou i individuální konzultace a práce s odborníky z JAM a přizvanými hosty,“ řekl vedoucí Studia JAM architekt Vojtěch Tecl, absolvent ČVUT a UMPRUM. Jak dodal, součástí kurzu bude i volný přístup a práce v badatelně JAM ve Stříbrném domě v rámci otevíracích hodin.

Studio JAM: Studio JAM je otevřený prostor pro zkoumání architektury. Je určen nejen pro žáky, ale každého, koho zajímá, čím může profese architekta být. Nabízí pomoc při výběru vysoké školy s architektonickým zaměřením, podáním přihlášky, sestavením portfolia a s přípravou na přijímací zkoušky. Účastníci kurzu budou během Studia JAM společně navrhovat, diskutovat, experimentovat a sdílet svůj pohled na architekturu.
Lucie MAXOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo měla vzácnou návštěvu, létající drahokam se chtěl podívat do Vodního světa
Barevností peří, kde převládá oranžová a modrá barva, by strčil do kapsy mnohé papoušky. Není divu, že se mu přezdívá létající drahokam. Od papoušků ho ale na první pohled odlišuje dlouhý zašpičatělý zobák, který slouží k lovu menších ryb, obojživelníků a vodního hmyzu.
V Česku patří k silně ohroženým a přísně chráněným druhům ptáků. Vyskytuje se hlavně v blízkosti pomalu tekoucích čistých vod bohatých na ryby. Po většinu roku žije samotářsky a je silně teritoriální. Spatřit ho ve volné přírodě je velmi vzácné. O to větší překvapení bylo, když se ledňáček říční objevil v areálu táborské zoologické zahrady. Přilákal ho zmodernizovaný Vodní svět, kde žije velké množství vodních ptáků včetně vzácných druhů kachen. Bohužel se ale ledňáček neopatrně zamotal do sítě, která zakrývá toto mimořádné vodní společenství, a nemohl se dostat pryč. Co nezvládl drobný pestře zbarvený pták, s tím pomohl ošetřovatel Pavel Nalezený. Uvězněného ledňáčka opatrně ze sítě vysvobodil a po kontrole, zda není zraněný, ho vypustil zpět do volné přírody.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Foto zachráněného ledňáčka říčního: Pavel Nalezený
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   11. 10. 2024

• Pelhřimovská nemocnice omezila návštěvy, důvodem je nárůst respiračních onemocnění
• Policisté prověřují krádež peněženky, hledají muže z fotografie
• Kurs první pomoci novorozencům ukáže rodičům i dalším zájemcům, jak zachránit život dítěte, které nedýchá

Čtvrtek   10. 10. 2024

• Pseudogotická synagoga ve Velkém Meziříčí zůstane pro veřejnost uzavřená i v příštím roce, město chystá rekonstrukci
• Každý návštěvník Vánoční výstavy betlémů v Třebíči může přinést figurku a přispět k výrobě nového betlému
• Záchranná stanice v Pavlově získá nové léčebné zařízení, rehabilitační voliéry i nové auto pro převoz zvířat

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024