Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o dva nové živočišné druhy
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o dva nové živočišné druhy
Hned dva živočišné druhy rozšířily osazenstvo Vodního světa v táborské zoologické zahradě. Ze zoo v rakouském Innsbrucku tam doputoval ohrožený hohol severní a čírky obecné. Kromě nich do Tábora přijeli také poláci velcí, kteří byli vyhlášení ptákem loňského roku. Táborská zoo tento druh chová už více než rok.
„Hohol severní je v Česku veden jako silně ohrožený druh. Na našem území hnízdí velmi vzácně, centrum výskytu je v jihočeských rybničních pánvích. Jeho populaci ve volné přírodě výrazně ovlivňuje intenzivní hospodaření na rybnících, které zhoršuje kvalitu vod a tím snižuje množství dostupné potravy. Podobně je na tom naše nejmenší kachna čírka obecná, která z volné přírody velmi rychle mizí. Odhaduje se, že v Česku hnízdí už jen méně než sto párů. Není proto divu, že je v Červeném seznamu ptáků České republiky vedena jako silně ohrožený druh. Právě na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat se naše zoologická zahrada specializuje. Jsme proto velmi rádi, že zrovna tyto z volné přírody mizící kachny rozšířily už tak druhově početné osazenstvo Vodního světa,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Hohol severní je potápivou kachnou typická hranatou hlavou a krátkým zobákem s výrazným pohlavním dimorfizmem. Samec je leskle černobílý a na černé hlavě má velkou oválnou bílou skvrnu. Samice má na krku úzký bílý proužek, její tělo je hnědavě zbarvené. Mláďatům bílý krční kroužek chybí, jejich prachové peří je kontrastně černobílé.
Hohol hnízdí jednou ročně v dubnu až květnu, hnízdo je umístěno v dutinách stromů často až 20 metrů vysoko. Samice snáší 6 až 11 modrozelených vajec, na kterých sedí 28 až 30 dnů. Mláďata poté doprovází zhruba šest týdnů, po celou domu se živí sama. Hohol se živí takřka výhradně živočišnou stravou, nejčastěji larvami hmyzu a měkkýši. Pro potravu se potopí až osm metrů hluboko, pod vodou vydrží zhruba 30 sekund.
Jde o severský druh, který hnízdí na rybnících a jezerech střední Evropy. Přezimuje většinou v západní části Baltu, na britských ostrovech a na západním pobřeží Evropy. Východní populace táhne do Kaspického a Černého moře, do východního Středomoří a do alpských jezer. V Česku je evidován jako silně ohrožený druh, poprvé zde hnízdil v roce 1960 na Třeboňsku. Právě v jižních Čechách je nejsilnější česká populace hoholů, na přelomu tisíciletí zde hnízdilo 100 až 120 párů.
Čírka obecná je nejmenší kachna vyskytující se na území Česka, je veliká podobně jako holub. Také u čírky se výrazně projevuje pohlavní dimorfizmus. Samec má kaštanově hnědou hlavu s kovově zeleným pásem po stranách a šedý trup. Samice je hnědá s nenápadnými skvrnami. Důležitým rozlišovacím znakem je takzvané zrcátko v křídle, které je leskle zelené a vepředu bíle lemované.
Hnízdo si čírky staví na skrytých místech v hustém porostu blízko vody. Od dubna do června snáší 5 až 12 vajec, na kterých sedí pouze samice 23 dnů. Mláďata brzy po vylíhnutí odvádí na vodu, od prvního dne se velmi dobře potápí a plavou. Létat začnou kolem jednoho měsíce, pohlavně dospívají zhruba v jednom roce.
Čírky se živí rostlinnou i živočišnou stravou, přičemž rostlinná převažuje v zimním období. Z rostlin konzumují nejvíce různá semena, méně často i zelené části. V živočišné složce potravy převažuje hmyz, hlavně larvy žijící ve vodě, dokáží ale sežrat i malé žáby.
Čírky obecné se vyskytují po celé Evropě a severní části Asie až po východní pobřeží. Severní populace jsou tažné a zimují na britských ostrovech, v západní a jižní Evropě a severní Africe. V Česku hnízdí vzácně v nížinách a středních polohách. Velkou většinu u nás pozorovaných ptáků tvoří jedinci na tahu. V současnosti se jedná o silně ubývající druh, v Červeném seznamu ptáků České republiky je vedena jako kriticky ohrožený druh. Odhaduje se, že v současnosti u nás hnízdí jen méně než sto párů.
Polák velký je středně velká potápivá kachna, u které se projevuje výrazný pohlavní dimorfizmus. Pro kačery jsou typické zrzavá hlava a krk, které kontrastují se světlými zády, a červenohnědé oko. Naopak samice jsou převážně hnědé, aby v době hnízdění neupozorňovala na hnízdo, ale naopak splynula lépe s okolím. Stejnou barvu má i jejich oko. Hlavním měsícem pro hnízdění je květen, hnízdní páry se ale často vytváří už na zimovištích. Samice snáší šest až osm vajec, stará se o ně sama. Mláďata po vylíhnutí hnízdo opustí během pár hodin, od prvních chvil se živí sama. Matka zajišťuje, aby neprochladla, chrání je před deštěm, brání je a vybírá místo s dostatkem potravy.
Polák velký se aktivně potápí až do hloubky 15 metrů a pod vodou dokáže strávit až jednu minutu, průměrně 20-25 sekund. Potravu pod vodou získává díky zobáku pokrytém citlivou kůží s řadou hmatových tělísek a silnému svalnatému jazyku, kterým díky rychlým pohybům vytvoří v ústní dutině podtlak a nasaje tak do ní vodu s bahnem. Citlivým jazykem nahmatá vhodnou potravu a voda s nestravitelnými zbytky vyteče přes lamely na čelistech zobáku, kterých je kolem 40, vyteče ven. Od roku 2015 je zařazen na seznam ohrožených druhů IUCN jako zranitelný taxon, protože populace poláků velkých je na ústupu.
Polák velký je všežravec, v létě převládá rostlinná složka nad živočišnou. Živí se hlavně různými částmi vodních rostlin, hlavně pupeny a semeny, ale i obilím a kukuřicí. Jídelníček doplňují drobní živočichové v podobě měkkýšů, korýšů, červů, vodního hmyzu a jejich larev. Na zimovištích pak konzumují hlavně živočišnou potravu.
Hohol severní a čírka obecná doplní v táborské zoologické zahradě společenstvo vodních ptáků v expozici Vodní svět. Kromě nich tam žijí také další druhy kachen a hus, jako je kachna divoká, kachna smaragdová, kachnička karolínská, kachnička mandarínská, husa indická, husice liščí, berneška bělolící, ostralky štíhlé, čírky sibiřské, poláci velcí či zrzohlávka rudozobá.
Foto: hohol severní
Filip SUŠANKA
Výstava s titulem Fotografie Květoslava Přibyla v jihlavském domě Gustava Mahlera
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Výstava s titulem Fotografie Květoslava Přibyla v jihlavském domě Gustava Mahlera
Výstava s prostým názvem Fotografie v domě Gustava Mahlera v Jihlavě představuje výběr z díla Květoslava Přibyla (nar. v roce 1943 v Praze). Autor je původní profesí architekt a fotografii se celý život věnoval především z osobního zájmu. I proto je zmíněná výstava teprve čtvrtou výstavou Přibylových snímků – poprvé se představil v roce 2007 v Malé výstavní síni v Liberci, následovaly dvě velké výstavy v Nové síni v Praze (2018 a 2023).
Výběr kurátorů Květy Chaloupkové a Jaromíra Typlta se soustředí na černobílé fotografie, které vynikají především výtvarnými kvalitami a nedají se omezit na „žánr“. Přestože by se při zběžném pohledu mohlo zdát, že z velké části jde o tzv. dokumentární fotografii, tvůrčí záměr Květoslava Přibyla takové pojetí nevystihuje.
Jaromír Typlt v úvodním textu píše:
„Jedním z Přibylových častých námětů jsou stavební dělníci, obvykle zachycení uprostřed pohybu, který najednou překvapivým způsobem zapadá do vznikající architektury a stává se v ní novým prvkem. V konstrukcích ploch, různých úhlů a křivek si všímáme skloněných, nakročených nebo i stínem dokreslených lidských postav, které přesně tam, kde jsou, působí jako nějaké svorníky, spojnice, opěry nebo ukotvení.
Jenže to samé se odehrává, i pokud člověk jenom přejde přes ulici, provede otočku v tanci, přidrží se při jízdě v metru nebo odloží doma utěrku na židli: chvíli se s něčím protíná, chvíli uzavírá nějaký zajímavý tvar, chvíli působí jako načrtnuté písmo. Neustále dochází ke změnám v prostoru, mění se rozestavení.“
I když bylo v úvodu řečeno, že Květoslav Přibyl vystavoval fotografie poměrně zřídka, je třeba připomenout, že už ve svých dvaceti letech, v roce 1963, si zjednal pozornost tím, že doprovodil svými snímky básnickou sbírku Miroslava Holuba Zcela nesoustavná zoologie, a poměrně hojně publikoval i časopisecky. Je znám i díky portrétům výtvarníků, především Vladimíra Boudníka, a také díky reportážním záběrům ze srpnové okupace roku 1968. Samostatně vydal knihy Fotografie v nesourodém světě (2007), Vzpomínky na Řecko (2017) a Fotografie (2023).
Výstava v domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě potrvá do 23. listopadu
Jana SOUČKOVÁ
U pelhřimovské nemocnice přibude čtyřiatřicet nových parkovacích míst
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...U pelhřimovské nemocnice přibude čtyřiatřicet nových parkovacích míst
Celkem čtyřiatřicet nových parkovacích míst vznikne v západní části areálu v nemocnici v Pelhřimově. Stavbě bude předcházet demolice dvou nevyužívaných budov, které nahradí vydlážděné parkování a asfaltová silnice. Kraj Vysočina ještě letos vybere dodavatele prací a v příštím roce, zřejmě ještě v zimě, zahájí demolici. Stavba si vyžádá náklady devatenáct milionů korun.
„Parkoviště vznikne na místě původní urologické ambulance, která se vloni přestěhovala do nového Pavilonu péče o rodinu a bývalé knihovny. Druhá budova sloužila jako garáž pro traktor na rozvoz stravy, vzhledem k modernizaci a změně způsobu rozvážení už ale není potřebná,“ objasnila náměstkyně vysočinského hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Pelhřimovská nemocnice řidičům v současnosti poskytuje celkem 105 vyznačených parkovacích míst. Dalších šest desítek míst je na horním parkovišti pro veřejnost a o tři více na parkovací ploše pro zaměstnance.
- red -
Muzeum rekordů v Pelhřimově připravilo ojedinělou výstavu historických novin ke vzniku republiky
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Muzeum rekordů v Pelhřimově připravilo ojedinělou výstavu historických novin ke vzniku republiky
V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k viděni spousta zajímavých exponátů, mezi které patří i ukázky ze sbírky historických novin. Uvedl to Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den.
"Můžete se z novin dozvědět, jak zabití následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este rozpoutalo první světovou válku. V jejím víru skončila dlouhá éra C.K. mocnářství a zrodila se Československá republika", informoval J. Vaněk.
Co o překotných událostech psal tehdejší tisk? Čím se lidé bavili a čeho se obávali?
"Přijeďte se na kopie novin a stovky dalších exponátů do muzea podívat", pozval zájemce k návštěvě Josef Vaněk.
Muzeum rekordů v Pelhřimově je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
https://
www.dobryden.cz/muze… - red -
Lilia Khousnoutdinova ukázala v Jihlavě možnosti využití porodního gauče
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Lilia Khousnoutdinova ukázala v Jihlavě možnosti využití porodního gauče
Zdravotníci v jihlavské porodnici získali další zkušenosti, jak využít porodní gauč. Na školení přijela zakladatelka nadačního fondu Propolis Lilia Khousnoutdinova a porodní asistentka Veronika Štěchová. Porodní gauč slouží v Jihlavě od léta letošního roku a rodičky o něj mají velký zájem.
V praktické části školení si lékařky gynekologicko-porodnického oddělení i pediatrického oddělení, porodní asistentky pracující na porodním sále i na odděleních rizikového těhotenství a šestinedělí i gynekologie, vyzkoušely různé uspořádání variabilního gauče a jeho příslušenství, klíny a vaky: „Ty umožňují nejen různé polohy při porodu, ale též kontrolu a ošetření porodního poranění přímo na gauči. Po porodu může maminka s miminkem zůstat na gauči další dvě hodiny po dobu pobytu na porodním sále. Důležitou předností porodního gauče je i možnost většího zapojení tatínka během porodu a možnost společného odpočinku po porodu,“ popisuje vedoucí lékařka porodního sálu Lucie Trýbová.
V praktické části se zdravotníci dozvěděli více praktických tipů k používání a k údržbě porodního gauče a vše si zdravotníci také vyzkoušeli. V teoretické části přiblížili přednášející více o mnohaleté historii porodů ve vertikální poloze. „Dozvěděli jsme se, že poloha na zádech je z historického hlediska relativně nová, je to záležitost posledních 300-400 let. Právě možnost zvolit při porodu různé tedy hlavně vertikální polohy jako klek a dřep, ale i polohy na boku, je jednou z největších předností porodního gauče,“ dodává lékařka Lucie Trýbová.
Jihlavská porodnice je vyhledávaná maminkami nejenom ze spádového Jihlavska, ale z celé Vysočiny a také ze vzdálených míst v Česku, zhruba 20 % rodiček sem dojede mimo svoji spádovou oblast. Porodnice v Jihlavě se dostala na první místo co do počtu narozených miminek na Vysočině.
Monika ZACHRLOVÁ
Řidič Audi se řítil po dálnici D1 rychlostí 203 kilometrů v hodině, přišel o řidičský průkaz
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Řidič Audi se řítil po dálnici D1 rychlostí 203 kilometrů v hodině, přišel o řidičský průkaz
V pondělí 21. října dopoledne hlídka dálničního oddělení Velký Beranov na Jihlavsku prováděla se služebním vozem v civilním provedení Škoda Superb kontrolu nad dodržováním dovolených rychlostních limitů a změřila překročení nejvyšší dovolené rychlosti vozidlu AUDI s českou registrační značkou. Vozu, který řídil dvaačtyřicetiletý muž, byla krátce po desáté hodině dopoledne na 117,5 kilometru dálnice ve směru jízdy na Brno radarem naměřena rychlost 203 kilometru v hodině, když nejvyšší dovolená rychlost v uvedeném místě je stanovena na 130 kilometrů v hodině.
Z uvedeného důvodu hlídka zastavila vozidlo na dálniční odpočívce k zadokumentování přestupku. Vzhledem k tomu, že dvaačtyřicetiletý řidič se dopustil překročení rychlosti mimo obec o 50 km/h a více, nebylo možné přestupek vyřešit na místě v příkazním řízení a řidiči policisté zadrželi řidičský průkaz. Přestupek policisté k řešení odevzdají do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku ke zjištění, zdali není ovlivněn alkoholem. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem.
Možnost zadržet na místě řidičský průkaz při vysokém překročení rychlosti dává policistům novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která je účinná od 1. ledna letošního roku. Pokud řidič při řízení vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více a mimo obec o 50 km/h a více musí počítat s tím, že mu policisté na místě zadrží řidičský průkaz a jeho přestupek se bude řešit ve správním řízení, kde mu hrozí pokuta až 25 000 korun, zákaz řízení na šest až osmnáct měsíců a v rámci bodového systému dostane šest trestných bodů.
Dana ČÍRTKOVÁ
Zpět nahoru na obsah...