středa
Z
pět na hlavní stránku...
30.10 2024
(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...)
:
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!
Reklama v Regionalistu...
Reklama v Regionalistu...
R
evue
R
egionalistu:
Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...
Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...
Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...
Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...
Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...
Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...
Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...
Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...
Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...
Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik
Dernisáž výstavy Otisky Staré Říše uvede katalog mapující vstupní materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka
Noví vzácní obyvatelé v Jihlavě! Kočkodani Rolowayovi zkoumají svůj výběh
Dopravní podnik připravil speciální dušičkovou linku D zdarma
Podzemí v havlíčkobrodském muzeu ztemní Panuškova strašidla
Na Dni zdraví v nemocnici v Jihlavě se bude očkovat, zachraňovat i měřit
Vražedné šílenství na Slovensku. Letos vystřílí na dvě stovky medvědů včetně matek s mláďaty
Policisté budou o Dušičkách dohlížet na plynulost v dopravě i na ochranu majetku
Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik
Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik při jízdě na všech silnicích na území České republiky. Řidič je povinen na vozidle užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí být zimní pneumatiky umístěny na všech kolech vozidla a hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 4 mm. Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg musí mít zimní pneumatiky umístěny na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 6 mm.
zvětšit fotografii...
„Každý řidič má odpovědnost nejen vůči sobě, ale také k ostatním účastníkům silničního provozu, a proto za nepříznivých podmínek by měl v zimních měsících vyjíždět s vozidlem pouze na zimních pneumatikách,“ doplňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že zimní pneumatika má při nízkých teplotách rozdílné vlastnosti než pneumatika letní. Při teplotách 4 °C stupně a nižších má zimní pneumatika lepší přilnavost k vozovce ve srovnání s letní pneumatikou.
Policisté v Kraji Vysočina se budou v nadcházejícím období věnovat kontrolám použití zimních pneumatik v rámci běžného výkonu služby. Po nadcházejícím víkendu - tedy počátkem listopadu - žádné masivní ani cílené kontroly zatím neplánujeme, ale je zapotřebí brát v úvahu, že bude na silnicích mnohem silnější provoz v souvislosti se zítřejší Památkou zesnulých, proto je zapotřebí, aby lidé na zákonnou povinnost reagovali, protože počasí zejména v ranních hodinách předpokládá mnohem nižší teploty, než jsme byli zvyklí v minulých dnech.
„Při silničních kontrolách se v rámci běžného výkonu služby v zimním období zaměříme především na komunikace, kde by mohly letní pneumatiky ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu. Po zkušenostech z předešlých let a ze statistiky dopravních nehod víme, kde nám řidiči s nevyhovující zimní výbavou častěji havarovali nebo úplně zablokovali provoz,“ dodal plk. Mgr. David Jirák.
U dopravních nehod, při kterých by měla nepřítomnost zimních pneumatik přímý vliv na vznik nebo průběh dopravní nehody, musí policisté přihlédnout při šetření k této skutečnosti. Při dopravní nehodě se zapisuje do protokolu o dopravní nehodě také informace o použitých pneumatikách na zúčastněných vozidlech. Tento protokol pak bude předán České kanceláři pojistitelů.
Policisté mohou řidičům, kteří nebudou respektovat nařízení o použití zimních pneumatik, uložit v příkazním řízení pokutu ve výši až 1500 korun. Pokud by řidič jízdou na nevhodných pneumatikách ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté zakázat řidiči další jízdu s tímto vozidlem.
V souvislosti s používáním zimních pneumatik je zapotřebí řidiče upozornit na skutečnost, že dopravní značka Zimní výbava zůstává stále v platnosti. Obce v České republice tak mají stále možnost umístit tyto dopravní značky na svém území. Na místech, kde bude umístěna tato dopravní značka, musí řidiči k jízdě v období od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě vozidlo pouze se zimními pneumatikami.
Dana ČÍRTKOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Dernisáž výstavy Otisky Staré Říše uvede katalog mapující vstupní materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Dernisáž výstavy Otisky Staré Říše uvede katalog mapující vstupní materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka
Dernisáž výstavy s titulem Otisky Staré Říše, jenž představuje Zdeňka Řezníčka a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem, se bude konat v neděli 3. listopadu od 15 hodin v zámeckých konírnách Muzea Vysočiny v Třebíči. Závěrem bude uveden katalog, připravena je komentovaná prohlídka výstavy a beseda.
zvětšit fotografii...
Závěrečný doprovodný program a dernisáž výstavy, která mapuje literární a vydavatelské
dílo Zdeňka Řezníčka (1904 – 1975), nabídne prostřednictvím komentované prohlídky a
besedy trochu jiné setkání s osobou tohoto třebíčského rodáka – zákulisí příprav výstavy,
informace, které se do výstavy nevešly, či osobní vzpomínky jeho syna Petra Řezníčka.
Pomyslnou finální tečkou výstavy bude uvedení katalogu, který zhodnocuje bohaté vstupní
materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka poskytnuté jeho rodinou. Stejně jako na výstavě se
na katalogu vedle odborných pracovníků Muzea Vysočiny Třebíč podíleli také externí
spolupracovníci Mgr. Ivo Binder, PhDr. Pavel Jindra a Mgr. Daniela Růžičková.
Třebíčský rodák Zdeněk Řezníček (1904 – 1975) byl básník, překladatel, vydavatel bibliofilské edice Magnificat a publicista. Pracoval jako úředník a správce nejprve ve znojemské, později v kroměřížské nemocnici.
V první polovině dvacátých let minulého století se dal strhnout bouřlivým dělnickým hnutím a začal publikovat v levicově zaměřených novinách a časopisech. Zásadním pro jeho další směřování bylo seznámení s Josefem Florianem, staroříšským výrazně katolicky orientovaným vydavatelem, který mu nabídl spolupráci. Pro jeho vydavatelství, zejména pro edici Archy, publikoval překlady i vlastní básně, současně byl celý život jeho velkým obdivovatelem.
V letech 1939 – 1947 vydával ve spolupráci s Bohuslavem Reynkem vlastní bibliofilskou edici Magnificat, která se soustředila na původní i překladovou poezii spirituální orientace. V edici vyšlo celkem patnáct svazků, po komunistickém převratu byla nakladatelská činnost zastavena, další připravené tituly již po únoru 1948 vyjít nemohly. Zdeněk Řezníček se odmlčel, stáhl se do ústraní, k autorské tvorbě ani k vydávání knih se již nevrátil.
- red -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Noví vzácní obyvatelé v Jihlavě! Kočkodani Rolowayovi zkoumají svůj výběh
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Noví vzácní obyvatelé v Jihlavě! Kočkodani Rolowayovi zkoumají svůj výběh
Jihlavská zoo se pyšní novými a velmi vzácnými obyvateli – kočkodany Rolowayovými, jedněmi z nejohroženějších primátů světa. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost obdivovat jejich půvabný vzhled a zvídavou povahu.
zvětšit fotografii...
Dlouho očekávaní noví obyvatelé jihlavské zoo se zde již zabydleli. Kočkodani Rolowayovi (Cercopithecus roloway), jejichž nová expozice vznikla na místě bývalého Babiččina dvorečku, přijeli do zoo již před nějakou dobou. „Dopřáli jsme jim čas na aklimatizaci u nás, nejdřív si zvykli na vnitřní ubikaci. Od začátku jsou zvědaví a i hezky spolupracují s chovateli,“ řekl ředitel zoo Jan Vašák. Dvojice kočkodanů už objevuje svůj venkovní výběh a mohou je tak pozorovat i návštěvníci. Samec, který se narodil v Zoo Duisburg, je osmiletý, o rok mladší samice se narodila v Zoo Rhenen. Návštěvníci je mohou rozeznat podle velikosti, samec je mohutnější a větší.
Kočkodan Rolowayův je zařazen mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Na rozsáhlém území jejich přirozeného výskytu v západní Africe možná přežívají pouze stovky jedinců. Obývají deštné pralesy Pobřeží slonoviny a Ghany, kde se pohybují vysoko v korunách stromů. Typický je pro ně elegantní vzhled s dlouhým ocasem, který jim slouží k udržení rovnováhy a charakteristická bílá „kozí“ bradka. Kočkodani Rolowayovi se v přírodě živí ovocem, listy, výhonky, květinami a hmyzem.
V zoologických zahradách se tento druh chová velice vzácně. Návštěvníci Zoo Jihlava tak mají nyní jedinečnou možnost spatřit tyto fascinující primáty ze západní Afriky na vlastní oči.
Simona KUBÍČKOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Dopravní podnik připravil speciální dušičkovou linku D zdarma
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Dopravní podnik připravil speciální dušičkovou linku D zdarma
Při příležitosti Památky zesnulých o víkendu v sobotu 2. a v neděli 3. listopadu posílí Dopravní podnik města Jihlavy spojení na Ústřední hřbitov a Hřbitov Kalvárie speciálními spoji linky D. Název akce zní „D jako Dušičky“.
zvětšit fotografii...
V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu bude mezi osmou a sedmnáctou hodinou v intervalu čtyřicet minut jezdit městem linka D. Nabídne spojení Březinek s Ústředním hřbitovem a Hřbitovem Kalvárie. Na Masarykově náměstí navíc obousměrně navazuje na odjezdy linky A pro spojení Slunce – Ústřední hřbitov a zpět.
Pro ulehčení dopravy v okolí jihlavských hřbitovů bude jízdné na lince D po oba dušičkové dny zdarma. Linka spojí i další parkovací možnosti, jako například parkoviště u OD Tesco, nové parkoviště P+R na Mlýnské, případně z okolí hlavního nádraží.
Na vybrané spoje budou navíc nasazena retrovozidla a cestující tak budou vozit např. trolejbusy 15Tr nebo 21Tr Karkulka. Alespoň jeden trolejbus na lince bude vždy nízkopodlažní.
Podrobnosti včetně přesné trasy dušičkové linky D a jejích jízdních řádů najdete na webu dpmj.cz a na zastávkách linky D.
Radovan DANĚK
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Podzemí v havlíčkobrodském muzeu ztemní Panuškova strašidla
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Podzemí v havlíčkobrodském muzeu ztemní Panuškova strašidla
Strašidelné podzemí, upravené studenty gymnázia na motivy malíře Jaroslava Panušky, v muzeu v Havlíčkově Brodě bude otevřeno v pátek 1. listopadu. Otevřeno bude od 17 hodin s trochu strašidelným programem.
zvětšit fotografii...
Malíř, krajinář, knižní ilustrátor a jeden z nejznámějších žáků profesora Julia Mařáka, Jaroslav Panuška se narodil 3. března 1872 v Hořovicích, zemřel 1. srpna 1958 v Kochánově, tehdy
součásti obce Lipnička na Havlíčkobrodsku.
K jeho nejlepším krajinářským obrazům patří tajemné pohledy na rybníky, močály a tůně v tichém oparu ranní mlhy nebo měsíčního svitu, pohledy do údolí ze skalnatých vrchů nebo valící se bouřková mračna nad krajinou. Barevná skladba jeho obrazů nevyhýbající se barvě černé a tmavě modré a založená na valérech barvy šedé, hnědé a olivově zelené je přirozeným protipólem jásavých barev malíře Oty Bubeníčka. Svojí typickou barevnou škálu doplněnou o okr uměl mistrovsky provázat i s barvou moře (např. Moře s tmavým nebem, Moře a skály a Fragment z Epidauru).
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Na Dni zdraví v nemocnici v Jihlavě se bude očkovat, zachraňovat i měřit
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Na Dni zdraví v nemocnici v Jihlavě se bude očkovat, zachraňovat i měřit
Tradiční měření glykémie a cholesterolu nebude na Dni zdraví v jihlavské nemocnici chybět. Připravené jsou ale i novinky. Očkovat budeme proti chřipce a klíšťové encefalitidě a nově také proti pneumokokovi. Zdravotníci poradí s očkováním i těm, kteří se chtějí vydat na do vzdálenějších míst. To vše v úterý 5. listopadu.
zvětšit fotografii...
Den zdraví proběhne v modré chodbě spojující interní a diagnostický pavilon. Na jednom ze stanovišť se můžete dozvědět svoji krevní skupinu. Na Dni zdraví budeme očkovat proti klíšťové encefalitidě zdarma pro osoby starší 50let a proti chřipce a pneumokokovi starší 65let a to v čase 8-12 hodin na kožní ambulanci u modré chodby, místo bude označené. Nechat naočkovat se může i ten, kdo nesplňuje věkovou hranici, vakcíny budou za zvýhodněnou cenu. U jednoho ze stanovišť se zájemci dozví více o prevenci rakoviny prsu, plic a prostaty.
Na místě budou zdravotníci určovat hladinu cholesterolu a glykémie, měřit se bude měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Nutriční terapeuti poradí ohledně výživy, ukážeme možnosti poskytnutí první pomoci, poradíme s močovou inkontinencí. Nově také budou na místě zdravotníci z ambulance cestovní medicíny, program zpestří dobrovolníci.
Den zdraví pro veřejnost se koná v jihlavské nemocnici v modré chodbě spojující interní a diagnostický pavilon v úterý 5. listopadu mezi 9-14 hodinou. Těšíme se na Vás!
Monika ZACHRLOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Vražedné šílenství na Slovensku. Letos vystřílí na dvě stovky medvědů včetně matek s mláďaty
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Vražedné šílenství na Slovensku. Letos vystřílí na dvě stovky medvědů včetně matek s mláďaty
Dvanáct zastřelených chráněných zvířat během pouhých devíti dnů. Odveta za smrtelný útok medvěda u obce Hybe v okrese Liptovský Mikuláš se v říjnu zvrhla v krvavá jatka, která svým životem zaplatil tucet chráněných zvířat. Zvířat, u kterých nikdo neřešil, zda jsou vůbec nebezpečná. Stačilo, když se dostali do hledáčku lovce. Ti už na sousedním Slovensku letos vystříleli 86 medvědů hnědých, další stovku zabijí do konce letošního roku. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že vydá přesně tolik výjimek. Zabíjet se budou i medvědice s mláďaty, což je naprosto barbarské. Táborská zoologická zahrada proto na Slovensko kvůli porušení evropských zákonů podala stížnost k Evropské komisi. Ta se jí bude zabývat.
zvětšit fotografii...
Medvěd hnědý je v rámci Evropské unie chráněným druhem a je součástí přílohy II Bernské úmluvy, tedy úmluvě o ochraně evropské fauny, flóry a přírodních stanovišť. Na jeho ochranu EU zcela oprávněně vynakládá nejvíce peněz ze všech ohrožených druhů zvířat. Slovensko se rozhodlo evropskou legislativu ignorovat. Už na jaře schválil slovenský parlament novelu zákona o ochraně přírody, která umožnila střílet medvědy i v případě, že nedošlo k útoku na člověka. Stačí, když se v dané lokalitě vyhlásí mimořádná situace a lovecké eldorádo je tady. K vyhlášení mimořádné situace přitom není nutné zjišťovat, zda medvědi v dané lokalitě opravdu představují riziko. Evropské právo přitom umožňuje odstřel jen prokazatelně problémových jedinců a to ještě jen v případě přímého ohrožení života člověka. Slovenský zákon je tak zcela jednoznačně v rozporu s evropskou legislativou.
Není se co divit, že se Slovensko vydalo cestou do středověku, kdy bylo běžné střílet po všem, co se v lese pohnulo a bylo jen trochu chlupatější než tehdejší člověk. Pratur, zubr evropský, vlk obecný, norek evropský. To je jen pár druhů zvířat, která člověk v naší přírodě vyhubil. Naši východní sousedi se nyní rozhodli, že na tento smutný list lidské krutosti přidají další zářez.
V tomto kontextu vůbec nepřekvapuje, že takzvaný zásahový tým medvěda hnědého je spíš týmem likvidačním. Velká část zastřelených medvědů je totiž jejich dílem. A to přesto, že na svém webu tvrdí, že hlavní úlohou zásahové týmu je „co nejdřív po nahlášení výskytu medvěda v intravilánech měst a obcí zabezpečit bezpečnost lidí takovým způsobem, který je co nejšetrnější i k samotnému medvědovi. Cílem členů zásahového týmu je, aby medvěd odešel a nikomu neublížil“. Ve skutečnosti medvědy nevyhání, ale rovnou střílí.
Slováci drtivou většinu medvědů postříleli bez toho, že by prokazatelně na někoho zaútočili. Svým životem často zaplatili jen za to, že se dostali velmi blízko zuřivým lovcům. Za nebetyčnou prasárnu pak považuji především bezcitné zabití medvědí matky i se dvěma medvíďaty. Jen tak zastřelit mládě dokáže jen naprosto bezcitný člověk, který by měl okamžitě
vrátit zbrojní průkaz a jít se léčit. Ostatně mláďat zabili bezcitní lovci více a další mláďata se zabít chystají, jak ostatně prozradilo samo ministerstvo životního prostředí. To by se mohlo přejmenovat třeba na ministerstvo bezbřehého vyhubení. S ochranou životního prostředí nemá vydávání výjimek k odstřelu chráněných medvědů vůbec nic společného.
Slováci se stále odkazují na údajnou přemnoženost medvědů, ale žádná objektivní data to nedokazují. Naopak poslední vědecká zkoumání ukazují, že se medvědí populace na Slovensku udržuje na zhruba stejných počtech. Také za to, že se medvědi v některých případech stahují do blízkosti obcí, může člověk. Hlavně tím, že nedodržuje doporučení pro nakládání s odpadem a nechává ho nezabezpečený. Medvěd pak logicky chodí k popelnicím pro zbytky potravin jako do samoobsluhy. Proč by se jinde namáhal, když mu lidé cpou potravu doslova až pod nos?
Místo, aby lidé změnili své chování a medvědy nejen nelákali, ale i aktivně plašili, raději nalákaná zvířata zastřelí. Smutné je, že se na tom podílí i slovenští „ochránci přírody“ z organizace Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, kteří nejen že přírodu nechrání, ale naopak pomáhají k vyhubení dalšího živočišného druhu.
Vědci přitom opakovaně varují, že jsme aktivními účastníky šestého hromadného vymírání druhů v historii planety Země. Zatímco předchozí měly na svědomí nejrůznější přírodní okolnosti, za to zatím poslední aktuální může výhradně člověk. Ten jen za posledních sto let dokázal vyhubit sedm procent živočišných druhů, dalším více než 13 tisícům druhů bezprostředně hrozí vyhynutí.
Masově vybíjet ohrožený druh je v takové situaci nejen barbarstvím, ale zločinem přírodě.
Foto: ZOO Tábor
Evžen KOREC
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Policisté budou o Dušičkách dohlížet na plynulost v dopravě i na ochranu majetku
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Policisté budou o Dušičkách dohlížet na plynulost v dopravě i na ochranu majetku
Dušičky, známé také jako Památka zesnulých, jsou každoročně obdobím, kdy si lidé připomínají své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Tato tradice je spojena nejen s návštěvami hřbitovů, ale i s vyšší mobilitou obyvatel, což vyžaduje zvýšenou opatrnost na silnicích. Zároveň bývá toto období lákadlem pro pachatele majetkové trestné činnosti. Proto budou policisté na Vysočině dohlížet v tomto období na bezpečnost veřejného pořádku i bezpečnost v dopravě.
zvětšit fotografii...
Jak zajistit, aby byly Dušičky nejen klidné a důstojné, ale také bezpečné?
Bezpečnost v dopravě
Během Dušiček se na silnicích každoročně zvyšuje hustota dopravy. Lidé cestují za svými blízkými, často se jedná o návštěvy vzdálených hřbitovů, což vede k většímu provozu, zejména v blízkosti měst a obcí. Zvýšený počet vozidel zvyšuje riziko nehod, proto je důležité dbát na několik základních pravidel:
- Přizpůsobení rychlosti jízdy – podzimní počasí může být nevyzpytatelné, od deště po mlhy, proto je nutné jezdit opatrně s ohledem na sníženou viditelnost a kluzké vozovky
- Dodržování bezpečné vzdálenosti – v hustém provozu je klíčové udržovat dostatečnou vzdálenost od vozidla před vámi, abyste mohli včas reagovat na případné nečekané události
- Použití světel – s podzimním počasím přicházejí i dřívější stmívání a mlhy. Zároveň mohou být v provozu cyklisté, kteří jsou v mlhavém a deštivém počasí hůře viditelní
- Zodpovědnost při řízení – dodržujte dopravní předpisy, nepřeceňujte své síly a v žádném případě nařiďte pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek
Ochrana majetku
Dušičky jsou také obdobím, kdy mnoho domácností zůstává na delší dobu prázdných, což láká zloděje k protiprávnímu jednání. Pro zajištění vašeho majetku doporučujeme několik opatření:
- Zabezpečený domov – ujistěte se, že máte zavřená všechna okna a zamčené dveře. Pokud máte bezpečnostní systémy, jako jsou alarmy nebo kamery, ujistěte se, že jsou funkční a aktivované
- Zveřejňování informací – pokud plánujete delší pobyt mimo domov, nesdělujte tuto informaci veřejně na sociální sítě. Pachatelé si často vybírají cíle právě podle informací na internetu
- Pozor na věci v autě – „auto není trezor“, během návštěvy hřbitova nenechávejte v autě žádné cennosti viditelně na sedačkách. Zloději často využívají právě tyto příležitosti k vykradení vozidel
- Odložené věci – zloděj může využít také situace, kdy si odložíte kabelku či jinou cennost, byť jen na chvíli vedle sebe
Dušičky jsou obdobím vzpomínek a úcty k zesnulým. Aby však byly i pro vás klidné a bezpečné, je třeba myslet na prevenci jak na silnicích, tak i v oblasti ochrany majetku. Dodržováním výše uvedených doporučení se můžete vyhnout zbytečným nepříjemnostem a prožít Dušičky v klidu a bezpečí.
Martin HRON
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z
pět nahoru na obsah...
P
átek
13. 12. 2024
• Přijďte si zazpívat třebíčské koledy před Vánoci naživo, zve Musica animata
• Betlémská cesta v Měříně na Žďársku představuje na čtyřicet betlémů, v nedalekém Otíně je pohyblivý
• Vyšel nový sborník Havlíčkobrodska, věnován je Janu Žižkovi
Č
tvrtek
12. 12. 2024
• Pozor na falešné bankéře Buďte obezřetní
• V Jihlavě narůstá počet černých skládek
• Vánoce s vůní medu a koncertem skupiny Listověj v Balinách
• Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete
S
tředa
11. 12. 2024
• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky
Ú
terý
10. 12. 2024
• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání
S
obota
7. 12. 2024
• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou
P
átek
6. 12. 2024
• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný
Č
tvrtek
5. 12. 2024
• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025
S
tředa
4. 12. 2024
• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení
Ú
terý
3. 12. 2024
• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly
P
ondělí
2. 12. 2024
• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže
N
eděle
1. 12. 2024
• Výstava na zámku ve Velkém Meziříčí přibližuje oslavu Vánoc v chaloupce i měšťanském domě
• V jihlavské zoo se narodilo historicky první mládě guerézy běloramenné
• Horácké Vánoce v Jihlavě s folklorním souborem Pramínek
• Nadělte si pod vánoční stromeček exotické zvíře. Starost s jeho chovem nechte na táborské zoo
S
obota
30. 11. 2024
• Advent v Jihlavě nabídne trhy, vánoční trolejbus, bruslení i svátečně vyzdobené ulice
S
tředa
27. 11. 2024
• Kostelem sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě zazní Zpěvy adventní
• Přijďte se seznámit s bílým lvem Gandalfem do táborské zoo na jeho první komentované krmení
• Adventní stezka a Mikuláš v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Kraj Vysočina pořídil nová auta organizacím pečujícím o osoby se zdravotním postižením
• Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky
• Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení s ukrytím i evakuací osob
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!