Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.11 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Prvními obyvateli nového ptačího domu v táborské zoo jsou turakové bělolící
Jako holub, který si vyrazil na maškarní ples. Tak vypadá nejnovější přírůstek táborské zoologické zahrady, který bude zároveň prvním obyvatelem nového ptačího domu. Turako bělolící pochází ze subsaharské Afriky, ve volné přírodě se vyskytuje pouze v lesích Eritree, Etiopie, Súdánu a Jižního Súdánu. Ačkoliv zbarvením připomínají papoušky, ve skutečnosti je nejbližším příbuzným řád hoacinů. ZOO Tábor získala tři samce, kteří byli zabavení nelegálním obchodníkům. Turakovití jsou uvedeni v příloze II seznamu ohrožených druhů CITES.
„Turako bělolící je velice zajímavý pták, od roku 1995 je uveden v příloze II seznamu CITES. Přirozeně se vyskytuje pouze na území několika afrických států jižně od Sahary. Ještě na konci dvacátého století byli řazeni mezi kukačky. Až nejnovější výzkumy pomocí analýzy DNA odhalily, že turakové jsou příbuzní kukaček, papoušků a hoacinů. Jejich nejbližšími příbuznými jsou právě takřka vyhynulí hoacinové. Za zmínku stojí také jejich neobvyklé zbarvení, které je velmi specifické, protože ho tvoří dvě unikátní barviva. Červený turacin, který dominuje na letkách, a zelený turakoverdin, přičemž obě barviva jsou organickými sloučeninami obsahujícími atomy mědi. Z purpurového (tedy červeného) peří jediného ptáka lze získat až osm mikrogramů mědi,“ přibližuje nové přírůstky ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Specifické jsou u turaků také jejich stravovací návyky. „Jsou plodožravými ptáky, takže pro ně musíme zajistit speciální krmení, které může být velké maximálně jeden centimetr krychlový, protože jinak by ho nepozřel. V našich podmínkách mohou jíst například borůvky, jahody, maliny či jablka. Nejvíce rádi mají papayu. Větší ovoce musí být nakrájeno na maximálně jednocentimetrové kousky. Turaci jsou navíc velmi citliví na obsah železa v potravě, protože je ohrožuje nadměrné ukládání železa v tkáních. Pohlaví lze u nich zjistit pouze testem DNA,“ dodává další zajímavosti ředitel zoo Korec.

Turako bělolící pochází z Eritree, Etiopie, Súdánu a Jižního Súdánu, kde obývá vysokohorské oblasti jalovcových a tisových lesů. Bobulovými plody těchto jehličnanů se turakové nejčastěji živí, přijímají ale i jiné plody a v době hnízdění nepohrdnou ani hmyzem. Turako bělolící měří 42 až 43 centimetrů a váží 200 až 315 gramů. Jsou nápadně zeleně a červeně zbarvení díky pigmentům, které jsou mezi ptáky unikátní. Zelené zbarvení většiny ostatních druhů ptáků je způsobeno fyzikálními procesy a ne barvivem jako u turaků.

Turakové mají krátká zakulacená křídla, prodloužená ocasní pera a na hlavě chocholku. Hnízda si staví na stromech, snáší jedno až čtyři vejce, na kterých sedí zhruba tři týdny. Mláďata, která opouští hnízdo po 18 až 19 dnech a jsou schopna létat o dalších šest dnů později, mají husté černé prachové peří. Mohou se dožít až 30 let. Jsou velmi teritoriální a nesnášenliví vůči jiným ptákům.

Turaka bělolícího poprvé vědecky popsal v roce 1835 přírodovědec Wilhelm Peter Eduard Simon Rüppell z Frankfurtu, rodový název zavedl varšavský agronom a entomolog Krzysztof Jan Kluk už v roce 1779.

Foto: Zelené a červené zbarvení turaka bělolícího způsobují specifická barviva obsahující měď: Martin Ondruch
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Studenti obchodní akademie v Pelhřimově uspořádali sbírku lízátek pro nemocné děti
Lízátko sice nevyléčí, ale může vykouzlit úsměv na tváři a zmírnit pachuť v ústech po lécích onkologicky nemocného pacienta. Pomoci v tomto směru se rozhodli studenti čtvrtého ročníku pelhřimovské Obchodní akademie, kteří uspořádali adventní sbírku lízátek pro vážně nemocné děti.
„Letos tak činíme vůbec poprvé,“ uvedla třídní učitelka Renata Tomšů a dodala, jak nápad vznikl: „V rámci školní výuky zakládají studenti takzvané fiktivní firmy. Náplní činnosti jedné z nich je výroba lízátek. Při plánování reklamní kampaně jsme oslovili nadaci Naděje pro Tebe se záměrem pomoci.“

Studenti už teď, bez ohledu na výsledek, ukázali velké sociální cítění a dobrá srdce. Pokud jim chcete v jejich aktivitě pomoci, můžete darovat lízátka i Vy. Donést je můžete na sběrná místa. Nachází se v budově gymnázia, obchodní akademie či Městské knihovny Pelhřimov – oddělení beletrie. Oraganizátoři počítají s tím, že sběrných míst bude přibývat.

Na značce, hodnotě či velikosti darovaných lízátek nezáleží. I když jistá omezení tu jsou. Nevhodná jsou lízátka želatinová a čokoládová. Další podmínkou je, že každé lízátko musí být v samostatném obalu. Pokud půjde o lízátka vitamínová, bude to jen dobře. „Uvidíme, kolik lízátek se nám povede nasbírat. Poputují především do Motola a Fakultní nemocnice v Plzni. Pokud jich bude více, tak i na další místa,“ dodala Renata Tomšů.

Důležitá informace na závěr: lízátka lze na sběrná místa donést až do 20. prosince
- va -



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška věnovaná betlémům v éře socialismu v Telči
Přednášku s titulem Betlém jako součást oslav vánočních svátků v éře státního socialismu v podání Daniely Záveské se bude konat ve středu 4. prosince v 17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
Po roce 1948 se pozice betlémů jako tradiční součásti oslav vánočních svátků zkomplikovala. Betlémy mizely z řady veřejných míst, ze stránek novin, edičních plánů a výstavních síní. Přesto, že by se na první pohled mohlo zdát, že byla tradice po dlouhou dobu utlumena, činnost na poli betlémářství ve sledovaném období neustala a opakovaně se vynořovala v plné síle.

Foto: ilustrační
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava v Malovaném domě nabídne tradiční vánoční dekorace i krounské dřevěné hračky
Vánoční výstava, která bude v galerii Malovaného domu v Třebíči zahájena vernisáží v 17 hodin ve středu 27. listopadu, představí betlémy, výrobky ze slámy a šustí, vánoční dekorace, perníčky, paličkování, drátkování a další tradiční výrobky a techniky.
Návštěvníci budou moci nakouknout do staročeské světnice, uvidí reprodukce obrazů Josefa Lady a soustružené dřevěné hračky z dílny Zdeňka Bukáčka, který je pokračovatelem více než stoleté tradice výroby krounských dřevěných hraček. Workshop se bude konat v sobotu 7. prosince od 14 hodin.

Svoji instalaci zde představí také Základní umělecké škola Třebíč, která se současně postará o kulturní program při slavnostním zahájení.

Výstava bude v Galerii Malovaný dům potrvá do 5. ledna 2025. Galerie je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z dílny ve středních Čechách až do zoo v Táboře. Další zachráněný mýval nalezl nový domov na jihu Čech
Známé české přísloví „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“ by mohl nejnovější přírůstek táborské zoologické zahrady pozměnit na „Tak dlouho se chodí okukovat do dílny, až pastička zaklapne“. Právě jednu dílnu ve středních Čechách si vybrala jako nové útočiště skupina mývalů. Majitel jednoho z nich odchytil a rodina jeho známé ho po domluvě přivezla do táborské zoologické zahrady, která má jako jediná zoo v Česku výjimku z chovu mývalů severních. Tím mu zachránila život.
„Mývala odchytil do sklopce kamarád v dílně, kam mu chodil už od dubna jako mládě. Místní ho chtěli zastřelit. Bylo mi ho ale líto, tak jsem ho vzala domů. Měli jsme ho v kleci a postupně se seznamoval s dalšími zvířecími kamarády, tedy pejsky a kočkami. Chtěla jsem ho ale dát někam, kde mu bude dobře. Na facebooku táborské zoo jsem četla, že se už jednoho odchyceného mývala ujala, tak jsem se na ní obrátila a domluvila se, že poskytne nový domov i našemu mývalovi,“ vysvětluje mývalí zachránkyně Tereza Kettnerová.

„Jsem moc rád, že mezi námi stále žije spousta lidí, kterým není život živého tvora lhostejný. Jen díky citlivému přístupu paní Kettnerové a její rodiny dostal mýval šanci prožít dlouhý a kvalitní život. Moc jí za to děkujeme,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, podle nějž je ochrana ohrožených zvířat hlavním posláním táborské zoo.

Samec mývala, který je aktuálně v karanténě, je čtvrtým jedincem mývala severního, kterého táborská zoo aktuálně chová. V blízké budoucnosti se s mývalem lidé bohužel nikde jinde nesetkají. „Roztomilý a mezi návštěvníky oblíbený mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmí v EU chovat či pěstovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít. Naše zoologická zahrada však získala od ministerstva životního prostředí výjimku, díky které do ní jakožto jediné zoo v Česku půjde mývaly umísťovat i v budoucnosti. Jsme rádi, že naši návštěvníci o tato roztomilá zvířata nepřijdou. Jinde než v Táboře je ale už brzy neuvidí,“ říká ředitel zoo Korec. Kromě mývala má táborská zoo výjimku také pro chov nosála červeného, kterého může jako jediná zoo v Česku a pravděpodobně i v Evropě také rozmnožovat.

Nařízení EU o invazivních druzích považuje Korec za nedomyšlené a dlouhodobě ho kritizuje. „Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená, na což jsem upozorňoval ještě před tím, než vstoupila v platnost. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil. Stejně tak ani nosál červený nedokáže přežít mrazivé teploty, tudíž pro naši přírodu v Česku problém nepředstavuje. Společně s dalšími odborníky jsme volali po tom, aby si seznam invazivních druhů mohl sestavit každý stát sám podle vlastních podmínek, bohužel se to nestalo. Jednotlivé země seznam mohou rozšiřovat, ale už ne z něj nějaký druh vyškrtnout. Neprošla ani plošná výjimka pro zoologické zahrady. Návštěvníci zoo tak přijdou o možnost vidět na vlastní oči mnoho oblíbených druhů zvířat,“ dodává ředitel zoo Korec.

Mýval severní chovaný v ZOO Tábor jako všežravec nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Do vody se za potravou vydává velmi často.

Mýval žije samotářským životem, pouze během říje připadající převážně na zimní měsíce vyhledává jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, což znamená, že se páří postupně s několika samicemi. Naopak samice jsou monogamní a páří se vždy jen s jedním partnerem. Aktivní jsou nejvíce v noci.

Mýval pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. Přední tlapky má téměř tak šikovné jako u opic, jsou schopní otevřít i domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá.

Zoo je od listopadu otevřená pouze o víkendech od 9:00 do 16:00.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Profesionální hasiči z Třeště zachraňují majetek a životy už padesát let
Profesionální hasiči z Třeště na Jihlavsku mají na starost 263 kilometrů čtverečních s dvacítkou měst, městysů a obcí. V jejich hasebním obvodu žije více než 16 tisíc lidí. V loňském roce hasiči překonali pomyslnou hranici a vyjeli k 309 mimořádným událostem. Svou činnost si třešťský sbor připomněl při oslavách významného výročí – 21. listopadu 2024 tomu bylo přesně padesát let, kdy začal poprvé naplňovat své základní poslání - chránit život, zdraví a majetek místních. Uvedl to ředitel vysočinského hasičského záchranného sboru Jiří Němec.
„Hasiče, ať už profesionální nebo dobrovolné, Kraj Vysočina vždy podporoval. Rádi v tom budeme pokračovat i v příštích letech. Jsme jim vděční za jejich práci a neustálé nasazení,“ ocenil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Jiří Pokorný. K jubileu, které v Třešti oslavili jako v pořadí sedmnáctá stanice v Kraji Vysočina, od krajského ředitelství obdrželi kromě praporu se stuhami také sochu sv. Floriána, patrona všech hasičů. Součástí slavnosti bylo také ocenění zasloužilých příslušníků sboru, kteří získali medaili za deset nebo dvacet let práce a za zásluhy. Budoucí generace hasičů a hasiček pak složila slib a věrnost profesi.

„Sbor dobrovolných hasičů vznikl před téměř 150 lety. Samotná zbrojnice se v průběhu let několikrát stěhovala, než našla své místo v ulici Dr. Richtra,“ připomněl část historie starosta města Třešť Vladislav Hynk. Uplynulých padesát let mapuje nově vydaný almanach. Původní hasičské vybavení včetně helem, šavlí nebo věder si mohou lidé prohlédnout do 2. února 2025 na výstavě Zkrocení červeného kohouta v domě J. A. Schumpetera, třešťské pobočce Muzea Vysočiny.



- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Policista v době svého volna zachránil život muži, který náhle upadl do bezvědomí
Policista Jakub (celé jméno vzhledem k jeho služebnímu zařazení nebudeme zveřejňovat) v současné době působí na Speciální jednotce Dukovany, kde se řadí mezi kolegy, kteří mohou být příkladem pro své služebně mladší kolegy. Pravidelně reprezentuje Krajské ředitelství policie kraje Vysočina na srovnávacích závodech zásahových jednotek a aktivně se zapojuje do dalších služebních a sportovních aktivit v rámci celé Policie České republiky. Včera ho ocenil krajský policejní ředitel brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek a za záchranu života mu udělil kázeňskou odměnu a skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti.
Ve volném čase patří mezi Jakubovy velké koníčky rybaření. A právě v době svého volna prokázal, že slova „pomáhat a chránit“ pro něho platí i v době mimo službu. Společně se svými dvěma kamarády poskytl neodkladnou první pomoc muži, který náhle zkolaboval a upadl do bezvědomí. Všechno se odehrálo právě při rybaření na Vranovské přehradě, kde spolu kamarádi trávili na rybách volné dny na konci října. V pátek 25. října ve večerních hodinách se na chatě, kde muži pobývali, náhle zhroutil ze židle na zem jeden ze skupiny kamarádů. Jakub na nic nečekal a přes aplikaci „záchranka“ přivolal na místo zdravotnickou záchrannou službu. Volat musel kvůli kolísajícímu signálu z terasy chaty. Mezitím už ven vyběhli další dva kamarádi s tím, že muž přestal dýchat. Předal proto telefon, kde byl ve spojení s operátorkou záchranky, jednomu z nich a sám začal s poskytováním první pomoci. Muže společně položili na záda, zaklonili mu hlavu a Jakub zkoušel reakci muže na bolestivé podněty, ale ten nereagoval. Proto policista zahájil nepřímou srdeční masáž. Po pár minutách masáže začal lapavě dýchat, ale operátorka dávala pokyn, aby v nepřímé masáži srdce pokračovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Jeden z přítomných mužů vyjel mezitím k hlavní silnici, aby mohl navést co nejrychleji posádku záchranky na místo k chatě. Jakub prováděl nepřímou masáž srdce dlouhé minuty až do doby, kdy si muže převzala posádka záchranářů.

Zasahující lékař ocenil postup zachránců a uvedl, že rychlá a dobře poskytnutá první pomoc byla pro záchranu života muže zcela zásadní. Pacienta převezli z místa do zdravotnického zařízení v Brně. Velmi dojemné a upřímné poděkování adresovala krajskému policejnímu řediteli manželka zachráněného muže. „Chtěla bych touto cestou vyjádřit velké poděkování za záchranu života mého manžela, otce dvou dětí. Když u něho náhle došlo k zástavě srdce a dechu, díky profesionální první pomoci a koordinaci celé situace nedošlo k tragédii. Manžel byl převezen na koronární jednotku, kde mi ošetřující lékař sdělil, že nebýt takové perfektní první pomoci, tak manžel zemřel. Se zachránci mého manžela jsme dlouholetí přátelé a o to více byla tato situace pro všechny zúčastněné stresující,“ uvedla žena v dopise s tím, pokud to bude možné, aby tento skutek byl náležitě oceněn a vyzdvihnut, protože nabyté zkušenosti byly perfektně využity v praxi.

„S policisty, kteří se dokážou v krizové situaci správně zachovat a neváhají pomoci v případě, kdy někdo jejich pomoc potřebuje, se vždy velmi rád osobně potkávám a vyslechnu jejich příběhy. Vždy se jedná o velmi silné příběhy, za které si kolegů velmi vážím,“ doplnil brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek, krajský policejní ředitel s tím, že tito kolegové dělají čest nejen krajskému ředitelství, ale celé Policii České republiky.

Foto: Vranovská přehrada
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   13. 12. 2024

• Přijďte si zazpívat třebíčské koledy před Vánoci naživo, zve Musica animata
• Betlémská cesta v Měříně na Žďársku představuje na čtyřicet betlémů, v nedalekém Otíně je pohyblivý
• Vyšel nový sborník Havlíčkobrodska, věnován je Janu Žižkovi

Čtvrtek   12. 12. 2024

• Pozor na falešné bankéře Buďte obezřetní
• V Jihlavě narůstá počet černých skládek
• Vánoce s vůní medu a koncertem skupiny Listověj v Balinách
• Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete

Středa   11. 12. 2024

• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Úterý   10. 12. 2024

• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání

Sobota   7. 12. 2024

• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou

Pátek   6. 12. 2024

• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný

Čtvrtek   5. 12. 2024

• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025

Středa   4. 12. 2024

• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení

Úterý   3. 12. 2024

• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly

Pondělí   2. 12. 2024

• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže

Neděle   1. 12. 2024