Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 3.3 2025


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

3. březen 1884 - zrušení jízdy ve stoje ve vlacích na jihlavsko – vídeňské dráze
Když byla v lednu roku 1871 uvedena do provozu Severozápadní dráha, obyvatelům Jihlavy, Německého Brodu i Třebíče se náhle otevřel svět.
Movitější cestující si přitom mohli dokonce užívat jízdy v soukromí svého kupé na červeném plyši první třídy. Většina pasažerů nové dráhy však využívala spíše kožená sedadla třídy druhé, popřípadě dřevěných lavic ve vagonech třetí třídy. Málokdo však tuší, že v té době na jihlavsko-vídeňské dráze existovala i čtvrtá třída, v níž ovšem nebyla sedadla.

Cestující v těchto vagonech museli po celou jízdu pouze stát!

Jenže cesta z Jihlavy do Brodu touto čtvrtou třídou stála v roce 1871 pouhých 30 krejcarů, zatímco například ve třídě druhé musel cestující za stejnou cestu zaplatit již krejcarů 82.

Ale i přes svoji láci se jízda ve stoje dlouho neudržela. Zájem cestujících o čtvrtou třídu klesal, až nakonec byla před 136 lety tato kuriosita na jihlavsko-vídeňské dráze zrušena.

Naposledy se zde mohli cestující svézt ve stoje čtvrtou třídou dne 3. března roku 1884.

(Obrázek: Nádraží Severozápadní dráhy v Jihlavě v 80. letech 19. století, sbírka Petr Šána)
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Burza knih, amnestie pro zapomětlivé čtenáře či autorské čtení. Je březen, měsíc knihy
Březen jako Měsíc knihy se slaví od roku 1955. I přes původně ideologické zaměření býval po dlouhá desetiletí vždy věnován knihám a čtení. Je to tedy naše nejstarší kampaň k podpoře četby a čtenářství. Na přelomu tisíciletí se knihovny připojily ke kampani Březen – měsíc internetu a po několikaleté přestávce proběhl první Březen – měsíc čtenářů. Od té doby tuto kampaň vyhlašuje – Svaz knihovníků a informačních pracovníků pravidelně, letos již pošestnácté.
Knihy a čtení jsou krásná záležitost, provází nás po celý život a můžeme ji sdílet se svými nejbližšími. Knihovny nabízí celoročně širokou škálu aktivit a služeb pro čtenáře všech věkových kategorií, pro děti nejmenší i pro čtenáře ve věku seniorském. Březen – měsíc čtenářů bohatou nabídku aktivit ještě více přibližuje, přináší navíc i akce jedinečné, které v průběhu roku obvykle dostupné nejsou. Čtenáři a návštěvníci Krajské knihovny Vysočiny se mohou těšit na tvořivé dílničky pro děti, přednášky, výstavu, soutěže, burzu knih a další.

Již tradičně se v březnu vyhlašuje Čtenář roku. V letošním, již patnáctém ročníku hledáme největšího čtenáře, tedy čtenáře, který má největší počet výpůjček za uplynulý rok.

V týdnu od 24. do 28. března proběhne Burza vyřazených knih. Ve stejném týdnu, ve čtvrtek 26. března, vyhlašujeme Amnestii pro zapomnětlivé čtenáře, využít ji mohou všichni, kdo mají upomínku na půjčené dokumenty, při jejich řádném vrácení bude poplatek z prodlevy prominut.

Děti se v rámci Března – měsíce čtenářů mohou těšit na tvořivá odpoledne Mozaika ve dnech 3. a 20. března. Připraven je také testík Zimní tradinář věnovaný událostem a zvyklostem zimních měsíců, kreativní soutěž pro malé tvořivce o nejhezčí slepičku, kroužek Moderní technologie (14. a 21. března), který děti provádí světem nejnovějších aplikací.

Stejně jako vloni jsme pro čtenáře připravili Čtenářskou výzvu, která je určena každému, kdo má zájem číst a objevovat nové knihy. V letošním roce si připomínáme 120 let od úmrtí Julese Verna a 10 let od smrti Terryho Pratcheta, výzva se tedy nese v duchu žánrů sci-fi a fantasy. Čtenáři si z každého tématu mohou vybrat jeden titul (je čistě na nich, zdali si pro čtení vyberou knihu tištěnou, audioknihu či e-knihu). V souvislosti s výše uvedeným výročím se mohou čtenáři těšit na přednášku Jiřího Walkera Procházky Jules Verne – Vynálezy budoucnosti a jejich ozvěna v české kultuře.

V pondělí 10. března proběhne další setkání všech, kteří rádi čtou a chtějí přečtené probrat s ostatními, a to v rámci Čtenářského klubu, kdy si budeme povídat o knihách Roberta Fulghuma. Jedna z nejčtenějších současných spisovatelek Kateřina Tučková představí svou oceňovanou knihu Bílá Voda na autorském čtení.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 4. 2025

• Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny
• Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře
• Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky

Úterý   15. 4. 2025