Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.3 2025


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Do bioodpadu nepatří potraviny ani psí exkrementy
Hnědé kontejnery a popelnice primárně slouží na bioodpad z domácností. Kořeny, velké větve nebo velké množství trávy je potřeba odvézt například na kompostárnu v Jihlavě - Henčově.
Zkusili jste někdy třeba jen týden poctivě třídit veškerý odpad, který vám doma vznikne? Možná byste byli překvapeni, jak malá hromádka by za sedm dní skončila v komunálu. Zjistíte totiž, že většinu odpadu tvoří papíry, plasty, kovy, sklo nebo bioodpad. „Jako město máme zákonnou povinnost vytřídit až 60 procent odpadu. Děláme proto vše, abychom k třídění obyvatele motivovali a zároveň jim ho usnadnili,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Přestože třídit odpad a odkládat ho tam, kam patří, je zákonnou povinností, stejně jako třeba jezdit v obci 50 km/hod, nechce jít město cestou represe, tedy pokut za to, že se v popelnicích najde to, co tam nepatří. „Snažíme se raději o pozitivní motivaci a vytvoření systému tak, aby pro nás byl ekonomicky udržitelný, ale současně pohodlný pro lidi. Vytváříme kontejnerová stání v docházkových vzdálenostech, frekvence svozu nastavujeme tak, aby byl efektivní, nabízíme možnost odevzdat odpad na třech sběrných dvorech. No a pro ty, kdo se chtějí chovat zodpovědně, nabízíme možnost ušetřit část poplatku prostřednictvím zapojení do Programu zodpovědného nakládání s odpady. Za nejdůležitější ale považujeme osvětu, protože právě u odpadů záleží na chování každého z nás. Proto máme všechny informace pohromadě na stránkách jihlava.cz/odpady a pokud zde nenajdete odpověď, můžete zavolat nebo za námi přijít,“ upozornila Katarína Ruschková.

Jedním z cílů Jihlavy je z komunálu vytřídit co nejvíce biologicky rozložitelného odpadu, který sváží pracovníci Služeb města Jihlavy na kompostárnu do Henčova. „Mezi takový odpad patří především rostlinné zbytky zeleniny a ovoce, ohryzky, skořápky od oříšků, v menší míře i skořápky z vajec nebo například logr či použité papírové ubrousky,“ vyjmenovala Katarína Ruschková.

Je potřeba si ale uvědomit, že ne všechen bioodpad můžeme do hnědého kontejneru nebo popelnice vyhodit. „Například kořeny, velké větve nebo velké množství trávy je potřeba odvézt přímo na kompostárnu nebo si nechat přistavit velkoobjemový kontejner, který vám pracovníci Služeb města Jihlavy přivezou i odvezou a město ukládku uhradí. Předejdete tím například poškození kontejnerů nebo popelnic,“ doplnila.

Hnědé kontejnery a popelnice primárně slouží na bioodpad, který pochází z domácností. Mezi něj ovšem nepatří již tepelně zpracované potraviny. „Zpracování takzvaného gastroodpadu totiž prochází mnohem složitějším procesem. Když někdo do hnědé popelnice vyhodí například vařené těstoviny, pečivo nebo zbytky večeře, znehodnotí nám to celý obsah nádoby a místo v kompostárně pak jinak kvalitní bioodpad skončí na skládce,“ vysvětlila Katarína Ruschková.

Pozor také na igelitové obaly. Bohužel se stává, že lidé často nashromážděný bioodpad nosí do hnědých kontejnerů v igelitových pytlích. Bioodpad z kontejnerů se již nedotřiďuje a vozí se přímo na kompostárnu. „Přitom ho stačí vysypat a pytel vyhodit do vedlejší žluté popelnice. Dobré nejsou ani sáčky, na kterých je napsané, že se rozkládají. Jejich rozklad totiž není tak rychlý, jak by bylo potřeba. Na shromažďování bioodpadu je vhodné si pořídit nějakou nádobu s víkem, např. plastový kyblík, který lze používat opakovaně,“ uvedla.

Do bioodpadu nepatří ani věci živočišného původu, ať už se jedná o kosti nebo například psí exkrementy. „Pejskaři proto musí využívat odpadkové koše nebo je házet do komunálního odpadu,“ dodala Katarína Ruschková.

Náklady na odpadové hospodářství se v loňském roce vyšplhaly v Jihlavě na 55 milionů korun. „Jihlava se systému odpadového hospodářství dlouhodobě věnuje. V roce 2024 jsme byli prvním městem v České republice nad 50 000 obyvatel, kterému se podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu pod 150 kg na obyvatele za rok. Máme vytvořen velmi dobrý systém sběru odpadu, nabízíme spoustu možností, kam jej odevzdat. Nicméně pořád platí, že nejlepší a nejlacinější je ten odpad, který vůbec nevznikne,“ uvedl náměstek primátora Richard Šedivý.
Lucie MAXOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Žena, která nehodu zřejmě způsobila, se na místo vrátila pěšky a uklidila plasty. Policisté hledají svědky
Policisté z Pelhřimova provádějí šetření dopravní nehody a v této souvislosti se obracejí s prosbou o pomoc na případné svědky. Nehoda se stala v sobotu 22. února v průběhu dne v Humpolci na místní komunikaci na ulici Příční.
Dosud nezjištěný řidič nebo řidička s dosud nezjištěným vozidlem zde poškodil zaparkovaný osobní automobil Škoda Superb. Viník z místa nehody ujel, aniž by na sebe na místě zanechal majiteli poškozeného auta nějaký kontakt nebo dopravní nehodu oznámil Policii České republiky. Policisté ve věci nehody prováděli šetření a na základě prověrky kamerového systému zjistili, že dopravní nehodu mohla způsobit žena na pořízené fotografii nebo tato žena může vědět, kdo nehodu způsobil. Z podrobného prověření kamerového záznamu totiž vyplývá, že k nehodě došlo zhruba kolem poledne. Kolem půl jedné - tedy po půl hodině po nehodě - se neznámá žena na místo vrátila pěšky, kolem poškozeného vozidla sesbírala plasty ze svého vozidla a odešla s nimi pryč.

Policisté se pro objasnění okolností této dopravní nehody proto obracejí na případné svědky, kteří by měli poznatky k vozidlu, které nehodu způsobilo, nebo znají ženu na fotografii, aby kontaktovali linku 158. Obracíme se touto cestou přímo na ženu, která je zachycena na záznamu z kamerového systému, aby se sama přihlásila policistům na lince 158 nebo přímo kontaktovala policisty na dopravním inspektorátu v Pelhřimově – telefon - 974 274 250.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 4. 2025

• Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny
• Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře
• Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky

Úterý   15. 4. 2025