Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 18.3 2025


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Respiračních onemocnění na Jihlavsku přibylo, přesto nemocnice zrušila plošný zákaz návštěv
Plošný zákaz návštěv v nemocnici v Jihlavě v úterý 18. března skončil. Vedení nemocnice nadále prosí návštěvy o nošení ochranných pomůcek. Přesto na Jihlavsku počet akutních respiračních onemocnění v uplynulém týdnu stoupl na 1 960 na 100 tisíc obyvatel.
"Hygienici na Vysočině evidují v regionu 1 861 nově hlášených případů akutních respiračních infekcí na 100 tisíc obyvatel. Došlo k mírnému nárůstu celkové nemocnosti o 15 procent", informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Jihlava Jana Böhmová. Nejvíce nových případů je hlášeno na Žďársku - 2 680 na 100 tisíc obyvatel a Jihlavsku - 1 960. Méně pak je nových pacientů na Havlíčkobrodsku - 1 786 a na Pelhřimovsku - 1 674. Na Třebíčsku je hlášeno 1 015 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Dominantními původci onemocnění zůstávají nadále viry chřipky typu A i typu B.

„Došlo k mírnému nárůstu celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí o 15 %. Pacientů přibylo ve všech věkových kategoriích, jen mezi mladými lidmi ve věku 15 až 24 let evidujeme pokles,“ informuje MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického KHSV. A připomíná: „Skončily jarní prázdniny a lidé se vrátili do pracovních i školních kolektivů. Je proto důležité myslet na prevenci a dodržováním základních pravidel respirační hygieny bránit dalšímu šíření infekce.“
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Pojďte bránit Jihlavu před zlověstnými rytíři aneb Kapří den
V Jihlavě se už tuto sobotu 22. března uskuteční tradiční Kapří den, díky kterému se přeneseme zpět do roku 1402, kdy město přepadli loupeživí rytíři.
Pojďte se s námi vrátit do minulosti. Už tuto sobotu se společně přeneseme do roku 1402, kdy Jihlavu přepadli loupeživí rytíři. Tehdy město odolalo. Stane se tak i letos? Dozvíte se na tradičním Kapřím dni.

Scénky připomínající historické události v podání Divadla TEJP proběhnou ve 13.00 a ve 14.45 v prostorách u Brány Matky Boží. Šermířské umění předvede skupina historického šermu Vyděděnci, středověké melodie zahrají Krless a divadlo pro malé i velké zahraje Víťa Marčík.

‍Program Kapřího dne:

13.00 – 18.00 – Velká hra o Jihlavu

13.00 – 13.15 – divadelní scénka Divadla TEJP k přepadení Jihlavy u Brány Matky Boží

14.00 – Divadlo Víti Marčíka

14.45 – 15.00 – divadelní scénka Divadla TEJP k přepadení Jihlavy u Brány Matky Boží

15.00 – šermířské vystoupení Vyděděnci

16.00 – středověká kapela Krless

17.00 – šermířské vystoupení Vyděděnci

I letos proběhne Velká hra o Jihlavu. Potrvá celé odpoledne až do 18.00 hodin. Navíc se všichni soutěžící mohou zapojit do slosování o ceny. První proběhne ve dvě odpoledne, další pak vždy každou hodinu.

Pro zájemce jsou připraveny také komentované prohlídky Minoritskými zahradami, kudy rytíři v roce 1402 vnikli do města. Tyto prohlídky proběhnou ve 13.30, 14.30 a 15.30.
Hana MARHANOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice Jihlava se stává centrem pro resekce karcinomu rekta
V České republice probíhá program ve smyslu centralizace pacientů s diagnózami, které si vyžadují vysoce specializovanou péči, mezi takové diagnózy patří i karcinom rekta. Jihlavská nemocnice byla oficiálně zařazena mezi 25 certifikovaných zdravotnických center v České republice, která se specializují na resekce karcinomu rekta. Aby se zdravotnické pracoviště mohlo stát takovým centrem, musí splňovat podmínky, a to ve smyslu technického vybavení, personálního vybavení a dostatečného počtu pacientů s touto diagnózou. Tento program vznikl na základě rozsáhlých mezinárodních dat, je významným krokem vpřed v poskytování vysoce kvalitní a specializované péče pacientům s tímto závažným onemocněním. Cílem vzniku center je, aby byli pacienti směřováni na specializovaná pracoviště, kde jim bude nabídnuta nejvyšší možná péče. V Jihlavě je specializované pracoviště jediné na Vysočině.
Karcinom rekta neboli zhoubný nádor konečníku, patří mezi nejčastější typy maligních onemocnění v České republice. Včasná diagnóza a následná operace jsou klíčové pro úspěšnou léčbu. Přístup k tomuto onemocnění je komplexní a multioborový, na diagnostice i léčbě se účastní onkologové, gastroenterologové a onkochirurgové, koloproktologové, v rámci onkologického centra, kterým Nemocnice Jihlava také je. Cílem a úkolem chirurga je kompletní odstranění nádoru a příslušných uzlin, a pokud je to možné, se zachováním kontinuity střevní, tedy bez vývodu.

Zařazením Nemocnice Jihlava do tohoto prestižního programu budou mít pacienti z Vysočiny a okolí přístup k moderním léčebným metodám a odborné péči v oblasti chirurgických zákroků na rektu: „Jako centrum musíme splňovat podmínky ve smyslu personálního vybavení, lékaře se specializovanou způsobilostí v oboru onkochirurgie a koloproktologie. Dále je nutné splňovat podmínky ve smyslu přístrojového a technického vybavení, jak pro diagnostiku tak pro samotný chirurgický výkon. V Jihlavě máme k dispozici robotický systém, tedy k operaci systém nejvyspělejší. Máme již dvouletou zkušenost v robotických výkonech a ukazuje se, že výsledky těchto operací jsou skvělé,“ popisuje chirurg Radovan Čech, který spolu s kolegy pomůže zhruba třiceti pacientům ročně s touto diagnózou.

Velmi nápomocný je chirurgům robotický systém Da Vinci, který využívají více než dva roky. Robotická technologie řeší složité a náročné operace z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu, je velmi precizní. Studie srovnávající všechny typy operací, od otevřených přes laparoskopické až po roboticky asistované, prokazují výhody robotického přístupu v řadě operací, proto jsou vyhledávané. Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé.

„Co se týká konkrétně karcinomu rekta, je robotický sytém velkou výhodou, snižuje pravděpodobnost provedení střevního vývodu, díky tomu, že je možná preparace nádoru rekta i když je velmi nízko uložen, a svojí precizností umožňuje kompletní odstranění příslušných uzlin, což významně snižuje pravděpodobnost recidivy onemocnění. Dále systém snižuje pravděpodobnost perioperačních komplikací, včetně krvácení a pooperačních komplikací ve smyslu poruch hojení“ vysvětluje Radovan Čech s tím, že všichni tito pacienti jsou směřování právě k robotické operativě.

Chirurgická základna robotického systému Da Vinci má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360 ti stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat. Přístroj vyšel na 65 milionů korun.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“
Denně 11 vloupání s průměrnou škodou přes 63 tisíc. Ani v loňském roce zloději nezaháleli. A ačkoliv škody na majetku meziročně klesly, objasněnost se stále drží nízko a v některých krajích mohou majitelé na dopadení pachatele rovnou spíše zapomenout. Kde byli zloději nejaktivnější a kde se naopak krade nejméně?
V celé ČR škody způsobené vloupáním vloni přesáhly 270 milionů, s průměrem 63 tisíc na jedno vloupání. Ve srovnání s předchozím rokem lze vidět pokles v počtu krádeží i způsobené škodě na majetku, který mimo jiné ukazuje, že povědomí Čechů o domácím zabezpečení se v posledních letech zlepšuje. Potvrzuje to i Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz: „Češi se učí o svůj majetek starat. Zatímco ještě před deseti lety končilo u většiny domácností zabezpečení s obyčejným zámkem ve dveřích, dnes se zákazníci orientují v bezpečnostních třídách a stále častěji sází i na kombinaci mechanické ochrany s elektronikou.“

Zloději v loňském roce nejčastěji mířili do rodinných domů, kde napáchali škody přesahující 164 milionů. Naopak byty se dostaly z pohledu „návštěvnosti“ až na třetí pozici za chaty a chalupy. S rostoucí úrovní zabezpečení se totiž právě byty stávají pro zloděje největším oříškem a raději tak volí snadněji přístupné objekty.

„Zabezpečení v bytových domech se zlepšuje – často ho podporuje i kamerový systém, elektronika, a vchodové dveře jistí kvalitní zámky nebo vstupní karty. Pro zloděje tak není jednoduchý už samotný vstup do budovy. Oproti tomu majitelé rodinných domů stále ještě někdy podceňují zabezpečení všech přístupových cest a zloděj se často dostane dovnitř sklepním okénkem, balkonem nebo garáží, kde na kvalitní zámek řada lidí zapomíná,“ dodává Petr Neuvirt z Tokoz.“

Nejvíc se krade ve středních Čechách

Počet vloupání se odvíjí i od nejvíce osídlených krajů. Na špici se tak vloni opět ocitla Praha (731) a Středočeský kraj (694), naopak na chvostu jsou Pardubický (89) a Zlínský kraj (95). Zatímco celorepublikově počet vloupání klesl, některé kraje si oproti loňsku naopak pohoršily – kromě Pardubického byli zloději meziročně aktivnější také na Vysočině, v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Rekreační objekty lákají

Už od dob covidu, kdy si řada lidí vytvořila na chatě druhý domov, se zloději naučili si právě rekreační objekty vybírat jako vhodný cíl. Důvodem je odlehlost chalup i horší zabezpečení, které v drtivé většině případů neodpovídá ceně majetku uvnitř. „Základní zabezpečovací poučka říká, že do zabezpečení je vhodné investovat přibližně 3-5 % hodnoty chráněného majetku. Pokud odhadneme přibližnou cenu věcí na chalupě, elektroniky, sportovní výbavy, zahradních potřeb a podobně, bez problémů se dostaneme na statisícové částky. Každý si pak může spočítat, že vložit pár tisíc do kvalitních zámků s bezpečnostní certifikací minimálně ve III. třídě a petlice či závora s visacím zámkem se rozhodně vyplatí,“ dodává Neuvirt.

Nejčastěji zloději vloni mířili do Středočeského kraje, kde lidé stále častěji využívají chaty k trvalému bydlení a tomu odpovídá i jejich vybavenost. Lákal i Ústecký a Liberecký kraj, které jsou turisticky oblíbenou lokalitou.

Objasněnost je v některých krajích mizivá

Co se v průběhu let příliš nelepší, je objasněnost vloupání. Najít pachatele se tak podaří přibližně u každého čtvrtého skutku, ovšem tento podíl se výrazně liší napříč kraji. Zatímco
v Ústeckém a Pardubickém kraji přesahuje 40 %, obyvatelé Prahy se musí připravit na to, že se pachatele podaří najít jen u každého desátého vloupání. Hůře je na tom i Středočeský kraj, který se i vzhledem k vysokému počtu registrovaných vloupání může „pochlubit“ pouze 18% úspěšností dopadení viníka.

Martin THOŘ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 4. 2025

• Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny
• Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře
• Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky

Úterý   15. 4. 2025