Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Den památky obětí holocaustu

Sedmadvacátý leden je dnem památky obětí holocaustu. Na mnoha místech po celé republice budou pořádány pietní akty. V Jihlavě v obřadní síni židovského hřbitova bude otevřena malá výstavka nazvaná Poslední domovy. Letos bude věnována málo známé a dosud nepublikované části holocaustu v Jihlavě, kdy 24 zdejších Židů bylo násilně vystěhováno z Jihlavy do Žďáru nad Sázavou, kde potom přežívali v neutěšených podmínkách až do poloviny května roku 1942, kdy zvláštním vlakem byli dopraveni do sběrného střediska v Třebíči. Tady byla soustředěna většina Židů z celého tehdejšího Oberlandratu Iglau. Celkem 1.370 osob, od dětí až po přestárlé, bylo potom ve dvou transportech 18. a 22. května 1942, označených Av a Aw, dopraveno do Terezína. Po válce se jich z koncentračních táborů navrátilo pouhých 60. Z těch, co jim byl posledním domovem Žďár nad Sázavou se do Jihlavy nevrátil žádný. Stejně tragický byl návrat žďárských Židů. Z 52 osob se pouze jediná navrátila s podlomeným zdravím domů...
Výstavka předkládá návštěvníkům obrázky žďárských domů, kde byli Židé ubytováni od závěru roku 1941 až do transportu do Třebíče v polovině května 1942. Předkládá několik unikátních fotografií těch, co zahynuli v koncentračních táborech a věznicích, stejně tak vzácných vzpomínek několika žďárských občanů, kteří za protektorátu žili v jejich blízkosti a byli při tom, když se Židé loučili se svými domovy a městem, kde se narodili, žili a podnikali.
Jihlavští Židé jsou zastoupeni jen útržky z archivních dokumentů, především domovních listů a soupisů živností. Jedinečností jsou nedávno objevené dvě fotografie rodiny Böhmových, kterým předcházela už dříve v tisku publikovaná fotografie Heleny Böhmové od žďárského fotografa Viléma Frendla. Z této čtyřčlenné rodiny ubytované ve Žďáře v domě čp. 464 nikdo holocaust nepřežil.
Doposud se podařilo zdokumentovat celkem 1.339 jihlavských obětí holocaustu, rodáků z Jihlavy, domovsky příslušných do Jihlavy a těch, co do Jihlavy uprchli před řáděním nacistů v Sudetech, Rakousku a Německu. Většina z nich zahynula. Jména všech jsou vypsána dětskou rukou na jedné ze stěn obřadní síně jihlavského židovského hřbitova.
Zahájení výstavky se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna v 10.30 hodin v již zmíněné obřadní síni na židovském hřbitově v Jihlavě.
Další pietní akt se uskuteční u pamětní desky věnované obětem II. světové války z řad studentů českého gymnasia v Jihlavě a to ve vstupní síni gymnasia ve 13 hodin odpoledne.

Ladislav VILÍMEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)