Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Absolventi zdravotnických oborů VŠPJ nacházejí uplatnění také v zahraničí

V úterý 30. září 2014 navštívil Vysokou školu polytechnickou Jihlava Rudolf Lerch, absolvent, který po ukončení studia na VŠPJ neváhal a vydal se za prací do zahraničí. Jak se mu tam líbí a jaké překážky musel překonat? Na to jsme se zeptali vedoucí katedry zdravotnických studií doktorky Vlasty Dvořákové.V úterý 30. září 2014 navštívil Vysokou školu polytechnickou Jihlava Rudolf Lerch, absolvent, který po ukončení studia na VŠPJ neváhal a vydal se za prací do zahraničí. Jak se mu tam líbí a jaké překážky musel překonat? Na to jsme se zeptali vedoucí katedry zdravotnických studií doktorky Vlasty Dvořákové.
„Náš absolvent oboru Všeobecná sestra Rudolf Lerch využil příležitosti pracovat v Berlíně a po úspěšném zakončení studia na VŠPJ nastoupil do Pflegewerk Senioren Centrum gGmbH. V tomto zařízení, ve kterém probíhají také odborné praxe studentů VŠPJ, pracuje již půl roku a má v plánu zde zůstat natrvalo. Práce ho naplňuje, oceňuje zde důstojnou péči o seniory a výbornou spolupráci s vedením centra,“ říká vedoucí katedry zdravotnických studií. „Jak se nám pan Lerch svěřil, první dny v zaměstnání nebyly úplně jednoduché. Zpočátku byla překážkou jazyková bariéra, která ztěžovala také vyřízení potřebných dokumentů pro práci v zahraničí. Tu ale úspěšně překonal a po zajištění potřebných dokumentů umožňujících vykonávání profese všeobecné sestry v Německu se začal věnovat práci, která ho opravdu baví,“ doplnila doktorka Vlasta Dvořáková.

V současné době Rudolf Lerch také úzce spolupracuje s katedrou zdravotnických studií VŠPJ a stal se velkou oporou pro studenty, kteří se rozhodli vykonávat svojí odbornou praxi v Berlíně. Navíc je příběh pana Lercha inspirací pro absolventy tohoto oboru i v tom, že české sestry jsou německými poskytovateli ošetřovatelské péče stále vyhledávány. Dle doktorky Vlasty Dvořákové je však v současné době stále méně studentů, kteří by na střední škole studovali německý jazyk. „Ve velké převaze jsou u nás studenti, kteří si vybírají pro své studium anglický jazyk, což je pochopitelné, ale vstup na německý trh práce je poté o to těžší,“ uzavírá rozhovor vedoucí katedry zdravotnických studií doktorka Vlasta Dvořáková.

Z téměř 3000 studentů se studiu zdravotnických oborů Všeobecná sestra a Porodní asistentka věnuje 416 studentů v prezenční, u oboru Všeobecná sestra také v kombinované, formě studia.

Petra KOPICOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)