Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Pelhřimově vystaví zajímavé formy na velikonoční beránky

Víte, že velikonoční beránci se nemusí jen péct? Že je můžete tvarovat z marcipánu, čokolády perníku nebo piškotu, z másla i sýru ? Že tradici beránků nedržíme jen v Čechách, ale nalezneme ji též v Německu, Polsku, Belgii, Francii, Rakousku a Itálii? Že formy na beránky mohou být keramické, kameninové, litinové, plechové, hliníkové, silikonové a dokonce i sádrové? A že ty nejstarší dřevěné pocházejí z období kolem roku 1800?
Majitelka největší české sbírky forem na beránky Jaroslava Holinová představí některé unikátní kousky v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit na velikonoční výstavce, která bude otevřena od 22. března v expozici Zlaté české ručičky.
Při původní evidenci rekordu zaznamenali komisaři z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit tyto údaje, které budou nyní aktualizovány a rozšířeny o formy z dalších materiálů (desítky dalších kusů) :

Největší sbírka keramických a kameninových forem na velikonoční beránky
Jaroslava Holinová z Libiše vlastní sbírku 300 keramických a kameninových forem na pečení beránka, tradičního velikonočního sladkého pokrmu. Všechny formy ve sbírce jsou funkční, původem z různých koutů České republiky a Evropy. Nejstarší kus ve sbírce pochází z období kolem roku 1800. Sběratelka vlastní také formy na beránky z jiných materiálů – plechové, litinové, hliníkové, silikonové, nepečící dřevěné a sádrové, nejvíce si však cení tradičních kameninových.

Miroslav Marek

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)