Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Příběhy vojáků z Velké války

František Bukovský, Josef Forst, Karel Havelka, Jan Hink, Alois Kessler, František Pachta, Rudolf Toman a František Závodský. Osm mužů, kteří bojovali v první světové válce. Osm osudů, osm životů, do kterých zasáhla Velká válka.
Prošli ruskou a italskou frontou, někteří z nich se nevrátili, jiní přežili, ale utrpěli zranění. Válka každého z nich poznamenala. Zasáhla i do životů jejich manželek a dětí. Dvě z uvedených jmen najdeme i na pomníku obětem první světové války. Na pomníku jsou to pouze jména. Ale za nimi byly dva skutečné životy, které se nám díky shromážděnému materiálu poodhalily. Těch zbývajících šest vojáků mělo jen trochu víc štěstí a jejich jména se proto na pomník nedostala.
Válečnou zkušenost si však nesli s sebou až do konce života. Válka se na nich podepsala, ať v podobě různých tělesných neduhů či ranami na duši. Byl to silný zážitek, na který se při různých rodinných setkáních vždycky vzpomínalo. Chlapi, co válkou prošli, o ní často mluvili. Jen si vzpomeňte, jak často váš děda o válce vyprávěl.
V letošním roce si připomínáme konec prvního velkého válečného konfliktu novodobých dějin. Naplánovali jsme proto výstavu, která válku přiblíží prostřednictvím konkrétních osudů lidí, kteří touto zkušeností prošli. V muzeu se sešel materiál, který nám lidé přinesli po výzvě uveřejněné v Našem městě, a o své vzpomínky se podělili i členové Muzejního spolku. Výsledkem je výstava Příběhy vojáků z Velké války, která mapuje osudy zmíněných osmi lidí.
Výstavu zahájíme 9. května v 17 hodin přednáškou Radima Kapavíka, předsedy spolku Signum belli 1914. Spolek si klade za cíl zpracovávat osudy českých vojáků za Velké války a přispívat k udržování památek na toto období. Radim Kapavík se ve své přednášce zaměří na téma, jak pátrat po svých předcích a kde najít informace o tom, na které frontě bojovali, kde padli či byli zraněni.
Přednáška je veřejnosti přístupná, bude v prostorách muzea v prvním poschodí Schumpeterova domu (kapacita muzea je omezena) a vstup na ní je volný. Výstava potrvá do 30. září.

Milina MATULOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)