Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Sázení slunečnic upozorní na roztroušenou sklerózu

Sázení žlutých slunečnic v úterý 5. června v Jihlavě upozorní na potíže pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Nemocí, která postihuje nejčastěji mladé ženy, na Vysočině trpí okolo 1000 lidí. Onemocnění přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže, včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života. Právě optimistický květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů. Dobrá psychika je v jejich léčbě stěžejní.
Osvětová akce Rozsviťme Českou republiku se koná v 10 městech ČR a je spojená se Světovým dnem RS, který letos připadl na 30. května. V Jihlavě budou slunečnice sázet pacienti, jejich blízcí, podporovatelé i lékaři. „Sejdeme se 5. června v 10 hodin v parku za radnicí. Akce je přístupná veřejnosti,“ uvádí Jitka Večeřová z pořádající Unie ROSKA Jihlava.

Data shromažďovaná o nemoci bohužel ukazují, že procento zachycených případů v populaci roste. Současná medicína nedokáže nemoc vyléčit, dovede však účinně tlumit záněty, které poškození nervových buněk způsobují. I kvůli tomu je důležitá včasná diagnostika.

„Z množství klinických studií víme, že z dříve zahájené léčby profituje pacient, který má méně relapsů, tedy období zhoršení nemoci, a nižší riziko rozvoje invalidity,“ upřesnil MUDr. Radek Ampapa, který se léčbou RS zabývá v jihlavské nemocnici. Podle něj se v posledních deseti letech péče natolik zlepšila, že se daří diagnózu u většiny pacientů určit včas. „Do RS centra přichází převážně pacienti po první atace RS, u kterých v minulosti nenacházíme příznaky, které byly opomenuty a mohly souviset s RS,“ dodává MUDr. Ampapa.

Důležitou součástí léčby RS jsou také fyzioterapie a psychoterapie, protože pacienti někdy trpívají depresemi. V jihlavské nemocnici se proto podle MUDr. Ampapy budou nyní snažit o posílení té složky péče, o kterou se starají právě psycholog a fyzioterapeut. Pacienti upozorňují, že dnes není rehabilitace hrazená ze zdravotního pojištění v takovém rozsahu, jak by nemocní potřebovali.

Pomoc tam, kde končí možnosti zdravotního systému, nabízí proto už 18 let Nadační fond IMPULS. Za dobu své existence poskytl více než 33 milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu. „O nemoci stále panují nejrůznější mýty, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Bohužel si tak ničí vlastní zdraví,“ podotkla předsedkyně Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová. Akce jako Rozsviťme ČR mají podle ní zvýšit povědomí o nemoci. Mají také ukázat, že i s takto vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život.

Práce fondu se neobejde bez finanční podpory firem ani soukromých osob. Příspěvek lze zaslat na účet číslo 19-2833670227/0100. Je také možné využít některou z variant jednorázových nebo dlouhodobých dárcovských SMS. Jednorázově či měsíčně lze přispívat i prostřednictvím služby darujspravne.cz. „Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ upřesňuje Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

Veronika OSTRÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)