Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Poslední možnost prohlídky expozice Muzea Vysočiny na telčském zámku

Pouze do konce srpna je možné navštívit pobočku Muzea Vysočiny Jihlava na zámku v Telči. „Následně bude tato expozice zrušena. Proto mají návštěvníci poslední příležitost prohlédnout si vystavené sbírkové předměty dokumentující vývoj města v průběhu minulých století až do současnosti, dále model historického centra nebo nasát atmosféru měšťanského pokoje nebo selské jizby,“ pobídla k návštěvě telčského muzea náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava sídlí na Státním zámku v Telči v prvním patře jihozápadního křídla se vstupem z hlavního nádvoří. Tyto prostory však potřebuje zámek pro své potřeby, a proto bylo dohodnuto ukončení nájmu v letošním roce. Muzeum se postupně začíná stěhovat. Nejdříve přišly na řadu sbírkové předměty uložené v zámeckém depozitáři a rozměrný betlém manželů Vostrých. Právě betlém se těšíval velkému zájmu návštěvníků v době vánoční. V depozitáři nyní zbývá zabalit africkou sbírku manželů Foitových, knihy a fotografie. I tyto budou brzy převezeny do dalšího muzejního depozitáře.
Od září začne stěhování expozice a v ní vystavených sbírkových předmětů. A samozřejmě i kanceláře. Ta se provizorně přemístí do náhradních prostor v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, které se nachází poblíž zámku. V této bývalé jezuitské koleji bude pouze administrativa a příležitostné výstavy. Expoziční část se prozatím zcela zruší. „Místní i turisté o výstavy však nepřijdou. Ty se budou konat např. v galerii Hasičský dům, ve vestibulu telčské radnice nebo již ve zmiňovaném Univerzitním centru. Právě zde je v současné době k vidění výstava Lidové malírny v Telči, která se těší návštěvnickému zájmu,“ doplnila Jana Fischerová s tím, že v této podobě by muzeum mělo fungovat tři až čtyři roky.
Během této doby se bude pracovat na vytvoření adekvátních muzejních prostor. Cílem je zachovat muzeum v Telči i pro budoucí generace, protože telčské muzeum bylo zpřístupněno veřejnosti již v roce 1886 a řadí se tak mezi nejstarší muzea na jihozápadní Moravě.


Eva NEUWIRTHOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)