Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Havlíčkobrodská galerie představuje uměleckou tvorbu duchovního, malíře a sběratele Jana Antonína Venuta

Výstava Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české krajinomalby a veduty přelomu 18. a 19. století instalovaná v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je přístupná denně, kromě pondělí. Potrvá do 21. října.
Výstavu tvoří konvolut vybraných originálních děl J. A. Venuta uchovávaných v Rakouské národní knihovně ve Vídni, doplněný o díla téhož autora ze sbírkových fondů paměťových institucí v České republice. Nedílnou součástí je obsáhlá česko-německá publikace věnované životu a dílu Jana Antonína Venuta. Třetí část projektu představuje putovní výstava, která je umístěna ve vstupních prostorách havlíčkobrodské Staré radnice a přináší reprodukce dalších pěti desítek Venutových vedut.

„Umělecká tvorba duchovního, malíře a sběratele Jana Antonína Venuta (1746-1833) je na území České republiky takto souborně představena úplně poprvé“, upozorňuje Aleš Veselý, kurátor výstavy, autor dvojjazyčné česko-německé publikace a zástupce ředitelky Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. „Katalog představuje a zpřístupňuje veřejnosti v ucelené podobě dílo malíře a vedutisty Jana Antonína Venuta, který ač nebyl školeným malířem, zanechal mimořádně přínosné dílo, mnohostranně využitelné v topografii a především památkové péči, kde se v řadě případů menších městeček jedná o nejstarší známá vyobrazení“, doplňuje Aleš Veselý.

„Spolupráce s Rakouskou národní knihovnou, která ve svých sbírkách uchovává 398 akvarelových vedut, byla zahájena před dvěma lety. Venutova sbírka je součástí sbírky map a muzea glóbů knihovny a nebyla dosud vědecky zpracována“ upřesňuje ředitelka havlíčkobrodské galerie Hana Nováková.

„Návštěvníkům výstavy se odkrývá podoba řady měst, městeček, hradů, zámků i dalších pamětihodností z přelomu 18. a 19. století tak, jak je ztvárnil tento malíř, případně jeho vrstevníci z řad amatérských i profesionálních malířů. Nabízí na sto těchto pohledů, z Vysočiny jsou k vidění např. kresby Havlíčkova (Německého) Brodu, Pelhřimova, Polné, Golčova Jeníkova, Světlé nad Sázavou, Ledče nad Sázavou a další. Panská sídla našeho regionu jsou zastoupena kresbami hradů Lipnice nad Sázavou a Kámen, kláštery pak pohledem na premonstrátský klášter v Želivě“, vyjmenovává Hana Nováková.

„Výstava Jana Antonína Venuta je významným počinem pro oblast kultury, památkové péče, svým zpracováním představuje ojedinělý soubor s výjimečnou historickou a dokumentační hodnotou. Tato výstava má i značný přeshraniční dopad a našim záměrem je, aby se dostala do širokého povědomí a byla inspirací k obdobným společným projektům“, uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Eva NEUWIRTHOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)