Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Koncert Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera v Třebíči

Representativní koncert Hudba rodiny Roséových v podání Filharmonie Gustava Mahlera zazní v úterý 23. říuna od 19 hodin v Kamenném sále na zámku v Třebíči.
V programu koncertu zazní skladby:
Tomaso Albinoni – Sinfonia G Dur, 1. věta
Johannes Brahms – Liebeslieder Walzer Op. 52 č. 1–6
Franz Schubert – Smyčcový kvintet C Dur, 2. věta – Adagio
Petr Iljič Čajkovskij – Serenáda pro smyčcový orchestr; Op. 48, 2. Valčík
Antonín Dvořák – Serenáda Op. 22, 1. věta
Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera:
Jiří Jakeš – dirigent

Filharmonie vznikla na počátku roku 2003 jako profesionální symfonický orchestr, do léta 2011 působila jako Komorní filharmo - nie Vysočina, v srpnu 2011, u příležitosti 100. výročí úmrtí hudebního velikána Gustava Mahlera, se přejmenovala na Filharmonii G. Mahlera. Po právní stránce je filhar- monie spolkem, tj. nestátní neziskovou organizací.

Dramaturgickým záměrem koncertu je přiblížit publiku na Vysočině působení hudebníků z rodiny Roséových, kteří byli blízkými příbuznými Gustava Mahlera. Vztahu Arnolda, Eduarda a Almy Roséových, žijících a vystupujících na koncertních pódiích na přelomu 19. a 20. století a v jeho první polovině, se věnuje připravovaná publikace autora Zdeňka Geista, s níž koncert tematicky souvisí. Text přibližuje nejen pozadí rodinných poměrů zmíněných hudebních osobností, ale popisuje rovněž opakovaná vystoupení Almy Rosé v Jihlavě ve 30. letech 20. století a jejich ohlas na veřejnosti, čemuž bude přizpůsobena programová skladba koncertu. Vzhledem k životním osudům zmíněných členů rodiny Roséových, jejich židovskému původu a pozdějšímu pronásledování nacisty, má připomenutí jejich hudební dráhy rovněž historicko-společenský rozměr.

Hudební představení je tedy koncipováno s dvojím významem. Vedle umělecké produkce také jako hudebně-naučné vystoupení s doprovodným slovem, ozřejmujícím zmíněnou část hudebních dějin Jihlavska a související úzce s působením a životem zdejšího rodáka Gustava Mahlera a jeho rodiny. Tomuto tématu se hodlá Filharmonie Gustava Mahlera věnovat nikoliv jen jednorázově, nýbrž v delším časovém horizontu, zejména z důvodu jeho hudebního významu, ale i s ohledem na historicko-společenský význam a souvislosti.

Program koncertu vychází z někdejší programové skladby obvyklých vystoupení Roséových, ať už na evropských pódiích či v Jihlavě.

Koncert navazuje na mimořádně úspěšný cyklus koncertů konaných v roce 2016 k významným výročím novoříšských rodáků Pavla a Antonína Vranických a na loňský cyklus koncertů Vivat Stamic 300

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)