Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...

Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
V roce 1949 byl mistr Šlezinger varován, že může být u něho doma nařízena domoní prohlídka. Proto se domluvil s kvardiánem u Minoritů, aby v klášteře mohl ukrýt alespoň svoji právě dokončenou sochu svatého Václava. Tehdy již byl klášter pod dohledem, ale jen díky služebnímu bytu StB v domě v ulici Matky Boží 24 v prvním patře, kde měl byt donašeč, který sledoval, kdo do kostela jde a podezřelé lidi tajné policii hlásil.
A tak vyčkali na pozdní noční hodinu jednoho sychravého večera a mistr se se svatým Václavem, zabaleným do balicího papíru, dostavil do kostela oklikou uličkami a bočním vchodem z Minoritského náměstí, kam udavač z okna neviděl.
Kvardián mu tiše otevřel a když mistr chtěl jít skrze kostel do kláštera, aby tam sochu někde ukryli v depositáři, pan kvardián mu řekl:
'Mistře, pod svícnem největší tma. Co je všem na očích, nikdo nevidí!'
A překvapenému Šlezingerovi ukázal na připravené nosníky na zdi kaple u Jezulátka - vpravo, hned vedle hlavních dveří chrámu.
A tam tehdy v noci Šlezingerovu sochu umístili při světle baterek, aniž by to kdo zpozoroval!
A udělali to opravdu v poslední vteřině. Byla to totiž poslední mistrova noc na svobodě - po návratu domů byl brzy ráno totiž StB zatčen a 11. února 1950 ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 25 letům vězení, z něhož se již nevrátil...
A nedávno zesnulý docent Jiří Bednář mi kdysi líčil, jak v den Šlezingerova zatčení šel okolo jeho atelieru v Žižkově ulici, a najednou vidí, jak z oken na chodník létají rozbité kusy plastik, obrazy i rozřezaná plátna. A tak zašel dovnitř a muže v baloňácích upozornil, že jde o umělecká díla.
'Poslouchej, chlape, táhni, nebo dostaneš provaz, jako dostane ten mazal' zařval na něho jeden z příslušníků.
A tak se zachránil jen patrně zázrakem jeho svatý Václav.
Mistr komunistické věznění nepřežil, ale jeho svatý Václav u minoritů v jihlavském chrámu Nanebevzetí Panny Marie stojí v kapli u Jezulátka dodnes.
Tichý, skromný a nenápadný svědek oněch vymknutých dob tak dodnes shlíží do chrámu, jenž mu poskytl v jedné sychravé noci na poslední chvíli útočiště...
(foto sv. Václava u Matky Boží: Hana Švančarová)

Leo ŠVANČARA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)