Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Třebíčská nemocnice má nový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů

Nemocnice v Třebíčí získala od Nadace ČEZ nadační příspěvek ve výši jeden milion korun na pořízení kombinovaného litotriptoru. Jedná se o přístroj, který slouží k drcení ledvinových kamenů, a to s využitím ultrazvukového vlnění a přerušovanými rázovými vlny. Díky tomuto přístroji lze lépe a rychleji drtit velké ledvinové kameny. Celkové náklady na pořízení přístroje byly 1 188 712 korun.
„Kromě klasického vysokofrekvenčního ultrazvukového rozbíjení ledvinového kamene umožňuje přístroj i současné využití rázové pulzní technologie, která generuje nízkofrekvenční mechanické rázy. Díky tomu dosahuje vyšší účinnosti a dokáže rozbít i větší ledvinové kameny a zkrátit délku operačního výkonu,“ popisuje ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová. Litotriptor používají v nemocnici k drcení ledvinových kamenů v močových cestách, ledvině, močovodu a močovém měchýři.

Na urologii provedli v loňském roce necelých dvě stě zákroků

Za rok 2018 bylo v Nemocnici Třebíč na oddělení urologie provedeno 188 operačních zákroků spojených s drcením ledvinových kamenů. „Operačních zákroků menšího rozsahu jako např. zavedení stentu bylo provedeno osmdesát. Ve zbylých sto osmi případech se jednalo o komplikovanější zákroky větších rozsahů jako například ureterorenoskopie, perkutánní operace či cystolitotrypse u čtyřiceti sedmi z nich byl použit nový litotriptor,“ vyjmenovává primář SLF-Urologie Ivo Šabacký.

Díky moderním přístrojům lze diagnostikovat kamínky o velikosti jednoho milimetru

Onemocněním ledvinovými kameny trpí 0,1 – 0,5 populace ČR. Velikosti ledvinových kamenů u pacientů se liší případ od případu, ale vzhledem k dnešním moderním diagnostickým možnostem, lze diagnostikovat i kamínky velmi malých rozměrů (již kolem 1 mm). Močovými kameny bývali častěji postiženi muži v poměru až 2:1, ale nyní se poměr téměř vyrovnává.

Předcházet onemocnění lze správnou životosprávou, vyváženou stravou a především pravidelným příjmem tekutin za všech okolností, zvláště pak při zvýšení výdeje tekutin pocením, při zvýšené fyzické aktivitě nebo v létě při velkém horku.

Nadace ČEZ je štědrým dárcem Nemocnice Třebíč. Za poslední dva roky prostřednictvím JE Dukovany přispěla kromě kombinovaného litrotriptoru také na ultrazvukový diagnostický přístroj částkami 200 000 Kč a 500 000 Kč. „Nemocnice Třebíč je velmi poctěna, že si Nadace ČEZ z celé škály různých projektů vybrala právě tento a poskytla na něj nadační příspěvek. Velmi si tohoto partnerství vážíme,“ uzavírá spolupráci s Nadací ČEZ a JE Dukovany ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)