Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Přednáška Společenský život hmyzu v muzeu v Humpolci

Přednáška na téma Společenský život hmyzu v podání RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D. se bude konat ve čtvrtek 21. února od 17 hodin ve výstavním sále Muzea Dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.
Když se řekne společenský život, většina z nás si pravděpodobně představí divadlo, plesy, večírky. Přemýšlet v této souvislosti o něčem tak titěrném, jako je hmyz, nebudeme-li počítat moly v šatníku s večerní toaletou, napadne asi málokoho.
A přitom právě u hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování, od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí.
Nahlédnout do tohoto úžasného světa miniaturních, avšak o to zajímavějších tvorů, umožní přednáška Společenský život hmyzu.
Hlavní pozornost bude věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů.
Přednáška představí nejen řadu méně známých poznatků ze života hmyzu, ale ukáže i ty nejopovrhovanější zástupce hmyzí říše v lepším světle. Víte, například, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů a mravenci pořádají individuální výukové kurzy? Poodhaleny budou i nejintimnější stránky hmyzího života, např. že termiti se občas rozvádějí, bělásci mohou holdovat homosexualitě a mravenci propadají všelijakým závislostem.

Zooložka RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D. je vedoucí Přírodovědného oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě. Je kurátorkou entomologické (blanokřídlí, motýli) a Dahlbergovy ornitologické sbírky a sbírky obratlovců. Věnuje se výzkumu čeledi mravencovitých na území Českomoravské vrchoviny. Mimo jiné taktéž vede Metodické centrum pro myrmekologii (nauku o mravencích) Muzea Vysočiny Jihlava, je šéfredaktorkou časopisu Acta rerum naturalium a vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jejím manželem je rovněž významný zoolog jihlavského muzea Pavel Bezděčka.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)