Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zlatou jeřabinu 2018 si vysoutěžil Den medu v Cidlině a Obnova báně věže kostela v Petrovicích

V patnáctém ročníku veřejné ankety Zlatá jeřabina v obou vyhlašovaných kategoriích bodovaly aktivity malých obcí, evidentně však pečlivě sledované a veřejností masivně podporovaní. Mezi kulturními počiny se nejvýše zaslanými hlasy dostal Den medu v Cidlině, v kategorii péče o kulturní dědictví pomohlo 898 zaslaných hlasů k vítězství Obnově báně věže kostela sv. Petra a sv. Pavla v Petrovicích u Puklic.
Obě akce budou podpořeny částkou 30 tisíc korun, kterou věnuje jako cenu Kraj Vysočina. Podle informací náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jany Fischerové v letošním roce rozhodovalo v anketě Zlatá jeřabina 9433 platných hlasů.

Výsledky ankety Zlatá jeřabina – Kulturní počin
1. Den medu 2018/ Cidlina
2. Oživený zámek – netradiční prohlídky zámku/ Náměšť nad Oslavou
3. – 4. Za vším hledej ženu, divadelní představení/ Lípa
3. - 4. Strom života, slavnostní požehnání/ Jámy
Den medu se svým šestým ročníkem řadí mezi tradiční akce, které na Vysočině každoročně probíhají. Tato společenská akce s bohatým kulturním programem nabízí nejen medové dobroty a pochutiny, ale také celkový kulturní zážitek s dobrou hudbou, soutěžemi a dalšími zajímavými představeními. Ani v tomto roce nechybělo tradiční hodnocení vzorků medů od 28 včelařů. Maličkou obec na Třebíčsku tento den navštívilo téměř tisíc návštěvníků.

Výsledky ankety Zlatá jeřabina – Péče o kulturní dědictví
1. Puklice (Petrovice)/ Obnova báně věže kostela sv. Petra a sv. Pavla
2. Náměšť nad Oslavou/ Restaurování renesančního arkádového nádvoří zámku
3. Ledeč nad Sázavou/ Obnova kamenného hradního mostu
Obnova báně věže kostela sv. Petra a sv. Pavla byla pravděpodobně nejnáročnější etapa celkové obnovy kostela, kterou vlastník realizuje již několik let. Obnova spočívala v úplné výměně krovu věže a zvonové stolice za repliku a byla nově pokryta měděným plechem. Práce byly provedeny tradičními řemeslnými postupy. Kostel představuje mimořádně autenticky dochovanou stavební památku, jejíž vznik spadá do období první poloviny 13. století.

Čestné uznání náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jany Fischerové získala za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví v roce 2018 celková obnova Rezidence Veliš ve Žďáře nad Sázavou a její prezentace veřejnosti. „Cílem opravy stavby z roku 1906 bylo navrácení její noblesy a puncu výjimečnosti. Jeden z nejstarších měšťanských domů na žďárském náměstí, původně postavený jako hotel, dnes opět nabízí 15 nadstandardně vybavených bytů a prostory pro podnikání. Restaurátor Pavel Procházka si poradil skvěle i s restaurováním Masarykova pokoje, kde byly obnoveny renesanční klenby a obnovena malba z roku 1550. Zdařilou rekonstrukci si veřejnost mohla prohlédnout už v září v rámci akce Rezidence Veliš ožívá,“ popsala počin vracející duch „starých časů“ do Žďáru nad Sázavou Jana Fischerová.

Slavnostní vyhlášení výsledků Zlaté jeřabiny a dekorování vítězů obou kategorií se bude konat na Zámku Jaroměřice nad Rokytnou už 3. června 2019. Současně bude vyhlášena i anketa Skutek roku.

Jitka SVATOŠOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)