Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Před 95 lety se narodil JUDr. Miroslav Řepiský, čestný občan Přibyslavi

Čestný občan města Přibyslav JUDr. Miroslav Řepiský by se 10. července dožil 95 let. Narodil se v roce 1924 v obci Václavovice v okrese Frýdek-Místek.
Bývalý předseda federálního výboru Svazu požární ochrany a nejvýraznější osobnost československého hasičského hnutí druhé poloviny 20. století byl čestným občanem Přibyslavi jmenován v roce 1997, symbolický klíč od bran města mu předal tehdejší přibyslavský starosta Roman Podrázský.

Miroslav Řepiský se osobně zasloužil o záchranu chátrajícího zámku Zachariáše z Hradce a jeho přestavbu v české Centrum hasičského hnutí a naše ústřední hasičské muzeum.
“Hledal jsem vhodné místo v centru země. Tehdejší velitel hasičů v Havlíčkově Brodě Karel Špalek mě upozornil na chátrající zámek v Přibyslavi. Získat ho ovšem nebylo snadné, sídlilo v něm několik firem a 18 nehygienických bytů. Ale podařilo se mě prosadit, aby Přibyslav dostala nad státní plán výstavby 24 byty, přednostně pro rodiny ze zámku.
A začala moje křížová cesta, protože jsem netušil, že zámek je takřka zralý na demolici. Na západní straně ujížděl do srázné rokle, injektáž stála miliony. Musela se vyměnit střecha, včetně všech krovů. Peníze padaly na materiál a práce už nebyla čím zaplatit.
Zmobilizoval jsem dobrovolníky z celého Československa, přijížděli od Aše i východoslovenské Dukly, spávali ve stavebních buňkách, z ešusů obědvali guláš, dřeli a korunu za práci nevzali. Takže já se nemohu považovat za jediného spasitele zámku Zachariáše z Hradce z roku 1560, ale je pravda, že myšlenka jeho záchrany a využití pro potřeby hasičského hnutí byla moje a že jsem ji prosadil a odevzdal velký kus života”, řekl Miroslav Řepiský nedlouho před svou smrtí redakci Alarm revue hasičů a záchranářů.

Miroslav Řepiský zemřel 23. ledna 2011 a je pochován v Olešné, místní částí Nového Města na Moravě.

Na prvním nádvoří přibyslavského zámku stojí jeho symbolický náhrobek.

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)