Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Služby města Jihlavy likvidují plevel bez chemie

Služby města Jihlavy s.r.o. likvidují plevel na místních komunikacích pomocí nového stroje Heatweed Mid 3.0. Tento stroj stál naší společnost 599 tisíc korun. Funguje na principu horké páry, má nádrž o objemu 1000 litrů vody a nevyužívá žádné chemikálie. Na jedno naplnění nádrže se s ním dá pracovat zhruba dvě hodiny.
Centrála, která jede na pohonné hmoty, přístroj pohání a ohřívá vodu. Jedná se o jedinečnou technologii na omezení růstu a zničení plevelných rostlin. Účinek je v podstatě viditelný ihned a samotné rostliny kompletně zasychají do dvou dnů. Vařící voda pod tlakem o teplotě 100 stupňů Celsia zasáhne nejenom rostlinu na povrchu, ale pronikne i k jejímu kořenovému systému. Navíc postříká pouze danou rostlinu a dále neničí životní prostředí.

U přístroje lze měnit i nástavce na konci vysokotlaké hadici. Je na něm nastavitelná teplota i tlak vody. Díky tomu můžeme strojem nejen hubit plevel, ale čistit i nejrůznější povrchy.

Využít se dá například na čištění odpadkových košů a náhrobních kamenů. Lze s ním na chodnících odstraňovat různé nečistoty a to například i žvýkačky. Herbicidy jsou sice jedním z nejúčinnějších prostředků na hubnutí plevele, ale zároveň se jejich aplikací dostávají chemické látky do půdy a spodních vod. Podle různých průzkumů jsou často označovány i jako potenciální karcinogen.
SMJ se proto rozhodly pro nákup tohoto stroje, aby likvidace plevelu byla šetrnější nejen k přírodě, ale i k našemu zdraví.

Martin MÁLEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)