Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Karel Gott: Mým velkým vzorem byl jihlavský rodák

Jihlavský rodák, slavný tenor Jára Pospíšil (1905-1979), byl celoživotním vzorem Karla Gotta. Řekl to v roce 2005 u příležitosti 100. výročí zpěvákova narození v Jihlavě pro Regionalist.
'Tenoři byli vždy obdivováni ženami. Maminka mi říkala, že když ve třicátých letech ženy slyšely z rozhlasu Járu Pospíšila, nechávaly stydnout plotny, žehličkami propalovaly košile a z rukou pouštěly valchy', uvedl tehdy Regionalistu Karel Gott při odhalování pamětní desky v Jihlavě. Dodal, že jihlavský rodák byl vždy jeho velkým celoživotním vzorem.

Jára Pospíšil se narodil v Jihlavě 26. ledna 1905 v rodině soudce a sbormistra. Když mu bylo šest let, přestěhovala se jeho rodina do Moravských Budějovic. Zde absolvoval nižší třídy reálného gymnasia a vyučil se drogistou u pana Nesládka. Základní hudební vzdělání získal od otce, který v Moravských Budějovicích založil pěvecký sbor pod názvem Pěvecké sdružení Foerster. Sbor se stal jádrem velkého pěveckého tělesa Jihomoravské pěvecké sdružení, které v roce 1925 čítalo 52 členů. Jára Pospíšil studoval zpěv na konservatoři v Praze a zazářil v 30. letech ve Velké operetě. Přetrval až do 60. let, kdy se objevoval i na jevišti Karlínského divadla, na koncertech a estrádách, ale i v rozhlasových a televisních pořadech. Pro operetní žánr předurčovaly Járu Pospíšila dobře školený tenor a herecké nadání. Počet jeho koncertů a představení se dá čítat na tisíce a natočil 570 gramodesek.

Jeho následovník, mistr Karel Gott, je nejvýznamnější postavou českého hudebního světa.
Svou dráhu odstartoval koncem 50. let účastí v amatérských soutěžích, které vedly k jeho prvnímu angažmá v kavárně Vltava od roku 1958. O 5 let později přišel jeho zlomový rok, kdy vyšel jeho první hit, Oči sněhem zaváté, ale také poprvé zvítězil v anketě Zlatý slavík (vyhlášeno v roce 1964). V následujících letech se stále více prosazoval a jeho popularita rapidně vzrostla, a to nejen v Česku, ale v cizině, především v Německu. Famózní start kariéry Karla Gotta v šedesátých letech uzavřelo vydání skvostného alba Vánoce ve zlaté Praze, které je dodnes odborníky považováno za jedno z nejlepších vánočních alb vůbec.
Během dalších desetiletí se i díky hitům jako např. Včelka Mája stal nejúspěšnějším zpěvákem na scéně, což je podtrženo i desítkami ocenění Zlatý slavík, TýTý, nebo několika Zlatými deskami včetně Platinových desek od firmy Supraphon či Zlatou jehlicí od firmy Polydor.

Karel Gott v průběhu své téměř šedesátileté kariéry absolvoval nespočetné množství koncertních vystoupení v drtivé většině evropských zemích, USA, Kanadě, Číně, Austrálii nebo Japonsku. Hostoval i ve stovkách televizních show doma i v zahraničí. Jeho repertoár čítá stovku řadových alb a dalších více než sto alb výběrových. Jeho posledním řadovým albem je Ta Pravá z roku 2018. K oslavě jeho osmdesátin vyšly v červnu 2019 u Supraphonu také dva speciální výběry Singly / 300 písní z let 1962–2019 a 80/80 Největší hity 1964–2019 obsahující jeho největší hity včetně nového duetu s dcerou Charlotte Ellou 'Srdce nehasnou', ale i méně známé písně.

Zdroj: archiv Regionalist, Supraphon

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)