Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Proměna Jihlavy pod taktovkou dětí; klíč ke správnému rozvoji města mají v rukou žáci jihlavských škol

Jedním z úkolů statutárního města Jihlavy v rámci Programového prohlášení rady města Jihlavy je vytvořit nový strategický plán od roku 2020 na dalších deset let. Vedení města vidí potenciál správného rozvoje ve spolupráci s dětmi.
„Víme, že nás čeká spousta nových výzev a jedna z cest, jak se jim postavit, vede skrz vzdělávání. Problémy budoucnosti můžeme řešit za pomocí dětí a toho, jakým způsobem jsou připraveni do života. Chceme, aby se děti naučily nové informace třídit, používat a byli schopni je prezentovat, využít pro svůj život,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Ke správnému zpracování strategie napomáhá evropský program Město přátelské k dětem. V jeho rámci se již nyní v Jihlavě tvoří první projekty, které spojuje spolupráce s dětmi a důraz na jejich mimoškolní vzdělání. „Tento přístup staví Jihlavu na špičku celé republiky. Přestože jsme teprve na začátku, ostatní města vyjadřují přání se od nás učit. Jsme zváni na konference pro uvedení příkladu dobré praxe a v odborných kruzích se ptají na to, jak ke vzdělávání přistupujeme,“ doplnila primátorka.

Již nyní se několik projektů svým zpracováním přibližují programu Města přátelského k dětem. Je tedy na místě, místo složitého popisování abstraktních termínů, představit konkrétní akce.

Úprava širokého okolí ZŠ E. Rošického
Největší základní škola na Vysočině, která je spojena se školkou, bazénem a fotbalovým stadionem, sousedí s parkem, několika obchody a obytnou čtvrtí. Část města ohraničena ulicemi Jiráskova, E. Rošického, Hamerníkova a Erbenova je plná aktivit a veřejného prostoru s potenciálem. Přesto je v současné době tato jihlavská čtvrť lidem v ní žijícím spíše trnem v oku.
„Vzniká zde blok mnoha funkcí, které nejsou přehledné a prostor je potřeba uklidit, udělat ho čistší i čitelnější. Proto vzniká projekt, jehož součástí je mimo jiné také úprava okolí školy a ulic. Již nyní probíhají ve škole i školce workshopy s žáky, díky kterým odborníci města společně s architekty zjistí, kde jsou konkrétní kritická místa, a naopak, kde vzniká potenciál pro zlepšení,“ uvedl náměstek pro oblast územního plánování Vít Zeman.
Výstupy z workshopů budou podkladem pro zpracování studie revitalizace okolí ulic E. Rošického a Erbenova. Návrh na schválení užší architektonické soutěže byl předložen radě města na konci června a od nového školního roku se budou workshopů účastnit již konkrétní architekti z vybrané kanceláře.
„Musím říct, že za jedno dopoledne, které jsem s dětmi v rámci workshopů strávil, jsem slyšel víc skvělých nápadů, než na celém desetihodinovém zastupitelstvu města. Žáci dokáží analyzovat jednotlivé problémy v okolí školy, vědí, co chtějí a dokáží z toho vyvodit podnětné nápady na zlepšení prostoru,“ vyjádřil Vít Zeman.

Přestavba dopravního hřiště
Důležitou součástí rozvoje města je i udržitelná mobilita. „Aby se lidé naučili jezdit jinak, než auty, je potřeba dostat je do veřejného prostoru, a už od malička je učit se pohybovat pěšky, pomocí MHD nebo na kole. K tomu ale musí být přizpůsoben prostor ve městě a mít místo, kde se se naučí pravidla pro alternativní cestování,“ doplnila Karolína Koubová.
Plán udržitelné mobility, který zastupitelstvo města schválilo letos v únoru a bude platit dalších 11 let, obsahuje mimo jiné také přestavbu dopravního hřiště u řeky Jihlávky. Oprava a doplnění cvičných silnic, nové semafory, dopravní značení i nová provozní budova, která nahradí stávající téměř půl století starý objekt. Projekt za 21 milionů doplňuje strategii rozvoje města přátelského k dětem i Stříbrné údolí. Dopravní hřiště navíc naváže na cyklostezku a utvoří atraktivnější centrum města.
„Dopravní hřiště bude dopoledne sloužit pro výuky škol a odpoledne se otevře veřejnosti. Nové hřiště bude bez plotů a nonstop přístupné. Provoz převezme Městská policie, v dopoledních hodinách zde tedy bude vždy přítomen jeden strážník, který se postará o bezpečnost i o čistotu místa. Ve večerních hodinách jej budou strážníci kontrolovat pomocí bezpečnostní kamery,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby bylo vypsáno na konci června. Nové hřiště by mělo být prvním návštěvníkům přístupné v létě příštího roku.

Jihlava vzdělává kulturou
Jak děti naučit třídit nové informace, používat je, zpracovávat a správně interpretovat? Jednou z cest jsou kreativní řemesla – umění a kultura. Projekt Inkubátor – Jihlava vzdělává kulturou, zakládá ojedinělou spolupráci mezi pořadateli kulturních akcí, kulturními institucemi, uměleckými skupinami a žáky základních škol i studenty středních škol. Společná tvorba nových edukačních programů přivedla k jednomu pracovnímu stolu učitele, žáky a zástupce kulturních institucí již v minulém roce. A úspěch byl znát.
„V minulém roce si žáky takzvaně „vzali do parády“ například architekti z kanceláře UNArchitekti. Děti museli pracovat s plány a půdorysy školy, naučit se různými způsoby měřit prostor a vnímat různé prostorové vztahy souvislosti. Výchovou k pochopení architektury žáci mimo jiné také prohloubili vztah k místu, kde tráví čas, a vztah k Jihlavě jako součásti své identity,“ přiblížila primátorka Jihlavy.
Celkově bylo v minulém roce v rámci Inkubátoru městem podpořeno sedm projektů částkou 445 tisíc korun. První setkání nad novými projekty druhého ročníku Inkubátoru se uskutečnilo se již letos na konci června.

Voda pro všechny
V letošním roce dostálo město Jihlava velkého úspěchu, který se týká vodohospodářské infrastruktury - nabylo práv k provozování další části vodohospodářského majetku. Spor, který vede město se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK) od roku 2012, se významně posunul a směřuje ke konci. A závěr sporu ve prospěch města by znamenal zlepšení stavu kanalizací i snížení cen vodného a stočného. Majetek v hodnotě 350 milionů korun spravuje od Nového roku městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (dále JVAK).
'Zlepšení zásobování vodou obyvatel, čistění odpadních vod, nakládání a hospodaření s dešťovou vodou, protipovodňová opatření v době klimatických změn, kdy se voda stává čím dál tím více vzácnější a strategičtější surovinou. To jsou jasné a srozumitelné cíle, které dokončení vystoupení ze SVAK a provozování celého vodohospodářského majetku pod řízením a kontrolou Jihlavy ovlivní děti i dospělé,' uvedl bývalý náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Jaromír Kalina.
JVAK se za první půl rok předvedl jako prozíravý správce a hospodář. Příkladem je nový výkonný vrt v Popicích nebo rekonstrukce stěžejních vodohospodářských sítí. 'Myslím si, že město by mělo být přátelské ke všem svým obyvatelům,' doplnil Jaromír Kalina.
Stejně jako dlouholetý spor i nová strategie desetileté budoucnosti se tak dostává ke svému cíli - rozvoj vzdělání za spolupráce samotných žáků základních škol, rekultivace městských částí za jasným účelem a to vše na základech renovované vodohospodářské infrastruktury.

PRŮZKUM Žáci ze ZŠ. E. Rošického dostali při workshopu leteckou mapu okolí školy. Každý například označil problémová místa, kolem kterých za vzděláním každodenně dochází. FOTO: Vít Zeman

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)