Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Lidé mohou v anketě nominovat Osobnost Moravy až do 15. prosince

V úvodní fázi čtvrtého ročníku ankety Osobnost Moravy organizované Moravskou národní obcí, z.s. měla široká veřejnost možnost navrhovat moravské osobnosti z nejrůznějších oborů lidské činnosti, které ve své činností natolik vynikají, že se podílejí na utváření dobrého jména naší země Moravy a celé České republiky. Velký zájem široké veřejnosti se promítl do velkého počtu návrhů na nominaci. Nominační fáze byla ukončena 19. června 2019. Do 15. prosince (12.00 hod.) bude na webových stránkách otevřena hlasovací anketa. Lidé mohou hlasovat pro své oblíbené osobnosti kulturního, vědeckého, sportovního a obecně společenského života naší země Moravy na: http://www.osobnost.moravy.eu/ (link na anketu).
Z předložených návrhů jsme, my členové koordinačního týmu, vybrali devět osobností, které získaly největší podporu z řad příznivců této ankety a o kterých se domníváme, že si naše ocenění nejvíc zaslouží. Tyto významné osobnosti jsme postupně oslovili, získali jejich souhlas s nominací a následně zařadili do seznamu nominovaných. Záměrem nás pořadatelů je, aby již samotná nominace byla vyjádřením úcty nominovaným osobnostem. Dělá nám velkou radost, že můžeme poukázat na výjimečné osobnosti, které žijí, pracují a tvoří u nás na Moravě.

Seznam nominovaných osobností do ankety Osobnost Moravy 2019:

1) Ing. ZDENĚK BLÁHA - Prostějovský rodák, který absolvoval středoškolská studia na gymnáziu v Prostějově. Zde získal zájem o výtvarnou činnost a základy výtvarných technik, které dále rozvíjel při studiu na stavební fakultě v Brně, kde začal spojovat technickou profesi s výtvarnou erudicí. Vysokoškolská studia ukončil v roce 1957. Nyní žije a pracuje v Brně. Svoji inspiraci hledá především právě v moravské metropoli. Těžištěm tvorby tohoto výtvarníka se stala malba a to zejména akvarel. Mistrně využívá veškeré možnosti techniky akvarelu, jako jsou roztírání, stékání, prostupování barev, kresbu štětcem naznačující kaligraficky pojaté znaky nebo plavé linie. Akvarel vnímá jako své životní poslání a je přesvědčen o jeho stálé aktuálnosti a podnětnosti pro současné výtvarné umění. Tématem jeho prací jsou především moravská krajina a město.

2) RADEK JAROŠ - Rodák z Nového Města na Moravě je profesionální horolezec, fotograf a držitel tzv. Koruny Himálaje. Stal se tak prvním občanem České republiky a teprve patnáctým člověkem světa, který stanul na všech čtrnácti osmitisícových vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku. Na svém kontě má i další skalní a ledovcové vrcholy Evropy, Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Za opakovanou záchranu života několika horolezců během expedice Dhaulagiri 2008 obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru a v následujícím roce i od Evropského hnutí fair play. V současné době je členem předsednictva Českého klubu fair play. Díky hlasování téměř sta sportovců, účastníků LOH v Londýně 2012 a ZOH v Soči 2014, získal za nejlepší sportovní výkon roku 2014 Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, udělovanou Českým olympijským výborem. V současnosti je v předsednictvu FP ČÉV a členem pléna ČOV.

3) BRONISLAVA MILLÁ - Rodačka z Velké Bystřice je propagátorka kroje a kultury moravské Hané, která o sobě mimo jiné říká: „Kroj mi učaroval a zájem o něj mne už neopustil. V roce 1976 pak vznikl taneční soubor u jehož založení jsem nechyběla. To vše předurčilo další léta mého života se zájmem o lidové umění na Hané – o kroj, zvyky a tradice. K poznání historie mi pomohlo i téměř 30 let práce na matrice ve Velké Bystřici. V poslední době se nejvíce věnuji osvětě znalostí hanáckého kroje a jeho vrácení do koruny moravských krojů. Provádím přednášky pro dětí předškolního i školního věku, seniory a různé spolky se zájmem o lidovou kulturu na Hané.“

4) LUDĚK URBÁNEK 'SAVANA' - Brněnský rodák patří mezi významné osobnosti kulturního života. Celý život se hrdě hlásí k Moravě a moravské národnosti. Tu také propaguje nejen v naší zemi, ale i v zahraničí. Několik let moderoval například Brněnské Vánoce na náměstí Svobody, Kudrnovo kolo, slavnostní zahájení turistických sezon, různé mítinky a setkání v městských částech, festivaly atd. Pracuje jako moderátor v rádiu, kde má i svůj vlastní pořad. Momentálně je to Signál rádio a Kiss. Svoji moderátorskou kariéru začínal na tehdy nejposlouchanějším moravském rádiu Čas. Zde také získal díky své jedinečnosti spoustu posluchačů a fanoušků. Pravidelně jezdí bavit osoby se zrakovým postižením do Chrlic a na charitu obětuje spoustu svého času i finančních prostředků. Nejen na dětských dnech přináší radost našim nejmenším, ale potkáte jej i na dalších akcích po celé naší republice.

5) DALIBOR BALUT - Rodák z Bohuňovic na Olomoucku je cestovatelem, dobrodruhem, sokolníkem, trampem, milovníkem přírody, pěstitelem bonsají a především moravským patriotem. Dnes pracuje jako stolař na volné noze a žije v malém srubu na kraji lesa v Troubelicích na Uničovsku. Jak sám říká, tak trochu proti proudu času. V 90. letech podnikl několik dobrodružných cest na kole po celé Evropě. Cestoval po horách s aljašským malamutem. V roce 2015 podnikl první dlouhou cestu na svém arabském koni jménem Scheila. Jako první jezdec z naší republiky byl přizván do Cechu Long Riders, který sdružuje cestovatele na koni po celém světě. O svých cestách natáčí zajímavé filmy. Považuje se za trampa samotáře, proto na podzim roku 2016 začal opravovat starou zchátralou chatu pod Bradlem zvanou Swenov. Dnes je Swenova chata udržována a turisté i trampové mohou posedět a užít si tak romantiku třeba u hořícího ohně.

6) FRANTIŠEK UHER - Rodák z Lanžhota je lidovým vypravěčem, zpěvákem, moderátorem a imitátorem. Franta Uher není typickým představitelem lidového vypravěčem v pravém slova smyslu, ale je to především živelný člověk, multiinstrumentalista (housle, kytara, baskytara, bicí,…), moderátor, imitátor, ale taktéž zpěvák, který vás na první pohled zaujme svým opravdu přesvědčivým projevem. Svoji profesionální kariéru začal s Moravankou v roce 1986. Od té doby spolupracoval se spoustou dechových, cimbálových, ale i jiných různožánrových kapel. Franta je typickým lanžhotským patriotem a jak sám říká: „Projel jsem veliký kus světa, včetně Ameriky a Kanady, ale najradši su doma mezi svojíma“. Nejčastěji můžete Frantu Uhra vidět na TV Šlágr, kde pro své věrné diváky připravil a neustále připravuje řadu hudebně zábavných pořadů nejenom v roli moderátora, ale i scénáristy a režiséra.

7) Ing. MARTIN HRBÁČ - Rodák z obce Hrubá Vrbka na Hodonínsku se narodil do starého horňáckého rodu s letitou muzikantskou a zpěváckou tradicí. Už jako čtyřletý chlapec začal hrát na housle svého staršího bratra. Sám o sobě říká, že je houslistou samoukem. Martin Hrbáč sice úspěšně vystudoval brněnskou techniku, ale nakonec uposlechl hlas svého srdce a vrátil se zpět do rodného kraje na Horňácko. V roce 1966, během svého zaměstnání v Železárnách ve Veselí nad Moravou, založil vlastní hudební formaci. Talent Martina Hrbáče vyústil v samostatný osobitý hudební styl a tak je dnes nejenom houslistou, primášem, lidovým tanečníkem nebo zpěvákem, ale také hudebním aranžérem, organizátorem a autorem různorodých folkloristicky zaměřených pořadů. Ing. Martin Hrbáč o sobě říká: „Vždycky jsem se snažil propagovat naše horňácké písničky, zpěvy i tance a význačné osobnosti, které se ke kraji vztahují. Myslím, že jsem v rámci toho dělal všechno možné proto, abych region víc propagoval, a myslím, že se mi to podařilo.“ Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče již od svých začátků patří k základním kamenům tradiční lidové hudby Horňácka. Za více než čtyřicet let svého působení dosáhla mnoha úspěchů nejen doma na Moravě, v České republice, ale také za hranicemi našeho státu. V letošním roce slaví významné životní jubileum, 80. let.

8) Mgr. LUDMILA KOPEČNÁ NEDOMANSKÁ - Rodačka z Prostějova je učitelka hry na klavír a hudební výchovy, varhanice a organizátorka koncertů vážné hudby. Od dětství bydlí a pracuje v Konici u Prostějova. Od malička jí uchvátila hudba, už ve školce projevila zájem o výuku hry na klavír. Od útlého věku pravidelně navštěvovala koncerty Kruhu přátel hudby, které nyní sama organizuje. V této době si ji jako následovnici vybral zakladatel Kruhu přátel hudby v Konici pan Alois Trnečka. Paní Ludmila se snaží pokračovat v této tradici pořádání koncertů, v září 2019 začíná již 32. koncertní sezona. Vystudovala konzervatoř v Kroměříži a následně Pedagogickou fakultu UP v Olomouci. Hudbou žije a organizací koncertů tráví téměř veškerý svůj volný čas. Hudba je její práce a zároveň koníček.

9) RNDr. JIŘÍ PLOCEK - Vystudovaný biochemik, pracoval několik let v akademickém výzkumu. Dále působil jako profesionální hudebník (skupina Poutníci), hudební producent a vydavatel (vlastní vydavatelství GNOSIS BRNO provozoval v letech 1995-2005). Za vydavatelskou práci získal několik ocenění (Cena Classic, Cena Národopisné společnosti, Cena nezávislých publicistů Žlutá ponorka). S Jitkou Šuranskou získal za album Písňobraní cenu Anděl 2005. V letech 2006-2016 pracoval v Českém rozhlase Brno jako hudební redaktor a dramaturg Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN). Jako publicista přispíval do Literárních novin (2007-2009). Je spoluzakladatelem družstva Kulturní noviny v roce 2009. V letech 2009-2018 byl předsedou představenstva družstva a šéfredaktorem.
Je autorem knih Hudba středovýchodní Evropy, Kroužení, Jazzová odyssea a pořadatelem knih Sešlost u Nečasů, Sušilovské zrcadlo a Malé příběhy velkých dějin. Pan Jiří Plocek je moravský patriot a propagátor tradiční moravské kultury. Připomeňme jeho nejnovější počin – pětidílný pořad na stanici Vltava z cyklu Metamorfózy tradice s názvem „Moravské proměny“.

Seznam nominovaných: http://zamoravu.eu/osobnost-moravy/seznam-nominovanych-2019/
Facebooková stránka: Osobnost Moravy

Vítěz loňského ročníku a Osobnost Moravy 2018, pan Ing. RADIM SLABÝ, přebral hlavní cenu, kterou je bronzová plastika stylizované moravské orlice, během 6. ročníku slavnosti Moravský den. Tato již tradiční oslava bohaté moravské historie, nezaměnitelné kultury a více než 1200 letých zemských tradic naší země Moravy se konala v Olomouci na Horním náměstí v sobotu 1. června 2019. Na téže slavnosti byly předány pamětní listy také dalším významným Moravanům nominovaným na cenu 'Osobnost Moravy'.

Osobnost Moravy 2018 - Ing. RADIM SLABÝ – Skvělý botanik, znalec přírody a zakladatel arboreta Makču Pikču u obce Paseka o sobě říká: „Pocházím z Karviné, kam mne i čáp v roce 1969 upustil. První roky si člověk moc nepamatuje, když se narodíme většinou jen jíme, spíme a občas je nás slyšet. Jakmile byly smysly pohromadě, uchvátila mne příroda v celé své kráse a nezávislosti. Pobyt venku mne fascinoval a začal jsem sbírat nejrůznější rostlinky a dřevinky. Pozorováním přírody jsem nabíral všemožné vědomosti, které se rozvíjejí dodnes. Flóra mne pohltila. Skvělým člověkem pro rozvíjení tohoto zájmu se mi stal dědeček, se kterým jsem trávil velmi mnoho času na procházkách v přírodě, představte si, v okolí Karviné. Zde jsem začal objevovat další a další rostliny, které jsem si časem i pojmenovával a hlavně jsem si všímal, kde je nacházím a co potřebují. V roce 1988 jsem ukončil studium na Střední zemědělské technické škole v Ostravě. Dále jsem se hrnul na vysokou školu, ale první pokus se nezdařil. Vojenská služba mi přidala na letech, po jejím ukončení jsem se dostal na vysokou školu, dnes Mendlova zemědělská lesnická univerzita v Brně, s fakultou v Lednici. Ukončena v roce 1995. Vážím si nesmírně těchto studií, zde se člověk utvářel sám v sobě a neustále se prověřoval, jak chce dále pokračovat. Utvářel se sen, vytvořit si vlastní ukázkovou zahradu. Během povodní v roce 1997 nedaleko Karviné začala realizace tohoto snu. Dřina a první kameny začaly tuto zahradu směrovat správných směrem s šílencem v čele. První ukázkové záhonky, skalky, jezírka, první malá prodejna rostlin s poradenstvím, to vše rychle s nadšením utvářelo Botanickou zahradu v Karviné. V roce 2000 byly hotovy části s čínskou zahradou, s posezením v altánu, s polostinným zátiším, vodopády. Zahrada začala sloužit široké veřejnosti za účelem odpočinku a nabytí odborných informací. Podařilo se předávat na pozorovatele pozitivní energii šílence přeměněnou v toto dílo. Další ukázkovou zahradou se stalo arboretum v Pasece u Šternberka, 3 km pod velmi známým hradem Sovinec. Zahrada s velkým převýšením a hlavně umístěním v přírodě se dnes začíná stávat středem pozornosti, neboť vznikla v místě bývalého lomu, který byl zavezen slévárenskými písky a z části i jiným odpadem. Zde jsem se pustil do realizace svého dalšího snu – přírodní arboretum s náročným terénem a využitím velkého množství kamene a přírodních materiálů. Podařilo se, návštěvníci hradu rádi zavítají i k nám, některé odradí náročný výstup, ale odměnou za to jsou ukázkové scenérie s překrásným výhledem na Hornomoravský úval. Od dubna do října zde neustále něco kvete, člověk si zde odpočine a velmi dobře relaxuje. Tvorba arboreta spočívá ve shromažďování nejrůznějších rostlin celého světa samozřejmě s podobnými podmínkami jako u nás. Práce na celý život.“

Z historie ankety:

Osobnost Moravy 2016 - výsledky hlasování

1. PaedDr. Jiří Jilík 2521 hlasů
2. Jarmila Šuláková 2168 hlasů
3. Bc. Iva Bittová 2141 hlasů
4. JUDr. Michal Hoskovec 2070 hlasů
5. Luděk Bil 1909 hlasů
...

Osobnost Moravy 2017 - výsledky hlasování

1. Jiří Pavlica 5015 hlasů
2. František Kopecký 3685 hlasů
3. Hana a Petr Ulrychovi 3650 hlasů
4. Miroslav Koutek 2510 hlasů
5. prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c. 1690 hlasů
...

Osobnost Moravy 2018 - výsledky hlasování

1. Ing. RADIM SLABÝ 8456 hlasů
2. ARNOŠT GOLDFLAM 3603 hlasů
3. VÁCLAV OBR 1306 hlasů
4. JANEK VAJČNER 1180 hlasů
5. doc. PhDr. LUDĚK GALUŠKA, CSc. 1171 hlasů

Moravská národní obec:
Moravská národní obec je nepolitický občanský spolek založený v roce 1985, sdružuje příznivce moravské historie a kultury, věnuje se moravské osvětě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Naše nejznámější počiny jsou dvě kulturně historické slavnosti: na jaře „Moravský den“ v Olomouci, konaný pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje, a podzimní „Den za Moravu“ v Brně pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna. V roce 2010 jsme zahájili velmi úspěšnou iniciativu nazvanou 'Za vyvěšování moravské vlajky'. V letošním roce ve státní svátek, dne 5. července, na počest moravských zemských patronů a spolupatronů Evropy svatých Cyrila a Metoděje moravskou vlajku vyvěsilo více než 1500 radnic a obecních úřadů nejen na Moravě, ale také ve Slezsku, Čechách a na Slovensku: http://zamoravu.eu/vyvesime/

„Vyvěšením moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, zemských patronů Moravy, obce symbolicky každoročně vyjadřují úctu k naší rodné zemi, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím, hrdosti na Moravu, zemi s tisíciletou historií. Lidé se s Moravou identifikují, jsou na ni hrdí, vnímají ji jako kulturní dědictví převzaté od našich předků, cítí povinnost ji chránit, podporovat a rozvíjet.“

Pro zvýšení úrovně vzdělanosti a povědomí o Moravě a jejích svébytných dějinách jsme založili projekt Učebnice pro Moravu. Je určena především mladé generaci, přesněji žákům 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.







Petr KONEČNÝ, koordinátor iniciativy Osobnost Moravy

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)