Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Jihlava nabízí sprejerům dvě legální plochy pro graffiti

Sprejeři mají v krajském městě k dispozici dvě místa, kde mohou legálně tvořit. První plochou je opěrná zeď na ulici Mostecká a druhou je fasáda objektu vlevo od železniční stanice Jihlava město, který magistrát odkoupil v minulosti od Českých drah. Na těchto plochách mohou členové této komunity svobodně tvořit bez obavy z postihu.
„Samozřejmě neočekáváme, že tyto dvě legální plochy vyřeší problém vandalismu ve městě. Zároveň si ale uvědomujeme, že by tu měla být místa, kde se mohou street artisté realizovat a neobávat se přitom policejního postihu,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová. Legálně vyčleněné plochy určené pro graffiti mají i partnerská města Jihlavy, například ukrajinský Užhorod. V minulosti mohli sprejeři využívat ještě podchod v sídlišti Březinky, kde ale tato možnost přestala platit po jeho opravě v roce 2015.

Povolením dvou legálních ploch pro legální tvorbu graffiti Jihlava nicméně neschvaluje tuto činnost na žádných jiných místech ve městě. Proti nelegálním sprejerům Jihlava bojuje dlouhodobě. Město se potýká s nápisy (taggy) sprejerů na mnoha místech, například na nemovitostech ve svém vlastnictví, zastávkách, označnících i na hradbách a jiných památkách v Městské památkové rezervaci.
Menší nápisy odstraňují údržbáři na náklady města, ty větší předává stejně jako soukromníci Městské policii k šetření. Pokud se autor takového nápisu nalezne, tak je skutek hodnocen jako přečin a musí vlastníkovi objektu vyplatit náklady na odstranění, často se však viník nenajde, a tak je musí město odstranit na vlastní náklady.
Nápisy jsou odstraňovány pískováním, které orientačně stojí 300 korun na metr čtvereční. Do odstranění nápisů ročně město vynakládá kolem 50 tisíc korun a průměrně řeší se státní policií sedm případů.

Jaroslav ŠNAJDR

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)