Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hradem Lipnicí nad Sázavou se o víkendu rozezní barokní a renesanční hudba k poctě kaple sv. Vavřince

Soubory Ludus Musicus z Dobřichovic a soubor En garde! vystoupí k poctě patrona hradní kaple sv. Vavřince na hradě Lipnice nad Sázavou o víkendu 10. - 11. srpna. Baroko v hudbě a tancích & sluneční koně a Signum - písně renesanční Evropy.
V sobotu 10. srpna zazní v 15 hodin Baroko v hudbě a tancích & sluneční koně v podání souboru Ludus Musicus.
Signum - písně renesanční Evropy zazní v podání soboru En garde! v neděli 11. srpna ve 14 hodin.

Hudební soubor Ludus musicus, /umělecký vedoucí František Běhounek/, již řadu let připravuje s různými soubory pro pořad „Barokní noc“ v Českém Krumlově taneční repertoár. Jeho působivou složkou je Křižovnická parajezdecká taneční škola Sv. Štěpána, čtyři koně + sólisté, v podání souboru En Garde! pod vedením Jitky Pokorné. Ta je také autorkou všech choreografií těchto vystoupení.
Impulsem pro vytvoření maket koní byla znalost„ Španělské dvorské jezdecké školy“ ve vídeňském Hofburgu, kde se původně cvičili v jezdeckých dovednostech mladí aristokraté.
V našem případě ale nejde o napodobení této slavné školy, ale o pohybové vyjádření tanečníků, kteří jsou vyškoleni v klasických tanečních formách, ale berou na sebe podobu koní. A vzniká tu zvláštní iluse, že naopak koně napodobují dovednosti lidí.
Jednotlivé koňské tance, / jména koní jsou vzata z pojmenování Heliových slunečních ořů: Piroís, Eóus, Aethón, Flegón / jsou v našich představeních prokládány výstupy sólových tanečníků, kteří ztvárňují mythologické postavy.

Soubor Ludus musicus vydal v tomto roce CD s názvem Signum, obsahuje písně renesanční Evropy. Dvojalbum je rozděleno do tří částí: Bohemia, Italia, Hispania et Lusitania. Soubor v rámci svého letního hostování na hradě Lipnici uvede výběr z písní z tohoto dvojalba.

Hradní kaple sv. Vavřince z první čtvrtiny 14. století je architektonicky nejcennější částí hradu a je zajímavá i svou historií. Právě zde byli v roce 1417 vysvěceni první husitští kněží v Českém království. Pozornost návštěvníků jistě upoutá tajuplná pověst o pokladu pánů z Landštejna, který je na Lipnici údajně ukryt. Poznávacím znamením je třetí kříž, pod nímž by měl být poklad uschován. Prvé dva kříže jsou vytesány v kamenném ostění hradní brány, zatímco třetí kříž je neznámo kde.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)