Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Požár domu ve Vápovicích založil cizinec; měl u sebe velké množství drog

Policisté velmi rychle dopadli muže, který na Telčsku zapálil a tím zcela zničil dům seniorů. Podezřelý cizinec byl pod vlivem drog a měl u sebe desítky tablet extáze. Muž skončil v policejní cele a kriminalisté mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů. K případu došlo v neděli 11. srpna v obci Vápovice. Po jedné hodině v noci přijali policisté oznámení o požáru domu s tím, že jsou uvnitř zřejmě dva lidé.
Na místo ihned vyjeli hasiči, zdravotníci a policisté obvodního oddělení Telč. Z domu hasiči vyvedli muže a ženu, zdravotníci oba odvezli do jihlavské nemocnice. Vzhledem k podezření, že požár vznikl v důsledku jednání cizí osoby, začali policisté ihned v lokalitě pátrat po pachateli. V krátké době podezřelého muže nalezli, nacházel se v terénu u obce a pokusil se ještě o útěk, což se mu nepodařilo. Policisté muže zadrželi a odvezli ho na oddělení policie v Jihlavě, kde byl po lékařském vyšetření umístěn do cely. Jednalo se o jednatřicetiletého muže z Holandska.
„Zadržený muž měl u sebe více než sedm desítek tablet extáze,“ řekl por. Bc. Martin Jůzl, komisař oddělení obecné kriminality. Prověřování případu převzali kriminalisté jihlavského územního odboru. „Drogy jsme zajistili a následně budou odborně zlikvidovány,“ dodal komisař Jůzl. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Dům je po požáru téměř kompletně zničený a neobyvatelný.
Kriminalisté na základě shromážděných důkazů sdělili jednatřicetiletému muži podezření ze spáchání dvou trestných činů. „Cizinec je podezřelý ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu spáchaného ve větším rozsahu,“ řekl npor. Ing. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.
Podezřelý jednatřicetiletý cizinec přišel v neděli 11. srpna po půlnoci náhodně do obce Vápovice. Vlezl na oplocenou zahradu jednoho z rodinných domů a vnikl do garáže, kde se chtěl ukrýt. Cizinec si zde zapálil cigaretu, kterou ale poté nedostatečně uhašenou odhodil do odpadkového koše. Následně zjistil, že začal hořet, snažil se koš zmateně uhasit, ale svým nelogickým jednáním šíření ohně ještě urychlil, když se mu požár nedařilo dostat pod kontrolu, z místa utekl. Oheň se začal rychle přesouvat i na dům a pomoc přivolali náhodní lidé. Podezřelého muže poté rychle vypátrali a dopadli telčští policisté.
Případ kriminalisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
„Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ zakončil vedoucí jihlavských kriminalistů.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)