Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Jed na hraboše otrávil na Opavsku čápy bílé

Nejhorší obavy ornitologů a ochránců přírody se potvrdily. Dva čápi bílí na Opavsku zahynuli po otravě fosfidem zinku, který je účinnou látkou jedu na hraboše Stutox II. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody poté, co otravu potvrdil Státní veterinární ústav v Olomouci.
„Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný „bezpečný jed“. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Informaci o dvou mrtvých čápech dostali v Záchranné stanici v Bartošovicích 14. srpna. Kadavery poslali na analýzu do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. „Nyní jsme obdrželi výsledky vyšetření. Vyplývá z něj jednoznačně, že čápi byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně Stutoxu II,“ vysvětluje Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích.

Plošná aplikace jedu na hraboše zakázaná

Povolení k plošné aplikaci jedu Stutox II vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v pondělí 5. srpna, v pátek ho ministr zemědělství Miroslav Toman pozastavil a v pondělí 12. srpna jeho pozastavení potvrdil. Zemědělci nyní mohou jed aplikovat pouze do nor. „Zjištění o otravě čápů ukazuje, že aplikace Stutoxu na povrch půdy je skutečně nebezpečná a je správné, že není povolená. Problémy zemědělství musíme řešit komplexní změnou přístupu ke krajině, ne se snažit zachránit zisky ve zdevastované krajině za jakoukoli cenu,“ upozorňuje Vermouzek.

Víte o ptácích s podezřením na otravu?
Ornitologové i nadále apelují na veřejnost, aby si více všímala, co se v krajině děje. Pokud zjistíte, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, pošlete informaci na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz.
Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz.

Věra SYCHROVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)