Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na zámku v Malči na Havlíčkobrodsku, kde pobýval F. Palacký, vystoupí pěvecký sbor Královská obora

Koncert pěveckého sboru Královská obora se uskuteční v neděli 8. září v 18 hodin na zámku Maleč na Havlíčkobrodsku. Vystoupení nabídne procházku historií duchovní hudby od Seikilovy písně (200 let př. n. l.) až po současnost.
Barokní zámek Maleč byl 40 let letním sídlem jednoho z nejvýznamnějších českých politiků 19. století F. L. Riegra a posledních 14 let svého plodného života i zázemím jeho tchána Otce národa Františka Palackého. F. L. Rieger zámek koupil v roce 1862 a v letních měsících zde pobýval jeho tchán František Palacký, který zde vytvořil značnou část svého díla Dějiny národu českého.
V roce 2018 byla na zámku v rámci akcí připomínajících dvousetleté výročí narození F. L. Riegra, v den 220. narozenin F. Palackého otevřena nová stálou expozice představující život a dílo těchto dvou nejvýznamnějších osobností 19. století, kteří významně přispěli k emancipaci a rozvoji českého národa.
Výsledky jejich mnohaletého úsilí jistě přispěly ke vzniku moderního československého státu v roce 1918.

Prohlídka expozice je s audiodoprovodem náročného odborného textu historika a předního znalce 19. století profesora Jiřího Štaifa z Univerzity Karlovy. Je určena opravdovým zájemcům o počátky české politiky a vzestup českého národního sebeuvědomění a také jako osvěta pro dospívající mládež vyšších gymnazijních ročníků apod.
Expozice je návštěvníkům přístupná do konce září o víkendu od 10 do 17 hodin.
V roce 1994 jej v rámci restitucí získali potomci, kteří jej zrekonstruovali a interiéry zařídili v historickém stylu včetně několika původních předmětů. Jako jediná přežila v původním stavu až do současnosti pracovna Františka Palackého. V zámeckých prostorách se nachází i původní knihovna, která obsahuje na 9500 svazků.
Zahraničním zájemcům je k dispozici verze v angličtině a němčině v tištěné podobě.

František Ladislav Rieger (1818-1903)
Patří k nejvýznamnějším českým osobnostem 19. století. Úsilím o národní emancipaci, politickou činností, organizováním společenského, kulturního i hospodářského života, rozhledem, vzděláním i lidskými kvalitami dosáhl zcela výjimečné autority i popularity.
Nazýván Vůdcem národa, obdržel četná vyznamenání a byl povýšen císařem s titulem baron do šlechtického stavu.
Zemřel ve věku 84 let v roce 1903 a jeho vskutku královský pohřeb se stal velkolepou celonárodní manifestací.
Jeho celoživotní úsilí o rozvoj českého národa a obnovu české státnosti nesporně přispělo k jejímu naplnění v roce 1918.

František Palacký (1798-1876)
Palacký byl všeobecně uznáván jako Otec národa a dnes je jistě jednou z nejvýznamnějších osobností celé naší historie.
Český historik, filozof a politik; zakladatel novodobého českého dějepisectví, organizátor české vědy, kulturního a společenského života, ideolog českého národního obrození.
Jeho dceru Marii si vzal za manželku F. L. Rieger, jeho mladší spolupracovník v obrozeneckém hnutí a spoluzakladatel první české politické strany.
F. Palacký se po smrti své manželky stal členem rodiny svého zetě a prožil na zámku Maleč posledních 16 let svého života.

Vokální pražský smíšený pěvecký sbor Královská obora, dirigent: Ing. Václav Lahodný, Csc. vznikl v září 1995, aby spojil zpěváky - přátele, kteří se do té doby znali z jiných sborů. Sbor se od začátku zaměřil na reprodukci staré duchovní hudby, především renesanční a středověké – současný repertoár sboru se skládá z duchovních skladeb českých skladatelů, anonymních skladeb z kancionálů a písní vokální polyfonie. Od začátku měl sbor přibližně 8 – 10 zpěváků, jejichž počet i složení se časem proměňuje.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)