Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Santiniho Zelená hora ve Žďáře nad Sázavou oslaví tři sta let od výstavby

Letošní ročník Santiniho barokních slavností, které se budou konat ve dnech 5. - 8. září se ponese v duchu oslav 25 let zapsání poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou na seznam UNESCO a 300 let od zahájení výstavby kostela.
V rámci oslav přivítají ve Žďáře nad Sázavou opata Václava Vejmluvu, který se o stavbu chrámu zasloužil a architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Na náměstí Republiky v pátek 6. září narýsují, stejným postupem jako slavný architekt, půdorys Zelené hory v měřítku jedna ku deseti. Současně bude pro poutní kostel předán pamětní kámen.

Víkendový program jubilejních slavností bude probíhat v areálu zámku, kde býval klášter, a na Zelené hoře. V sobotu například mohou lidé putovat za Santinim s prof. Vítem Vlnasem a doc. Jiřím Kotalíkem. O show se postará laserová animace s nasvícením Zelené hory a světelnými obrazy na svahu pod ní, která začne u Konventního rybníka ve 21.30 hodin, po koncertě barokní hudby v barokní basilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu zámku ve Žďáře nad Sázavou.

Kompletní program je na:
https://www.zelena-hora.cz/cz/news/santiniho-barokni-slavnosti-2019-110

Výjimečná stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého s půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy vznikla díky spolupráci opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy a architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Legenda o sv. Janu Nepomuckém
Podnětem k výstavbě kostela se stal nález zachované tkáně v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále v roce 1719. Podle legendy zaplatil kněz svým životem za to, že neprozradil zpovědní tajemství královny Žofie. Symbolika, spojená s tímto v baroku oblíbeným světcem, se objevila v návrhu kostela.

Jedinečná symbolika
V oblasti křesťanské symboliky a kabalistické nauky, která se v návrhu také uplatnila, byli Santini-Aichel i opat Vejmluva velmi zběhlí. Santini pojal projekt zcela individuálně, bez ohledu na dobové zvyklosti. Představu opata Vejmluvy o chrámu, v němž měl mít hlavní úlohu obrazec hvězdy, přetavil do mimořádně působivé podoby, kterou dokázala ocenit až moderní doba. Kostel je vystavěný na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. Tvrdí se, že na hladině Vltavy, kde Jan Nepomucký utonul, objevila koruna z pěti hvězd. Tento symbol se pak objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby. Areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři. Pět písmen má i latinské slovo TACUI – mlčel jsem. Dominantou kopule kostela je velký červený jazyk, opět symbol sv. Jana Nepomuckého, obklopený kruhem plamenů, z něhož prosvítají paprsky.

Požár a záchrana kostela
Kostel na Zelené hoře se stal jedním z nejnavštěvovanějších barokních poutních míst. Požár, který vypukl 16. července 1784, poničil žďárský klášter a kostel připravil o střechu. Na žádost opata Otto Steinbacha z Kranichštejna byl klášter zrušen a kostel určen k zavření. O částečnou záchranu kostela se zasadil kněz Matěj Josef Sychra na začátku 19. století. Chátrající objekt se dočkal stavební obnovy až v 70. a na počátku 80. let 20. století. V roce 1994 byla schválena žádost o zařazení areálu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)