Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Mladí sourozenci motáků pochopů, kterým kombajn u Měřína zničil hnízdo, vzlétli zpět do přírody

Párek mladých motáků pochopů ve čtvrtek 5. září opustil záchrannou stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou a odletěl do přírody. Mezi svěřence stanice se motáci zařadili začátkem srpna, kdy jejich hnízdo skončilo pod žací lištou kombajnu u Měřína.
'Díky duchapřítomnosti a pohotovosti řidiče kombajnu dva sourozenci přežili. Hnízdo však bylo zničeno, a tak péče a starost o jejich další vývoj připadla naší stanici. Během měsíce dorostli, zesílili a naučili se vše potřebné. Dnes se tedy mohli vydat zpět do přírody, aby se stihli včas přidat k tahu do teplých krajin. Přejeme jim pevné zdraví a šťastný let', uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Moták pochop (Circus aeruginosus) preferuje otevřenou krajinu, pro hnízdění si vybírá rákosové porosty nebo polní kultury (ozim, řepka, vojtěška). Hnízdí vždy v blízkosti vody. Staví si hnízdo ze stébel a větví přímo na zemi nebo v hustém rákosu těsně nad vodou. Hlavním lovištěm jsou břehy rybníků, slepých a hustě zarostlých říčních ramen, rákosiny, louky a zamokřená místa v blízkosti vod. Nad takovou krajinou létá pochop nízkým, značně neurovnaným (jakoby potácivým) letem, který mu umožňuje vyhledávat potravu na zemi i ve vodě. Nikdy neloví ve vzduchu. Při toku předvádí samec v letu akrobatické kousky, vystoupá vysoko do oblak a pak se snáší dolů za družkou. Hlas v toku je vysoké „kví-eh“ a pískavé „fíh“.
Moták pochop je tažný druh, který na zimoviště v jižní Evropě a Africe odlétá v srpnu až říjnu a ze zimovišť přilétá během března a dubna.


- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)