Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V jihlavské zoo mužete při trošce štěstí spatřit malé pruhované prasátko, mládě tapíra

Sameček tapíra jihoamerického se narodil ve středu 4. září v jihlavské zoologické zahradě. Kdo z návštěvníků bude mít jen trochu štěstí, spatří jej již ve výběhu.
Tapír jihoamerický (Tapirus terrestris), z řádu lichokopytníků, pochází z pralesů Jižní Ameriky, obývá oblasti v blízkosti vodních ploch. Samice rodí jedno mládě po cca 400 dnech březosti, mládě při narození váží 4 - 7 kg.

Nejnápadnějším znakem tapírů je prodloužený horní pysk a nozdry, které tvoří jakýsi krátký chobot. Tapíři ho používají podobně jako sloni – k trhání rostlinné potravy, jako orgán jemného čichu i k dýchání při pobytu ve vodě nebo bažinách. Tapír je totiž na vodu velmi úzce vázaný. Ochlazuje se v ní, živí se vodními rostlinami a při nebezpečí hledá úkryt právě ve vodě. Dokáže dobře plavat a potápět se a dokonce i chodit po dně. Tapíři jsou aktivní za soumraku a v noci.
Samice rodí dobře vyvinuté mládě, které má na rozdíl od dospělých tmavou srst se světlými podélnými proužky a tečkami, jež slouží jako dokonalé krycí zbarvení v hustém podrostu. V prvních dvou týdnech života totiž mládě zůstává v úkrytu, zatímco se matka vydává na pastvu. Během dvou měsíců kresba začíná blednout a v půl roce je mladý tapír zbarvený stejně jako jeho matka.
Tapír jihoamerický dorůstá 1,8 - 2,5 m s hmotností okolo 270 kg a výškou v kohoutku mezi 77 - 108 cm. Dožívá se až třiceti let.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)