Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Koláč pro hospic 2019 v třebíčské Charitě ve středu 9. října

Akce Koláč pro hospic se uskuteční ve středu 9. října. Koná se vždy v blízkosti Světového dne hospicové a paliativní péče a zapojí se do ní všechny oblastní charity spadající pod Diecézní charitu Brno. Tradičním pořadatelem na Třebíčsku je Domácí hospic sv. Zdislavy, který je součástí Oblastní charity Třebíč.
Lidem, kteří se rozhodnou dobrovolným finančním příspěvkem podpořit činnost hospice, dobrovolníci poděkují prostřednictvím sladkých koláčů. Dvojice s pokladničkami a koláči bude možné potkat v čase od 9 - 16 hodin v Třebíči, Hrotovicích, Moravských Budějovicích a Náměšti nad Oslavou. Dobrovolníci zacházejí i do sídel pravidelných podporovatelů a spolupracovníků Oblastní charity Třebíč jako jsou Město Třebíč, Jaderná elektrárna Dukovany, společnost Fraenkische či vojenská letecká základna v Sedlci.

Dobrovolnické páry, většinou studentské, výrazně označené symboly Oblastní charity Třebíč, potkáte v centrech měst a v místech velkého výskytu lidí, jako jsou nákupní centra a nádraží. Pokladničky, do kterých veřejnost může přispívat, budou zapečetěné a otevřou je až pověření pracovníci Městského úřadu. V loňském roce bylo na této akci ve prospěch domácího hospice vybráno 43 567 korun.
Vedle možného finančního profitu z dobrovolných příspěvků je podle organizátorů neméně důležitý informativní přínos akce. „Velká většina lidí si přeje rozloučení s tímto světem v domácím prostředí a v okruhu svých blízkých, nikoliv v anonymním prostředí nemocnic a sociálních ústavů. Ta možnost je díky velkému rozkvětu hospicových služeb stále dostupnější a my ji takto chceme veřejnosti ještě více přiblížit a otevřít cestu,“ komentuje význam akce vedoucí střediska sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč Eva Vráblová. Proto před tím, než studenti vyjdou do ulic, podstoupí seznámení s činností hospice a nabídkou služeb.
„Obrací se na nás stále větší počet rodin, lidé vědí, že hospice jsou, ale je také nemalá část rodin, které mají z domácího doprovázení svých blízkých stále obavu. Obecně nemají představu, jak fungují pečovatelky, zdravotní sestry a naši lékaři, nebo jaké pomůcky jim můžeme zapůjčit k usnadnění péče v domácím prostředí. Často si nedokážou představit, že péči s naší podporou zvládnou, že fungujeme 7 dní v týdnu a 24 hodin denně,“ informovala Eva Vráblová.

Novinkou je letos i tzv. virtuální koláč. Jedná se o darovací portál Daruj správně, kam mohou lidé z pohodlí domova a přes internet posílat příspěvky na hospicovou a paliativní péči. Tuto možnost může využít např. ten, kdo nemá možnost v den sbírky přispět na místě do pokladničky, a přesto chce podpořit rozvoj kvalitní a profesionální péče o nevyléčitelně nemocné pacienty. Je umístěn zde: https://www.darujspravne.cz/sbirka/kolac-pro-hospic-2-2
Darovací portál nabízí možnost zvolit si výši darované částky i způsob odeslání daru – přes platební kartu, internetové bankovnictví, platební tlačítko nebo bankovním převodem. Každý se může rozhodnout, zda půjde o jednorázový dar nebo se stane pravidelným podporovatelem hospicové péče a bude posílat vybranou částku každý měsíc.

Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč nabízí v rámci ČR jedny z nejkomplexnějších služeb, a to včetně dětské paliativy, nebo zajištění školení a seminářů pro jiné organizace. Třebíčský hospic byl jedním ze sedmi poskytovatelů těchto služeb v České republice, kteří byli zahrnuti do pilotního programu VZP, Ministerstva zdravotnictví a České společnosti paliativní medicíny. Ten ověřil možnost financování hospicové péče z veřejného zdravotního pojištění a péči tak udělal dostupnější. Na Vysočině výrazným způsobem napomohl vzniku krajské koncepce a zapojuje se aktivně do projektu Paliatr Vysočina.

Marie PALOČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)