Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava věnovaná dvojici osobností české grafiky – Adolfu Absolonovi a Martinu Srbovi v jihlavském muzeu

Výstava MARTIN SRB A ADOLF ABSOLON - NEJEN ZNÁMKOVÁ TVORBA, která návštěvníky seznámí se známkovou a volnou tvorbou tvůrců poštovních známek, bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 17. října v 17 hodin v muzejních arkádách v Jihlavě.
Malíř, ilustrátor a tvůrce poštovních známek RNDr. Adolf Absolon je původním povoláním geolog. Geologii vystudoval na Univerzitě Karlově, pracoval ve výzkumu a publikoval řadu vědeckých studií. Malování však bylo jeho srdeční záležitostí od dětství. První výstavu svých prací uspořádal v roce 1980, v roce 1988 se stal členem Svazu československých výtvarných umělců a poté jako malíř a ilustrátor přešel tzv. na volnou nohu. Ilustroval řadu přírodovědných knih i několik titulů beletrie. Spolupráci s Českou poštou zahájil v roce 1994. Podle jeho návrhů se zrodilo 30 poštovních známek a na většině z nich spolupracoval s rytcem Martinem Srbem.

Martin Srb působil nejprve jako rytec-medailér a od roku 1977 byl zaměstnán ve Státní tiskárně cenin. Zde začal se studiem bankovkové grafiky, ve kterém pod vedením akademických malířů Karla Šafáře a Ladislava Karouška pokračoval i na počátku 80. let. Od roku 1984 spolupracoval s malířem prof. Josefem Lieslerem. Svoji první poštovní známku vyhotovil v součinnosti s malířkou Radanou Hamsíkovou v roce 1988 a do dnešního dne přivedl na svět více než stovku známek, stejně jako speciálních „obálek prvního dne“. V rámci své tvorby se potkal s řadou českých i slovenských výtvarníků a od roku s řadou českých i slovenských výtvarníků a od roku 1992 své práce představuje na četných výstavách.

Výstava s názvem „Martin Srb a Adolf Absolon. Nejen známková tvorba“ představí oba autory v tvůrčím souznění i jako samostatné výtvarníky, a to nejen v oblasti filatelistické. O jejich uměleckých kvalitách se mohou návštěvníci přesvědčit až do 1. prosince.

Ludmila MORŽOLOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)