Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Přednáška Co nás čeká na poli výzkumu exoplanet v příští dekádě? v jihlavském muzeu

Přednáška Dr. Petra Kabátha z Astronomického ústavu Akademie věd ČR s názvem CO NÁS ČEKÁ NA POLI VÝZKUMU EXOPLANET V PŘÍŠTÍ DEKÁDĚ? se bude v muzejním Malovaném sále v Jihlavě konat ve čtvrtek 17. října od 17 hodin.
První exoplaneta 51 Pegasi b byla objevena u hvězdy podobné Slunci v roce 1995. Dnes máme potvrzených skoro 4000 exoplanet. Za tento pokrok vděčíme novému přístrojovému vybavení a zpřesňování pozorovacích metod. Přednáška shrne úspěchy české astronomie na poli výzkumu exoplanet a představí budoucí směřování exoplanetárního výzkumu. Čeští vědci budou u hledání druhé Země.

Dr. Petr Kabáth působí na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, kde v rámci zdejšího stelárního oddělení využívajícího největší český dalekohled vede skupinu vědců zabývajících se výzkumem tzv. exoplanet. Dr. Kabáth také působil jako astronom v projektu Very Large Telescope (VLT) a Evropské jižní observatoře (ESO).

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.

Dana OBERREITEROVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)