Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Jihlavská nemocnice už má novou magnetickou rezonanci na svém místě, pacientům začne sloužit 12. listopadu

Jihlavská nemocnice v úterý 14. října jeřábem přestěhovala do svých prostor novou magnetickou rezonanci, téměř pětitunového obra za více než 37 milionů korun. Nahradila starou, která nemocnici sloužila již deset let a odstěhována byla na konci září.
Po náročném stěhování přístroje do nemocniční budovy jej čekala instalace kabelů, software a následně začne zkušení provoz. Pacientům by měla rezonance začít sloužit od 12. listopadu.

Magnetická rezonance je v těchto dnech v jihlavské nemocnici mimo provoz. O pacienty v rámci Jihlavy bude podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného postaráno v sousedních nemocnicích, hlavně v Třebíči a Havlíčkově Brodě.

Vyšetření pomocí magnetické rezonance patří mezi moderní zobrazovací metody. Vyniká především vynikajícím kontrastním rozlišením jednotlivých tkání, schopností odlišit od sebe i tkáně s velmi obdobnou strukturou. V praxi to znamená nejen například vynikající odlišení bílé a šedé hmoty mozkové, ale rozlišení normální tkáně od tkáně postižené chorobným procesem. V tomto ohledu má magnetická rezonance výsadní postavení mezi všemi zobrazovacími metodami,“ říká primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer. Jak dodává, princip magnetické rezonance je odlišný od ostatních zobrazovacích metod: „Využívá fyzikálního principu, že každé atomové jádro má určitý magnetický moment. To znamená, že každé jádro atomu rotuje, které má vlastní frekvenci. Po usměrnění rotace všech jader v silném magnetickém poli a následným vypnutím působící magnetické síly, se každé jádro dostává do vlastního klidového stavu, a při tom vydává svou vlastní frekvenci. To vede k vytvoření napětí, které je měřitelné přijímacími cívkami. Jednoduše řečeno, každá velikost naměřeného napětí je specifická pro určit typ tkáně,“ doplnil primář.
- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)