Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hasiči v Okříškách získali nové vybavení na záchranu lidských životů

Hasiči z Okříšek získali vyprošťovací zařízení pro dopravní nehody. Na vybavení pro záchranu lidských životů, jehož cena je 200 tisíc korun, přispěly místní firmy. Zásahová jednotka okříšských dobrovolných hasičů bude díky tomu od 1. ledna 2020 vyjíždět k dopravním nehodám v okolí. Již nyní je součástí Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina.
Již nyní je součástí Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina. 'V posledních letech proto městys investoval nemalé investiční prostředky do zázemí v podobě nové hasičské zbrojnice i do techniky – nové hasičské cisterny a dopravního automobilu. Také díky tomu naši hasiči vyjíždějí k požárům i jiným událostem do 3 – 5 minut od vyhlášení poplachu, i když norma jim ukládá celých 10 minut. Velmi si ceníme jejich aktivního přístupu a zájmu pomáhat bližním. Přesto nás překvapilo, když projevili zájem zařadit jednotku do předurčenosti pro dopravní nehody. Důvod je celkem logický, s rostoucí dopravou se zvyšuje i počet havárií v našem okolí, především okolo Zašovic se jich v poslední době stalo několik, vesměs vážných. A je pravda, že z Okříšek přijedou hasiči k nehodě podstatně dříve než z Třebíče nebo Jihlavy a mnoha případech rozhodují o životech nebo trvalých následcích pro oběti opravdu minuty', uvedl starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Rada městyse Okříšky rozhodla také o nákupu dvou AED (automatických externích defibrilátorů). Jedná se o mikroprocesorem řízené přístroje, určené k defibliraci (obnově srdečního rytmu) prostřednictvím elektrického výboje. Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od kolapsu, zvyšuje se výrazně šance na obnovu srdečního oběhu a záchranu postižené osoby. Přístroj AED mohou obsluhovat nevyškolení i trénovaní zachránci, jeden proto bude umístěný v hasičské cisterně pro použití při zásazích u požárů nebo dopravních nehod, druhý na veřejně přístupném místě v centru Okříšek. 'Ten budou moci použít občané v případě kolapsu osob na veřejných prostranstvích, sportovištích i kdekoliv jinde. Veřejně přístupný AED představuje šanci na včasné provedení defibrilace ještě před příjezdem záchranářů. Zatím hledáme nejvhodnější místo pro umístění defibrilátoru, aby byl 24 hodin veřejně přístupný,“ dodal starosta.


Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)