Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Děti z Kamenice nad Lipou věnují tisíce korun handicapované dívce; potřebuje rehabilitace a pomůcky

Co udělá třída desetiletých dětí s 10 nebo 20 tisíci korunami? Většina si zaplatí vstupné do zábavního parku nebo uspořádá večírek. Páťáci z Kamenice nad Lipou je věnují postižené dceři svého trenéra. „Nejprve jí chtěli koupit nějaký dárek nebo zdravotní pomůcku, kterou doma potřebují. Nakonec se ale shodli, že peněžní dar využije rodina nejlépe,“ popisuje třídní 5. A Iva Podharská.
Děti navíc k penězům nepřijdou úplně snadno. Budou za nimi dva měsíce náročné práce v rámci projektu Abeceda peněz. Ten žákům čtvrtých tříd vštěpuje zásady finanční gramotnosti. Zábavnou formou a hlavně praxí. „Děti mají za úkol vytvořit vlastní firmu, obsadit v ní jednotlivé posty, naplánovat výrobu zboží, které by zvládly vyrobit a které následně budou schopné prodat na trhu. Po celou dobu pracují s jednoduchými finančními plány, propočítávají ceny zboží a jasně vidí, co všechno se musí do konečné ceny odrazit, aby pokryla náklady,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny, která Abecedu peněz pro školy připravila. Děti projektem provází nejen třídní učitel, ale i bankéři z místní pobočky České spořitelny.

Jak velkou částku čtrnáctiletá kamenická dívka, která se narodila s vážnými zdravotními postiženími, nakonec dostane, ještě není jisté. „Vrcholem Abecedy peněz je pro každou třídu veřejný jarmark. Tam se pokusí prodat vše, na čem během uplynulých týdnů pracovali. Zboží i znalosti,“ přibližuje David Hubáček. Některé třídy vydělají 4 tisíce, některé 40 tisíc. Školáci z Vysočiny, kteří se Abecedy peněz zúčastnili loni, si v průměru vydělali 20, 5 tisíce korun. Rekord v kraji drží Havlíčkobrodští, kteří si z jarmarku odnesli bezmála 37 tisíc korun.

Páťáky z Kamenice nad Lipou čeká veřejný jarmark již v pondělí 18. listopadu, od 14 do 16.30 hodin před místní pobočkou České spořitelny. Při jeho přípravě projevily děti ohromnou samostatnost. „Podařilo se jim sehnat jeden stánek navíc, aby bylo víc místa na zboží. Domluvily s místním rozhlasem, že několikrát denně vysílá pozvánku na jarmark. Celá třída se pak vydala na oficiální návštěvu radnice, abychom osobně pozvali starostu a vedení města,“ vypočítává třídní učitelka s tím, že sama mnohdy žasla, co všechno děti vymyslely.

I s nápadem na podporu postižené holčičky přišly děti samy. „Jde o dceru trenéra, který měl mnohé kluky ze třídy na fotbal. A oni chtějí jeho rodině touto cestou poděkovat za to, že se jim věnoval, i když mají doma 2 další děti a času není nikdy dost,“ vysvětluje Iva Podharská. „Rodina si platí sama spoustu potřebných rehabilitací a pomůcek. Takže informace o plánovaném předvánočním dárku od páťáků je opravdu dojal.“

Abeceda peněz je aktuálně největší program finančního vzdělávání v ČR, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost žáků základních škol. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna pro žáky 2,4 a 9 tříd již na vice než 380 školách po celé ČR.
Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Druháci se učí hospodařit jako táta s mámou v rodině, čtvrťáci staví vlastní firmy a teenageři v devátých třídách ve strategické PC hře Tajuplná cesta zkouší přežít jako cizinci v Londýně.
Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Samotný program na jednotlivých školách realizují profesionální pedagogičtí lektoři s podporou více než 230 dobrovolníků z řad zaměstnanců regionálních poboček České spořitelny.
Letošní novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v online prostředí.

Marta VOKURKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)