Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Památkáři vydávají knihu o lidové architektuře na Vysočině; pokřtěna bude 21. listopadu

Nová publikace o lidové architektuře zabývající se problematikou zděných venkovských domů z 19. století na Vysočině a jejich štukovou výzdobou autora Ivana Mináře bude prezentována na několika místech v regionu.
Slavnostní křest knihy s titulem Lidová architektura v Kraji Vysočina: zděné stavby 19. století proběhne ve čtvrtek 21. listopaduv 18 hodin v Lannerově domě v Telči (Hradecká 6). Předpremiéra se odehraje na Gymnáziu a Střední odborné škole v Moravských Budějovicích (Tyršova 365) ve čtvrtek 21. listopadu v 15 hodin v rámci Dne otevřených dveří.
Kniha bude také představena veřejnosti v pátek 22. listopadu v 18 hodin v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě (sál Staré radnice, Havlíčkovo náměstí 87).

„Knihou Ivana Mináře dostávají čtenáři do rukou významnou práci o výjimečném odborném tématu, které je důležité v rámci poznávání kulturní historie a také pro péči o historický stavební fond“, konstatuje recenzent knihy a Minářův učitel prof. Jiří Škabrada.

Publikace Lidová architektura v Kraji Vysočina: zděné stavby 19. století se opírá především o poznatky získané během mnohaletého terénního a archivního výzkumu, při němž bylo zdokumentováno několik tisíc, převážně zděných objektů v téměř celém kraji. Zvláštní pozornost je věnována dosud opomíjenému prostoru podél historické zemské hranice.
Pomocí podrobného rozboru řady dochovaných staveb je zde doloženo, že vývoj jejich jednotlivých prvků byl během 19. století velmi složitý. K úpravám zděných domů zpravidla docházelo během jedné či dvou generací, takže jejich dnešní podobě lze zasvěceně porozumět pouze z pohledu stavební historie. Nositeli vývoje zděných staveb byli především venkovští stavitelé a zedničtí mistři. Vývoj částí staveb neprobíhal rovnoměrně, ale byl vždy závislý na inovacích přinášených právě těmito staviteli. Z četnosti stavebních úprav je zřejmé, že stavby již brzy po svém dokončení přestávaly splňovat soudobé požadavky a jejich dílčí úpravy byly přímou reakcí na zrychlující se vývoj společnosti. Například díky změnám vytápění po polovině 19. století přestalo vyhovovat tradiční vnitřní uspořádání domů, které fungovalo po několik století. Ještě odlišnější standardy bydlení však přišly na venkov během 20. století, kdy do té doby upravované historické objekty již nestačily tempu vývoje. Vedle radikálních úprav bývaly domy často zcela opuštěny a v jejich blízkosti byly budovány novostavby.

Dokumentačním těžištěm publikace jsou fotografie a zejména pak zaměření jednotlivých staveb. Jedná se o půdorysy a vybrané části řezů, které mají pro pochopení vývoje těchto staveb nejvyšší výpovědní hodnotu.

„Ačkoli historických objektů v terénu stále ubývá, Kraj Vysočina skýtá v této oblasti i nadále značný potenciál. Doufám tedy, že poznatky obsažené v knize pomohou čtenářům lépe pochopit problematiku zděných venkovských domů z 19. století “, dodává autor knihy Ivan Minář.

Knihu, kterou vydalo Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, je možné zakoupit v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (Hradecká 6). Její cena je 380 Kč. Kontaktní osoba: Ilona Ampapová, e-mail: ampapova.ilona@npu.cz, tel. 724 101 883.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)