Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vysočinu opět zasáhne silné povětří

Vysočinu čeká opět větrné počasí. Meteorologové vydali výstrahu, která platí od dnešní, páteční 22. hodiny večer až do nedělní půlnoci. Čerstvý jihovýchodní vítr má v nárazech dosahovat 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h).
Výstraha platí pro Vysočinu a dále pak pro Pardubický kraj - Hlinsko, Chrudim, Pardubice, Polička, Přelouč; Jihomoravský kraj - Břeclav, Hodonín, Mikulov, Moravský Krumlov, Veselí nad Moravou, Znojmo a Liberecký kraj - Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Železný Brod.

'Střední Evropa se bude nacházet v jihovýchodním proudění mezi hlubokou tlakovou níží, která bude postupovat z Biskajského zálivu nad západní Středomoří, a mohutnou tlakovou výší nad Ruskem,' informoval na svém webu ČHMÚ. Do Česka tak dorazí čerstvý jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosáhnout 55 až 75 km/h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)