Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Mikulášská nadílka pro ptáky: děti v roli Mikuláše

Vlašské ořechy, jablka a slunečnicová semena. Na tuhle mikulášskou nadílku se mohou ve čtvrtek 5. prosince těšit ptačí obyvatelé pražské obory Hvězda. V roli Mikulášů je obdarují děti ze základní školy v rámci akce pořádané Českou společností ornitologickou. Akce Mikulášská nadílka pro ptáky začíná v 9:30 a kromě přikrmování ptáků bude součástí i hodinové sčítání ptáků na krmítku. Ornitologové tak chtějí zájemcům představit program Ptačí hodinka, jehož druhý ročník připravují na 10. – 12. ledna 2020 a do kterého se už nyní může veřejnost přihlásit na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz.
Přikrmovat a sčítat ptáky může každý a ještě ho to bude bavit, takový je podtitul druhého celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách, které Česká společnost ornitologická plánuje na 10. – 12. ledna 2020. „Abychom ukázali, jak je sčítání jednoduché a že ho zvládne každý, budeme v oboře Hvězda přikrmovat, poznávat a sčítat ptáky s dětmi. Připojit se k nám může každý, kdo bude mít chuť si sčítání vyzkoušet,“ vysvětluje koordinátorka programu Ptačí hodinka Dita Hořáková.

Mikulášská nadílka pro ptáky: 5. prosince 2019, obora Hvězda, Praha
Stanoviště 1 – sčítání ptáků; mapa
9:30 – 10:30 hodinové sčítání ptáků
10:30 vyhodnocení a okomentování sčítací hodinky

Stanoviště 2 – ptačí hry pro děti a přikrmování; mapa
9:30 příchod dětí na stanoviště
9:45 – 10:15 hra pro děti k určování ptáků
10:30 – 11:00 děti budou rozvěšovat krmítka a přikrmovat ptáky

Ptáci dostanou nadílku
Vzdělávání dětí a mládeže a budování kladného vztahu k přírodě je důležité téma, kterému se Česká společnost ornitologická pravidelně věnuje ve svých aktivitách. „Den mikulášské nadílky je vhodná příležitost věnovat dárek i těm, na které se obyčejně zapomíná, tedy divoce žijícím ptákům. Jsme moc rádi, že se role pomyslných Mikulášů ujmou zrovna děti,“ říká Hořáková.

Ornitologové na místě připraví ukázky vhodných druhů krmení, krmítka i pomocné archy pro sčítání ptáků. „Při troše štěstí budeme v oboře společně pozorovat sýkory koňadry či modřinky, brhlíky a další pěvce. Řekneme si, jak je přilákat na krmítko a spolehlivě je od sebe rozeznat. Kromě toho také budeme mluvit i o nevhodném způsobu přikrmování, jako jsou například lojové koule v plastových síťkách, které mohou být pro ptáky nebezpečné,“ vysvětluje Hořáková.

Do prvního ročníku sčítání se zapojilo 14 tisíc lidí
Historicky první ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádali ornitologové letos v lednu. Zapojilo se přes 14 tisíc lidí, kteří pozorovali více než čtvrt milionu ptáků. „Zájemci o informace ke druhému ročníku se mohou přihlásit na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Máme připravené tipy a materiály, jak přikrmovat a poznávat ptáky. Díky našim podkladům si i školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ vysvětluje Hořáková.

Druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách: 10. – 12. ledna 2020
Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Prvního ročníku se zúčastnilo přes 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali víc než čtvrt milionu ptáků. Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí. Bližší informace k programu jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz.

Věra SYCHROVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)