Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Město Žďár nad Sázavou chystá tzv. seniorské obálky pro lidi trpící těžkými nemocemi

Seniorské obálky, které obsahují formulář, v němž jsou uvedeny základní informace o jejím držiteli, a to včetně chorob, se kterými se léčí, ale i medikamentů, které pravidelně užívá, případně jak často hodlá na jaře zřídit město Žďár nad Sázavou.
Tyto údaje, které by měly být pravidelně aktualizovány, poslouží v případě zásahu záchranářů k rozhodnutí o tíži zdravotního stavu, optimální terapii na místě nebo nutnosti transportu do zdravotnického zařízení,

Pořízení seniorské obálky pro seniory a vážně nemocné lidi vyjde město na čtyřicet až pětačtyřicet tisíc korun.

Město na formulář, který mimo jiné vyjde i ve žďárském zpravodaji, plánuje nechat vyrobit magnetickou obálku, která by se pak i s vloženým formulářem dala připevnit třeba na ledničku nebo vnitřní straně vchodových dveří. Musí být hlavně dobře dostupná za předpokladu, že seniora postihne náhlá nevolnost a budou k němu přivoláni zdravotničtí záchranáři. Ti se pak mohou díky informacím v obálce, a to zejména pokud nemocný není při zdravotním selhání schopen komunikovat, lépe a zejména rychleji zorientovat a stanovit správnou diagnózu.

Magnetická obálka bude zájemcům Žďáru nad Sázavou vydávána proti podpisu. Seniorská obálka poslouží i mladším lidem, kteří trpí nějakou závažnou nemocí, například epilepsií či těžkou formou cukrovky.

Seniorské obálky již pomáhají v Libereckém a Jihomoravském kraji.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)